Mieszanie kolorów farb do ścian w praktyce

Jeśli planujesz remont, nie możesz zapomnieć o malowaniu. Wystarczy nadać ścianom nowy kolor oraz dobrać parę szczegółów, aby zdecydowanie zmienić wygląd domu lub mieszkania. Jaki produkt sprawdzi się lepiej: farba z mieszalnika czy gotowa? Czy mieszanie kolorów farb to dobre rozwiązanie?

Oferta farb do malowania ścian jest obecnie większa niż kiedykolwiek. Mamy do wyboru dziesiątki różnych produktów różniących się składem i właściwościami. Oprócz kryteriów technicznych pod uwagę należy wziąć oczywiście także paletę dostępnych odcieni. Zastanów się, czy lepiej sięgnąć po gotowe farby, czy może zdecydować się na mieszanie farb. Czy wachlarz kilkunastu lub kilkudziesięciu barw wystarczy, aby zrealizować indywidualną wizję wnętrza?

Farby z mieszalnika: jakie mają zalety?

  • indywidualność

Farba z mieszalnika to wyrób, którego ostateczny odcień powstaje na indywidualne życzenie klienta. Jednym z największych atutów jest tu więc możliwość precyzyjnego dopasowania odcienia do aranżacji. Marzysz o pistacjowej tonacji koloru zielonego, ale nie udało Ci się znaleźć idealnego odcienia w gotowej palecie? Z kolei do salonu szukasz fiołkowego fioletu? Mieszanie kolorów farb to odpowiedź właśnie na takie mniej typowe poszukiwania kolorystyczne. Dzięki temu systemowi uzyskasz dokładnie takie efekt, na jakim Ci zależy oraz dokładnie „ten” odcień, którego szukasz.

  • możliwość precyzyjnego doboru odcienia

System mieszania kolorów farb ściennych sprawia, że możesz wybierać spośród dziesiątek, a nawet setek kolorów. To doskonałe rozwiązanie nie tylko, jeśli marzy Ci się oryginalny odcień ścian, ale również, jeśli chcesz precyzyjnie dobrać tonację np. pod kolor zasłon czy poduszek. W związku z tym na farby z mieszalnika bardzo często decydują się osoby, dla których liczy się każdy szczegół oraz które konsekwentnie realizują swoją wizję wnętrza.

Czy farby z mieszalnika mają wady?

Niektórzy za mankament mogą uważać właśnie… zbyt dużą liczbę dostępnych odcieni. Setki tonacji, które często niemal się od siebie nie różnią, mogą przyprawić o zawrót głowy. Jeśli tak jest, oznacza to, że farba z mieszalnika po prostu nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Jeżeli chcesz szybko podjąć decyzję i nie czujesz potrzeby uzyskania właśnie „tego” konkretnego odcienia, sięgnij po farby z gotową paletą kolorów – w Twoim przypadku to sprawdzi się znakomicie.

Jakie farby z mieszalnika wybrać?

Pamiętaj, że określenie „farba z mieszalnika” odnosi się nie do właściwości wyrobu, a stricte do kwestii estetycznych, związanych z wyborem odcienia. Farby z mieszalnika to zatem różne produkty o różnych właściwościach.
Jak wybrać produkt odpowiadający na Twoje potrzeby? Najlepiej kierować się zasadą: najpierw oczekiwane właściwości wyrobu, a potem odcień. Estetyka jest istotna, ale powinna ustępować kwestiom użytkowym oraz parametrom wytrzymałościowym.
Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości farby, sięgnij po Nobiles Latex Mix. Nobiles Latex Mix to farba lateksowa wyróżniająca się podwyższoną odpornością na wycieranie. Jest dostępna w palecie aż 360 wariantów kolorystycznych.

W czym są lepsze farby gotowe?

Mieszanie kolorów farb akrylowych czy lateksowych to świetne rozwiązanie, które docenisz przede wszystkim, jeśli zależy Ci na uzyskaniu idealnie dobranego odcienia. To główny powód, dla którego sięgamy po farby z mieszalnika. Produkty z gotową, mniej obszerną paleta kolorów wygrywają zaś uproszczeniem procesu decyzyjnego. Weźmy przykład lateksowej emulsji Nobiles Pory Roku. Wyróżnia się doskonałym kryciem, trwałością oraz czystością barw. Można wybierać spośród 4 linii kolorystycznych, pogrupowanych według sezonów. 44 odcienie to często aż nadto! Dzięki ograniczeniu liczby dostępnych kolorów decyzję można podjąć szybciej i łatwiej – nie trzeba przy tym spędzać całych godzin nad tonacjami, które prawie się od siebie nie różnią.

Jak mieszać farbę?

Jak mieszać farby? Wbrew pozorom jest to dziecinnie proste i nie zajmuje dłużej niż zakup standardowego wyrobu. Klient zamawia dany odcień farby, który przygotowywany jest w sklepie – oznacza to, że kupuje gotowy do użycia produkt. Jak to działa? Wybierz emulsję bazową, np. Nobiles Latex Mix oraz odcień ze wzornika. Przygotowanie farby, tzn. jej zabarwienie i wymieszanie w mieszalniku, trwa dosłownie chwilę. Co istotne, masz możliwość zakupu opakowań mniejszej pojemności, np. 1 l. Warto kupić jej nieco więcej niż wynikałoby z obliczeń – tak aby nie było ryzyka, że zabraknie jej podczas malowania.
Jeśli kupujesz farbę z mieszalnika, pamiętaj, aby zapisać sobie kod odcienia. Jeśli będziesz potrzebować większej ilości wyrobu lub w przyszłości postanowisz odświeżyć ściany, wystarczy, że podasz sprzedawcy numer koloru.

Jak kupować farbę z mieszalnika krok po kroku?

Krok 1. Wybierasz produkt bazowy, czyli np. Nobiles Latex Mix.
Krok 2. Wybierasz odcień. Dostępne odcienie możesz sprawdzić na stronie produktu lub w punkcie sprzedaży.
Krok 3. Wybierasz pojemność farby.
Krok 4. Udajesz się do punktu sprzedaży, w którym znajduje się mieszalnik.

Mieszanie farb do ścian w pytaniach i odpowiedziach

  • Czy można mieszać farbę lateksową z akrylową?

Farby z mieszalnika nie zakładają mieszania ze sobą różnych rodzajów farb, a dodawanie do bazowego produktu pigmentu, który zabarwi ją na wybrany odcień.

  • Czy można mieszać farby akrylowe z olejnymi?

Jak wyżej. Farby akrylowe oraz olejne to wyroby o innej specyfice i innych właściwościach, efekty byłyby więc trudny do przewidzenia.

  • Jak mieszać farby, aby uzyskać najlepszy rezultat?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu konkretnego odcienia oraz jego powtarzalności we wszystkich opakowaniach wyrobu, zdecyduj się na gotowe rozwiązanie, tzn. farbę przygotowywaną w sklepie. Inaczej możesz nie osiągnąć oczekiwanego efektu.

  • Czy mieszanie farby można przeprowadzić samodzielnie?

Można, jeśli tylko producent wyrobu dopuszcza lub zaleca takie rozwiązanie. Pamiętaj jednak o wspomnianej wcześniej kwestii powtarzalności.

  • Czy mieszanie farby z gruntem to dobry pomysł?

Nie. Jeśli producent nie zaleca mieszania produktów, nie należy tego robić. Mieszanie farby akrylowej z gruntem itp. wpłynie na właściwości każdego z produktów, w związku z czym prace przeprowadzane we wnętrzu mogą nie przynieść dobrego rezultatu.

  • Czy cena farby z mieszalnika jest wyższa niż gotowego produktu?

Nie ma tu reguły. Na cenę składają się różne czynniki, m.in. składniki wykorzystane do produkcji emulsji bazowej.

Mieszanie kolorów to recepta na niepowtarzalne wnętrze. Z drugiej strony dzięki gotowym farbom możemy osiągnąć równie dobry efekt. Wszystko zależy od precyzyjnego dopasowania odcienia do aranżacji.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok