Malowanie ścian i sufitu dla początkujących – poradnik krok po kroku

Chciałbyś samodzielnie pomalować wnętrze, ale nie masz doświadczenia w tego typu pracach? Nic straconego! Jedyne, czego potrzebujesz, to szczegółowy poradnik malowania ścian. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak malować ściany krok po kroku i osiągnąć przy tym świetny efekt.

Od czego zacząć malowanie pokoju? Od odpowiedniego przygotowania!

Przygotowanie ścian do malowania to kluczowy etap prac. Dlaczego to takie istotne? Jakość powłok zależy nie tylko od jakości farby, ale także – w równej mierze – od odpowiedniego przygotowania malowanych powierzchni oraz właściwego doboru narzędzi. Jeżeli nie oczyścisz podłoża ze starych, spękanych powłok malarskich, nowa warstwa odspoi się wraz z poprzednią. Kiepskie efekty da także malowanie brudnej ściany. Jeżeli nałożysz produkt na tłustą powierzchnię, powłoka nie osiągnie pożądanej przyczepności. W obu przypadkach nie ma co liczyć na długotrwały efekt prac.

Jak powinno przebiegać przygotowanie ścian do malowania kroku po kroku?

Krok 1. Oceń stan ścian i powłok malarskich. Pozwoli Ci to oszacować zakres niezbędnych prac.

Krok 2. Usuń poprzednie warstwy farby, jeżeli są w słabej kondycji. Możesz to zrobić szpachelką budowlaną lub szlifierką elektryczną.

Krok 3. Odpyl ściany. Odkurz całe pomieszczenie.

Krok 4. Umyj powierzchnie wodą z mydłem malarskim. Jeżeli widzisz ogniska grzybów pleśniowych, sięgnij po odpowiedni środek.

Krok 5. Po wyschnięciu ścian wypełnij wszelkie ubytki i szczeliny zgodnie ze sztuką budowlaną. Ten etap prac wymaga bardziej szczegółowego opisania.

Przygotowania do malowania ścian – naprawa ubytków

W jaki sposób uzupełnić ubytki w ścianach, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? Sprawdź naszą instrukcję i zajmij się tym samodzielnie. Zakres prac zależy od tego, na jakim podłożu pracujesz.

Podłoża z płyt gipsowo-kartonowych

Spoiny pomiędzy płytami wypełnij masą szpachlową. Następnie nałóż specjalną siatkę, a na nią — ostateczną warstwę szpachli. Wyrównaj powierzchnię, wygładź i pozostaw do wyschnięcia. Następnie przeszlifuj łączenie pomiędzy płytami. Zaszpachluj i przeszlifuj również wgłębienia w miejscu wkręcania wkrętów mocujących płytę do profili konstrukcyjnych ścianki. Przed właściwym malowaniem wszystkie pyliste i chłonne powierzchnie zagruntuj Nobiles Nobigruntem.

Podłoża z farbami klejowymi

Pracujesz na podłożu malowanym wcześniej farbami klejowymi? Jeśli wcześniejsze warstwy farb klejowych są grube (kilka-kilkanaście warstw), należy je usunąć. W tym celu zwilż je wodą i zeskrob szpachelką. Ścianę umyj wodą z mydłem, a następnie czystą wodą. Po wyschnięciu zagruntuj podłoże.

Podłoża z farb emulsyjnych

Podłoża farb emulsyjnych po naprawieniu ubytków i rys nie wymagają na ogół szczególnego przygotowania. Na pewno warto je umyć wodą z dodatkiem mydła malarskiego – szczególnie w pomieszczeniach, w których występuje kurz, błoto lub tłuste osady. Potem całość zmyj czystą wodą. Ostatni krok to gruntowanie.

Jak malować ściany i sufit? Tylko z odpowiednimi narzędziami

Jeżeli planujesz pierwsze malowanie ścian, potrzebujesz porad dotyczących przygotowania narzędzi malarskich. To może bowiem wpłynąć na efekt wymalowania. Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem oczyścić wałek i pędzel z pyłu, kurz oraz luźnych nitek lub włosia. Umyj je wodą z mydłem, a następnie dokładnie wyciśnij. Nie osuszaj całkowicie włosia przed malowaniem – dzięki temu nie będzie pobierało zbyt dużych ilości farby. Poza tym nie zapominaj o umyciu narzędzi bezpośrednio po malowaniu – po zaschnięciu produktu będą do wyrzucenia.

Malowanie ścian dla początkujących

Nie wiesz jeszcze, jak malować ściany? Chciałbyś to robić jak profesjonalista? Przeczytaj nasz poradnik malowania ścian, aby przekonać się, jakie to proste.

Od czego zacząć malowanie pokoju? Na pewno od sufitu. Malowanie rozpocznij od rogu najbliższego okna lub – w razie braku okna – od najbliższego źródła światła. Wąski pasek – krawędź między sufitem a ścianą – pomaluj małym pędzlem lub specjalnym wałkiem. Następnie powierzchnię sufitu zamaluj szerokim wałkiem. Maluj nachodzącymi na siebie równoległymi pasami, tak aby nie dopuścić do wysychania krawędzi farby. Dzięki temu unikniesz smug, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie. Kolejną warstwę nanoś w ten sam sposób, co wcześniej, oczywiście po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. W przeciwnym wypadku można oderwać płaty niezaschniętej jeszcze farby.

Jak malować ściany w pokoju? Bardzo podobnie. Najpierw farbą należy pokryć narożniki, krawędzie oraz inne trudno dostępne miejsca. Pomoże Ci w tym mniejszy pędzel. Następnie sięgnij po wałek. Maluj pewnie i równomiernie, w kierunku od góry do dołu, nachodzącymi na siebie pasami. Miej na uwadze, że chaotyczne ruchy wałka czy zbyt małe lub za duże ilości farby mogą doprowadzić do pojawienia się smug.

Wiesz już, jak malować ściany i sufit. To bardzo proste, szczególnie jeżeli malujesz dane powierzchnie na jeden kolor. Co jednak w sytuacji, gdy do pomieszczenia wybrałeś kilka różnych odcieni? Pomoże Ci w tym taśma malarska. Oddziel nią np. dwie ściany, jeżeli jedną chcesz pomalować na zielono, a drugą na biało. Pamiętaj jedynie, aby po zakończeniu prac nie czekać, aż farba całkowicie wyschnie, tylko odkleić taśmę jeszcze przy nieco wilgotnej powłoce. 

Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Można powiedzieć, że prawidłowe przygotowanie oraz sprawne malowanie ścian w pokoju to połowa sukcesu. Ogromnie wiele zależy także od odpowiedniej farby. Staranne malowanie zaczyna się już na etapie wyboru najlepszego produktu, dobranego do rodzaju i położenia malowanej powierzchni. Jak wybrać farbę do ścian, aby wypracować najlepsze rezultaty? Kieruj się m.in. jej właściwościami. Jeżeli zależy Ci na produkcie o bardzo dobrym kryciu, dużej trwałości oraz czystości barw, przetestuj farbę Nobiles Pory Roku. Oprócz wskazanych cech wyróżnia się także przemyślaną paletą barw i naprawdę interesującymi kolorami.

Malowanie ścian w pokoju to czysta przyjemność. Wystarczy, że zastosujesz się do naszej instrukcji, a na pewno osiągniesz taki efekt, na jakim Ci zależy.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok