Jak malować ściany wałkiem?

Jak malować wałkiem? To znacznie prostsze i mniej pracochłonne niż malowanie pędzlem. Warto jednak pamiętać, że choć sama technika aplikowania farby jest bardzo istotna, wpływ na późniejszy wygląd powłoki mają również inne czynniki. Przeczytaj, co jest ważne w malowaniu wałkiem.

Do samodzielnego przeprowadzenia niewielkiego remontu, wystarczy minimum umiejętności oraz podstawowa znajomość technik malarskich. Bez większego trudu odrestaurujemy nieco wysłużony już kredens bądź wypełnimy rysy w ścianie. Do najtrudniejszych zadań nie należy również malowanie ścian. Tym bardziej, jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Dzięki malowaniu ścian wałkiem osiągniemy pożądany efekt – gładkie, wolne od smug powierzchnie. Pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Zasada nr 1: przygotowanie podłoża

Jak malować ściany wałkiem? Okazuje się, że niezależnie od obranej techniki malarskiej jednym z najważniejszych etapów jest tu odpowiednie przygotowanie podłoża. Przebieg prac jest uzależniony od rodzaju podłoża. Nową, niemalowaną wcześniej ścianę musimy wysuszyć i wysezonować. Po umyciu, odtłuszczeniu, a następnie oszlifowaniu i odpyleniu podłoża wypełniamy wszelkie uszkodzenia i nierówności odpowiednią masą szpachlową. Następnie wyrównujemy i wygładzamy powierzchnię, a po ponownym odpyleniu nakładamy preparat gruntujący. Dzięki gruntowaniu wyrównamy chłonność podłoża oraz zapewnimy farbie właściwą przyczepność.

Gruntowanie nie będzie zaś konieczne w przypadku ścian poddawanych renowacji. Tu kluczowe jest usunięcie kruszących się fragmentów tynku i łuszczącej się farby, oczyszczenie ściany z pleśni i grzybów oraz wypełnienie nierówności.

Pamiętajmy ponadto, że malowanie możemy rozpocząć dopiero, kiedy odpowiednio przygotowane podłoże dokładnie wyschnie. Aplikowana na wilgotną powierzchnię farba nie osiągnie wymaganej przyczepności.

Zasada nr 2: wybór farby

Ogromną rolę dla przebiegu procesu malowania oraz jakości powłoki malarskiej ma oczywiście jakość farby. Egzamin zdadzą przede wszystkim emulsje lateksowe i akrylowe charakteryzujące się doskonałym, równomiernym kryciem, jak np. Nobiles Super Akryl i Nobiles Pory Roku. Każdorazowo należy kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi przygotowania powierzchni czy warunków malowania. Pozwoli nam to osiągnąć najlepszy efekt.

Zasada nr 3: wybór wałka

Aby malowanie ścian wałkiem dało jak najlepsze rezultaty, musimy z uwagą wybrać rodzaj naszego narzędzia pracy. Długość włosia należy dopasować do podłoża: wałek z krótkim włosiem sprawdzi się do malowania gładkich powierzchni, ze średnim – m.in. tynków mineralnych, z długim zaś zda egzamin przy ścianach z cegły, betonu oraz tynkach strukturalnych. Materiał, z którego wykonano wałek, powinien być z kolei dopasowany do rodzaju farby – niewłaściwa faktura wałka mogłaby utrudniać rozprowadzanie preparatu po powierzchni ściany. Szczegółowe informacje na temat polecanych akcesoriów znajdziemy w karcie technicznej produktu. Np. w przypadku farby Nobiles Super Akryl zaleca się użycie wałka z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakim wałkiem malować ściany, nie możemy nie wspomnieć również o jego wielkości. Rozmiar dopasowujemy głównie do wielkości powierzchni – większe fragmenty malujemy szerokim i grubym wałkiem, a mniejsze i przy tym trudniej dostępne – mniejszym.
Zasada nr 4: przygotowanie wałka
Zanim rozpoczniemy malowanie ścian wałkiem zadbajmy o to, aby na świeżo pomalowanej ścianie nie zostawały resztki runa. Dobrym sposobem jest oklejenie włosia taśmą samoprzylepną – delikatnie ją zrywając, pozbędziemy się wszelkich luźnych włosków oraz luźnych elementów. Następnie powinniśmy dokładnie umyć wałek w wodzie i mocno odcisnąć. Pozwoli to nam na wyrównanie jego chłonności.

Zasada nr 5: malowanie wałkiem

Przechodzimy do głównego etapu prac. Jak malować ściany wałkiem bez smug? Przede wszystkim wałek zanurzamy w farbie jedynie do wysokości jego runa, równomiernie z każdej strony. Ważne jest, aby następnie go docisnąć i zdjąć nadmiar farby przy użyciu kuwety lub kratki malarskiej – nie możemy dopuścić do tego, aby narzędzie ociekało farbą, a jednocześnie powinniśmy uważać, aby nie nabrać jej za mało. Malujemy od góry do dołu i z powrotem, lekkimi, ale pewnymi, równomiernymi ruchami. Nie dociskajmy wałka zbyt mocno do ściany, inaczej będziemy zostawiać ślady brzegów lub spowodujemy spływanie farby. Poszczególne pasy farby łączymy metodą „mokro na mokro”, tzn. nie zostawiając pomiędzy nimi wolnych przestrzeni. Kluczowe jest, aby finalną warstwę wykonać możliwie najbardziej dokładnie i precyzyjnie. Prace przerywamy dopiero wtedy, kiedy pomalujemy całą ścianę.

Malowanie wałkiem? Nic prostszego! Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu prac, a przy tym najlepszym efekcie, ta metoda z pewnością nam w tym pomoże.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok