Jak pomalować nierówne ściany i sufit?

Nierówności na ścianach i suficie spędzają Ci sen z powiek? Nie musisz gruntownie remontować domu. Wystarczy sprytny sposób i odpowiednia farba na nierówne ściany.

Rysy, wgłębienia, grudki oraz uszkodzenia na ścianach i suficie wyglądają niedbale i niezbyt estetycznie, prawda? Najczęściej jest to wynik wykonawczych niedoróbek. Do tego dochodzą niewielkie, ale rzucające się w oczy otwory po obrazach, półkach i szafkach oraz pęknięcia spowodowane chociażby osadzaniem się budynku. Czy istnieje sprawdzony, skuteczny sposób na nierówne ściany? Dodatkowo taki, który nie nadwyręży naszego budżetu i nie pociągnie za sobą pracochłonnego, gruntownego remontu?

Jak pomalować nierówne ściany? Zacznijmy od przygotowań

Oczywiście metod na krzywe sufity i ściany jest przynajmniej kilka. Jeśli jednak szukamy najprostszego, a jednocześnie najtańszego sposobu, dodatkowo prace zamierzamy przeprowadzić samodzielnie, rozważmy po prostu odpowiednie przygotowanie i pomalowanie ścian i sufitów.

Jak zamaskować nierówny sufit i ściany? Pamiętajmy, że przygotowanie powierzchni do malowania jest kluczowe dla jakości wymalowania. Jeśli nową warstwę farby położymy na nienaprawione, popękane podłoże, niedługo po remoncie ponownie zauważymy uszkodzenia i nierówności. Przede wszystkim powinniśmy oczyścić powierzchnie z powłok farb wapiennych, klejowych oraz słabo przyczepnych czy wręcz łuszczących się. Usuwamy również zanieczyszczenia, które mogłyby ograniczyć przyczepność farby, jak tłuste plamy i pleśń. Zagrzybione powierzchnie oczyszczamy za pomocą szpachelki i specjalnego środka grzybobójczego. Na koniec myjemy ściany i sufit wodą z dodatkiem detergentu, a następnie czystą wodą i pozostawiamy je do całkowitego wyschnięcia. Teraz pora na wypełnienie wszelkich nierówności i uszkodzeń powierzchni masą szpachlową i zgodnie ze sztuką budowlaną. Wyrównujemy naprawiane fragmenty i wygładzamy je papierem ściernym. Jeśli zauważymy jakiekolwiek stare grudki i zgrubienia na powierzchni, staramy się je zeszlifować. Po odpyleniu możemy przystąpić do malowania nierównych ścian. Warto bowiem zaznaczyć, że nawet po przeprowadzeniu tych kilku zabiegów podłoże nadal nie będzie idealnie, perfekcyjnie gładkie.

Matowa farba na nierówności

Wystarczy jednak ukryć nierówności, sprawić, aby nie skupiały na sobie uwagi. Remedium na nierówne ściany będzie farba. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniego produktu. Miejmy na uwadze, że im bardziej połyskliwa powłoka malarska, tym bardziej uwydatnia rysunek ścian. Świetnie sprawdza się to przy tynkach strukturalnych, o charakterystycznej i wyczuwalnej fakturze. Z drugiej strony ujawnia również mankamenty powierzchni, rysy i pęknięcia. Oznacza to, że wszelkie nierówności i uszkodzenia na gładkiej i pomalowanej satynową, połyskliwą farbą ścianie będą widoczne jak na dłoni.

Egzamin zda za to farba tworząca matowe powłoki. W znacznie mniejszym stopniu odbijają one światło, dzięki czemu ukrywają, maskują nierówności. Matowa farba może się więc okazać najlepszym sposobem na nierówny sufit czy ściany. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na lateksowe farby do ścian z kolekcji Nobiles Pory Roku, które charakteryzują się doskonałym kryciem i intensywnością barw, oraz farbę Nobiles Super Akryl do ścian i sufitów wyróżniającą się czystością bieli.

Sposoby na nierówny sufit i ściany

Jeśli naszym problemem jest nierówny sufit oraz ściany, powinniśmy pomyśleć o malowaniu – to już ustaliliśmy. Oprócz opisanych trików możemy zastosować parę kolejnych. Zwróćmy uwagę na to, że nierówności są szczególnie widoczne na styku ścian i sufitu. Jeśli połączenie dwóch kolorów planujemy dokładnie w rogu ścian, uwydatnimy te mankamenty. Dobrym rozwiązaniem jest więc pomalowanie na kolor sufitu przynajmniej kilkucentymetrowego odcinka ściany. Dzięki temu ukryjemy niedoskonałości.

Inny sposób na krzywe ściany to szablony malarskie. Jeśli chcemy odwrócić uwagę od nierówności, na ścianach możemy uwiecznić fantazyjne wzory, zabawne grafiki lub ciekawe sentencje. Oczywiście tu również konieczne będzie zastosowanie matowej farby.

Z niedoskonałościami i nierównościami można sobie łatwo poradzić. Odpowiednie przygotowanie ścian i sufitów oraz malowanie wystarczy, aby odświeżyć ich wygląd i ukryć drobne mankamenty.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok