Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Czy usunięcie tłustych plam ze ściany jest w ogóle możliwe? Nie ma tu żadnej filozofii! Podpowiadamy, jak i czym usunąć plamy ze ściany bez konieczności zamalowywania.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? To banalnie proste, wymaga od nas jednak delikatności i precyzji. Absolutnie nie powinniśmy szorować powierzchni – co prawda pozbędziemy się zabrudzenia, ale przy okazji spowodujemy powstanie przebarwień i przetarć powłoki. Radzimy, czym myć ściany: bezpiecznie i skutecznie.

Zabrudzenia po jedzeniu, olej przez nieuwagę rozchlapany na blat i sąsiadujące z nim ściany, tłuste zacieki czy może ślady palców, które zostawiamy zupełnie nieświadomie? Katalog tłustych zabrudzeń można rozwijać w nieskończoność. Pozbycie się niektórych z nich jest bardzo proste, usunięcie innych – graniczy z cudem. Złota, obowiązująca tu zasadą brzmi: tłuste plamy na ścianie zmywamy zaraz po ich powstaniu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasami zaś zaciek czy zabrudzenie skutecznie umykają uwadze i skrywają się przed naszym czujnym wzrokiem. Im dłużej zwlekamy z czyszczeniem, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zabrudzenie na stałe wniknie w powłokę.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, kiedy zagruntować ściany przed malowaniem<<<<<<

jak usunąć plamy na ścianie Tłuste plamy na ścianie? Sprawdzona metoda

Metodę usuwania zabrudzeń należy uzależnić od rodzaju powłoki. Informacji na temat odporności czy techniki czyszczenia powierzchni szukajmy w karcie technicznej farby. W większości przypadków najlepszym sposobem będzie mycie fragmentów ścian za pomocą miękkiej, wilgotnej gąbki lub ściereczki nasączonej detergentem. Egzamin zda chociażby płyn do mycia naczyń, który w końcu stworzony jest do rozpuszczania tłustych zabrudzeń. Nie bójmy się użyć większej ilości płynu – piana pomoże nam w pozbyciu się plamy. Brudny fragment ściany zmywamy bardzo delikatnie, od góry do dołu, aż całkowicie pozbędziemy się zabrudzenia. Absolutnie nie należy szorować powłoki czy przecierać jej szorstką stroną gąbki. Następnie przemyjmy ścianę czystą wodę, zmywając z niej pianę i resztkę detergentu, oraz osuszmy za pomocą ręcznika papierowego. Warto dodać, że duże znaczenie ma tu też jakość wody, której używamy do mycia. Zbyt twarda może zostawić ślad na ścianie.

Usuwanie tłustych plam ze ściany – czy domowe metody zdadzą egzamin?

Oczywiście na portalach internetowych znajdziemy opisy przeróżnych „babcinych”, domowych metod, dzięki którym tłusta plama na ścianie przestanie być problemem. Zaleca się np. zebranie tłuszczu ręcznikiem papierowym, a następnie posypanie fragmentu ściany mąką ziemniaczaną lub talkiem, które zaabsorbują zabrudzenie, wyciśnięcie na plamę pianki do golenia, spryskanie jej płynem do mycia okien lub specjalnym preparatem do usuwania tłuszczu. Miejmy na uwadze, że takie środki mogą w różny sposób oddziaływać na powłokę malarską. Najlepiej przetestować je na małej, niewidocznej powierzchni ściany – dzięki temu ewentualne zniszczenie czy zmiana koloru czyszczonej powierzchni nie będzie rzucała się w oczy. Pamiętajmy ponadto, że zmywając plamę, warto zacząć od metody najmniej inwazyjnej dla powłoki malarskiej. Dopiero jeśli nie zda ona egzaminu, sięgnijmy po bardziej „agresywne” środki.

Ważna jakość powłoki

A może zamiast usuwać plamy ze ścian, lepiej po prostu zdecydować się na malowanie? Owszem, mały remont pozwoli odświeżyć kolor i sprawi, że mankamenty ściany zostaną ukryte. Z drugiej strony nie zapominajmy, że jeśli zdecydujemy się na malowanie ścian bez wcześniejszego ich odtłuszczenia, nowa powłoka malarska nie osiągnie przyczepności i po pewnym czasie może odspajać się od podłoża. Proces dbania o ściany zaczyna się więc… jeszcze przed malowaniem!

Także wybierając produkt do malowania, powinniśmy się kierować nie tylko względami dekoracyjnymi, ale również łatwością czyszczenia powierzchni ściany w przyszłości. Farba musi być odporna co najmniej na delikatne zmywanie wodą z dodatkiem środka myjącego. Na szczęście taki wymóg jest spełniony przez wiele wyrobów, np. Nobiles Pory Roku czy Nobiles Super Akryl.

Miejmy ponadto na uwadze, że mycie ścian niedługo po ich pomalowaniu to niezbyt dobry pomysł. Mimo iż powierzchnia wydaje się sucha, tak naprawdę okres sezonowania jeszcze się nie zakończył. Trwa on zazwyczaj około 28 dni. W tym czasie usuwanie tłustych plam ze ściany może przynieść nieoczekiwane rezultaty – pojawią się przetarcia i przebarwienia.

Usuwanie tłustych plam ze ściany jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Potrzeba tu jedynie sporo delikatności i nieco cierpliwości.

Sprawdź też:

>>>>>>Kiedy gruntować ściany przed malowaniem<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok