Różne odcienie bieli w mieszkaniu – który wybrać?

Klamka zapadła: malujesz mieszkanie na biały kolor! Tylko, czy będzie to podstawowy odcień bieli, czy może złamana biel? Tonacje neutralne, ciepłe, zimne? Bardzo delikatne czy mocniej nasycone? Dokładnie tak – masz do dyspozycji różne rodzaje bieli! Dowiedz się, jakie odcienie wybrać oraz jak łączyć je ze sobą.

Ciepło – zimno, czyli różne odcienie bieli

Poszczególne odcienie bieli mogą mieć różną temperaturę i w związku z tym różną „energię”. Ciepła biel jest przytulna i pozytywna. Dlatego według architektów wnętrz warto ją wybierać do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu, jak salon czy kuchnia. 

Z kolei zimne odcienie są kojące i relaksujące – sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zażywamy odpoczynku (czyli np. w sypialni). Co ciekawe, różnice pomiędzy ciepłymi a zimnymi tonacjami często są naprawdę niewielkie, szczególnie kiedy mamy do czynienia z bielą.

Biel we wnętrzach a strony świata

odcienie bieli na ścianach

Czy wiesz, że dobierając kolory do wnętrza, warto kierować się stronami świata? Ustawienie budynku względem stron świata wpływa bowiem na warunki oświetleniowe w pomieszczeniach:

  • Północ – do pomieszczeń przez większość część dnia nie dochodzą bezpośrednio promienie słoneczne, dobre będą więc ciepłe odcienie koloru białego. Ciepła biel (jak np. Nobiles Nobimal) sprawi, że wnętrze będzie wyglądało pogodnie i pozytywnie.
  • Południe – sprawdzą się tu wszystkie odcienie bieli na ścianach. Unikaj za to innych zbyt intensywnych kolorów. Rozświetlone słońcem mogą wyglądać zbyt jaskrawo.
  • Wschód – do pokoju z oknami wychodzącymi na wschód również możesz wybierać różne rodzaje bieli, także chłodne, np. wpadające w błękit (sprawdź Nobiles Białą Akrylową).
  • Zachód – może neutralne odcienie koloru białego, czyli na pograniczu bieli i szarości? Ściany będą nabierały zimnej barwy ranem, a cieplejszej popołudniem.

Jaka biel w domu?

Złamana biel, tylko… jaka? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Po pierwsze, pamiętaj, że sztuczne oświetlenie wpływa na intensywność i temperaturę koloru ścian tak samo jak naturalne światło. Dlatego wybierając odcienie bieli i farby, zadbaj o to, aby światło w pomieszczeniach było jak najbardziej naturalne – ani za ciepłe, ani za zimne.

Po drugie, wybieraj tonacje bieli według swoich preferencji, a także kierując się umiejscowieniem mieszkania względem świata.

Po trzecie, nie musisz ograniczać się do jednego odcienia w całym mieszkaniu. Kolorów bieli jest naprawdę sporo. Inny odcień możesz zastosować w łazience, inny zaś w przedpokoju lub salonie.

Po czwarte, uważaj jednak na łączenie różnych odcieni bieli w jednym pomieszczeniu – to może się nie udać.

Po piąte, biel w domu warto dopasować do stylu wnętrza. Np. nowoczesne wnętrza w bieli to przede wszystkim takie w zimnych odcieniach.

Po szóste, twórz kompozycje nie tylko bieli z bielą, ale także z różnych odcieni białej farby z innymi kolorami, jak niebieski czy zielony. Biała farba doskonale sprawdza się do tworzenia kontrastów!

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok