Malowanie lamperii – sposób na odświeżenie wnętrza

Moda na lamperie powraca! Lamperia to praktyczne rozwiązanie pozwalające na ochronę dolnej części ściany przed zabrudzeniami, a dodatkowo – bardzo atrakcyjne i nadające wnętrzu interesujący akcent. O czym należy pamiętać, planując malowanie lamperii? Podpowiadamy.

Kojarzy nam się głównie z klatką schodową w wiekowym bloku, szpitalem albo szkolną stołówką? Odsuńmy na bok uprzedzenia i postarajmy się o otwartość w stosunku do lamperii. Nieatrakcyjne i surowe lamperie już dawno odeszły w zapomnienie. Zastąpiły je lamperie w nowoczesnym, odświeżonym wydaniu, estetyczne i podkreślające aranżację.

Ściany pomalowane do połowy innym kolorem lub ozdobione drewnianymi panelami prezentują się świetnie i wprowadzają do wnętrza specyficzny klimat. Choć obecnie coraz chętniej wybieramy to rozwiązanie z uwagi na walory dekoracyjne, to głównym zadaniem lamperii jest zabezpieczenie dolnego fragmentu ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. W związku z tym są polecane przede wszystkim do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych, jak strefa wejściowa domu lub mieszkania, czyli hol bądź przedpokój, oraz pokój dziecięcy. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby lamperię wykonać również w salonie czy sypialni.

Jak pomalować lamperię? Zaplanuj to!

Malowanie lamperii jest banalnie proste. Wystarczy odpowiednia farba, miarka, ołówek malarski oraz taśma malarska. Najpierw zaplanujmy, na jakiej wysokości rozdzielimy ze sobą dwa kolory. To kwestia bardzo praktyczna. Lamperia niższa niż do połowy wysokości ściany optycznie podwyższy niski sufit i nieco powiększy wnętrze. Z kolei dzięki wyższej sufit będzie wydawał się być położony bliżej podłogi, takie rozwiązanie jest więc polecane przede wszystkim do wysokich, przestronnych pomieszczeń. Standardowo granica pomiędzy odcieniami jest poprowadzona na wysokości ok. 120 cm.

Zastanówmy się ponadto, jaki kolor będzie najlepszy. Oczywiście musimy harmonijnie zestawić ze sobą dwie barwy. Kierujmy się zatem zasadą kontrastu lub postawmy na podobieństwa i pokrewne odcienie. Dolna część ściany zazwyczaj jest ciemniejsza niż górna, dzięki czemu unikamy wrażenia przeciążenia aranżacji, a wręcz przeciwnie – nadajemy jej lekkości.

Jaka farba na lamperie?

Choć obecnie coraz częściej zwracamy uwagę na walory dekoracyjne, nie możemy jednak zapomnieć, że jedną z głównych ról lamperii jest zabezpieczenie ściany. Farba do lamperii musi być więc odporna m.in. na działanie wody, wilgoci oraz przecieranie szmatką z dodatkiem detergentu. Bardzo dobrze poradzi tu sobie alkidowa farba Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Możemy nią wykonać zarówno lamperie bezpośrednio na powierzchni ściany, jak i pomalować drewniane wykończenie. Tworzy powłoki dobrze przyczepne do podłoża, elastyczne, wyróżnia się ponadto bardzo dobrym kryciem.

Malowanie lamperii krok po kroku

Wykonanie lamperii bezpośrednio na powierzchni ściany rozpoczynamy od dokładnego przygotowania podłoża. Oczyszczamy je ze słabo przyczepnych, starych powłok malarskich, a następnie z plam i zabrudzeń, tłustych zacieków oraz zagrzybień. Po umyciu ściany i jej wyschnięciu uzupełniamy wszelkie rysy i ubytki zgodnie ze sztuką budowlaną, wyrównujemy podłoże i je odpylamy.

Jeżeli podczas prac nie usunęliśmy całkowicie poprzedniej warstwy farby, zacznijmy od wykonania wymalowania próbnego na małej powierzchni. Jeżeli po wyschnięciu powstanie niepożądany efekt, wtedy należy dokładnie oczyścić i od nowa przygotować ścianę do malowania.

Bardzo ważne jest dokładne wykonanie odcięcia pomiędzy dwoma kolorami. W tym celu delikatnie zaznaczmy ołówkiem kilka punktów na tej samej wysokości ściany. Następnie połączmy je, rysując poziomą linię i precyzyjnie przyklejmy w jej miejscu taśmę malarską. Nie zapomnijmy zabezpieczyć również dolnego fragmentu ściany na jej styku z podłogą.

Zwróćmy uwagę na warunki, w jakich przeprowadzamy prace. Temperatura powinna wynosić min. 5°C, a maksymalnie 30°C, wilgotność nie może z kolei przekraczać 80%. Nakładamy 2 warstwy farby Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal w odstępie co najmniej 16 godzin. Starajmy się dokładnie rozprowadzać wyrób po powierzchni, aż do uzyskania równomiernej warstwy. Najlepszy efekt dekoracyjny uzyskamy, jeśli przed nałożeniem kolejnej warstwy przeszlifujemy poprzednią drobnoziarnistym papierem ściernym. Od razu po malowaniu lamperii delikatnie zerwijmy taśmę malarską.

Wolny weekend, dobra farba do lamperii i gotowe! Lamperie, zarówno te wykonane za pomocą farby, jak i drewniane, to absolutny hit ostatnich sezonów oraz proste rozwiązanie, które pozwoli nam na szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok