Odcinanie sufitu od ściany przy malowaniu

Na styku ścian i sufitu lub z odstępem. Malowanie odcięcia sufitu jest proste, ale wymaga precyzji i dokładności. Sprawdź, jak odciąć sufit, jak dobrać kolory oraz kiedy przyda Ci się wałek do odcięć.

Odcinanie sufitu wykonuje się wszędzie tam, gdzie sufit i ściany maluje się na różne kolory. Mamy do wyboru kilka wariantów miejsca odcięcia sufitu. Wpłyną one na wygląd pomieszczenia oraz to, jak odbieramy jego proporcje.

W którym miejscu odciąć sufit?

Zanim przystąpisz do malowania odcięcia sufitu zastanów się, w którym dokładnie miejscu połączyć dwa kolory. Zależy to od kilku czynników:

  • odcięcie sufitu od ściany w rogu – takie rozwiązanie sprawdzi się raczej w przypadku nowych domów i mieszkań lub takich, w których przeprowadzono generalny remont, wraz z wyrównaniem powierzchni ścian i sufitów. Wystarczy bowiem, że tynk będzie choć trochę nierówny, a styk obu płaszczyzn nieprecyzyjnie wykonany. Wtedy granica kolorów wyeksponuje wszelkie mankamenty. Będzie to tym bardziej widoczne, im bardziej kontrastowych kolorów użyjesz. Jednocześnie istotne jest to, na ile dokładnie przykleisz taśmę malarską – niedokładne umiejscowienie taśmy sprawi, że nierówności powstaną nawet na nowych i bardzo równych powierzchniach.
  • odcięcie sufitu od ściany nieco poniżej linii sufitu – dlatego też w remontowanych pomieszczeniach znacznie częściej wykonuje się odcinanie sufitu pod sufitem. Obniżenie granicy obu kolorów sprawia, że ewentualne nierówności stają się niewidoczne.
  • odcięcie sufitu przy malowaniu kilkanaście – kilkadziesiąt centymetrów pod sufitem – daje podobny efekt, co opisany powyżej. Ponadto w ten sposób wpłyniesz na to, jak odbierane jest pomieszczenie. Dzięki wysokiemu, białemu paskowi przy suficie kontrastującemu z kolorem ścian pokój optycznie wyda się niższy. W przypadku niskich pomieszczeń odcięcie sufitu najlepiej wykonać tuż pod nim, choć nie na styku obu płaszczyzn.
  • odcięcie na suficie – dość oryginalne rozwiązanie, w którym to kolor ścian wychodzi na sufit. Ramka w kolorze ścian sprawia, że wyglądają one na wyższe, a całe pomieszczenie – na bardziej przestronne.

Biały sufit

Jakie kolory wybrać do malowania ścian i sufitu z odcięciem?

Białe sufity to standard, choć nie stanowi to żadnej zasady. Biała powierzchnia sufitu rozjaśnia wnętrze, optycznie je powiększa i jednocześnie jest bardzo praktyczna – pasuje do każdej barwy i każdego stylu aranżacji. Zamiast bieli możesz wybrać stonowany odcień beżu albo szarości, np. Jesień Lnianą alboZimę Skalistą.
Najbardziej na odbiór wnętrza wpływa kolor ścian. Im ciemniejszy, tym mocniejszy kontrast z powierzchnią sufitu będzie tworzyć. Dzięki temu pasek odcinający sufit stanie się zaakcentowany. Oznacza to, że w przypadku kontrastowych połączeń kolorów, jasnego sufitu i ciemnych ścian, jeszcze większy nacisk należy położyć na precyzję wykonania odcięcia.

Jak odciąć sufit od ściany?

*Będziesz potrzebować następujących narzędzi:

  • wałek do odcinania,
  • pędzli i wałków do malowania,
  • taśma malarska,
  • miarka, poziomica laserowa itp.
  • Wałek do odcinania sufitu jest wyposażony w specjalny ogranicznik, który umożliwia precyzyjne prowadzenie narzędzia oraz uzyskanie równej linii.
    Wałek do odcięć może się przydać, ale nie jest niezbędny. Do precyzyjnego wykonania odcięcia potrzebujesz przede wszystkim akcesoriów do wyznaczenia prostej linii (miarki i poziomicy) oraz taśmy malarskiej. Wybierz taśmy malarskie wysokiej jakości, takie, które dobrze przylegają do podłoża (aby nie dopuścić do zaciekania farby), ale jednocześnie łatwo odrywają się od ściany.

    Malowanie odcięcia sufitu krok po kroku

    Krok 1. Przygotowanie powierzchni do malowania:

    • Jeśli malujesz nowe tynki, poczekaj aż zakończy się proces sezonowania lub kieruj się wskazaniami producenta gładzi lub szpachli. Upewnij się, że powierzchnie są suche i czyste.

    Jeśli odnawiasz ściany, usuń stare, łuszczące się powłoki malarskie, następnie pozbądź się tłustych plam, osadów i zagrzybień. Umyj ściany i pozostaw do wyschnięcia. Wszelkie nierówności wypełnij odpowiednią masą szpachlową, wyrównaj ją i wygładź, przeszlifuj i odpyl.

    • Wybierz farbę do malowania. We wnętrzach, do ścian i sufitów, sprawdzą się m.in. Nobiles Super Akryl oraz Nobiles Pory Roku.
    • Na podłoża wcześniej niemalowane, niejednolite oraz na naprawianie fragmenty powierzchni nałóż warstwę podkładową z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczoną 10-20% dodatkiem wody pitnej. Podłoża pyliste i silnie nasiąkliwe zagruntuj podkładem Nobiles Nobigrunt.
    • Zazwyczaj w pierwszej kolejności malujemy sufit, a dopiero potem ściany. Jeśli planujesz wykonanie odcięcia sufitu od ścian, malując sufit wyjdź kolorem sufitu kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów na górny odcinek ścian (w zależności od tego, jak wysoki ma być pas pod sufitem). Nałóż tyle warstw farby, ile zaleca producent i poczekaj aż wyrób całkowicie wyschnie, a powłoka się utwardzi.
    • Krok 2. Odmierzenie odcięcia sufitu:

      Odmierz na ścianie określoną odległość – wysokość odcięcia sufitu. Wyznacz linię. Możesz do tego użyć poziomicy laserowej. Sprawdzi się też trik na sznurek i kredę (wyznaczasz dwa punkty w rogach pomieszczenia i z pomocą drugiej osoby rozciągasz pomiędzy nimi sznurek posmarowany kredą, napinasz i puszczasz – na ścianie powstanie równa, kredowa linia).

      Krok 3. Oklejenie odcięcia sufitu

      Wzdłuż zaznaczonej linii (tuż nad nią) naklej taśmę malarską, która pomoże Ci w precyzyjnym pomalowaniu odcięcia sufitu. Jeśli odcięcie sufitu przebiega dokładnie na rogu, wtedy taśmę przyklej do sufitu, tuż przy styku ze ścianą.
      Dokładnie dociśnij do podłoża brzeg taśmy – tak, aby nie dopuścić do zaciekania farby, ale jednocześnie, aby jej odklejanie przebiegało bezproblemowo.

      Krok 4. Malowanie ścian wraz z odcięciem sufitu

      Pomaluj ściany, kierując się zaleceniami dotyczącymi czasem schnięcia czy liczby warstw. Farbę nakładaj tak, aby delikatnie zachodziła na taśmę. Tuż po nałożeniu ostatniej warstwy odklej pewnym ruchem taśmy malarskie.

      Malowanie: jak odciąć sufit od ścian z wałkiem do odcinania

      Przedstawiony wariant dotyczy sytuacji, w której najpierw malujemy sufit, następnie zaś ściany. Jeśli chcesz tylko odświeżyć sufit i jednocześnie wykonać jego odcięcie, w pierwszej kolejności wyznacz poziomą linię i przyklej do niej taśmę, a następnie nakładaj farbę, posługując się wałkiem do odcinania sufitów. Ogranicznik pomoże Ci w równym prowadzeniu narzędzia i pewniejszym wyznaczeniu odcięcia.

      Odcięcie sufitu wpływa na to, jak prezentuje się pomieszczenie. Wybierz odpowiednie narzędzia, dobierz odcienie farb i działaj!

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok