Narzędzia malarskie – wałek, pędzel, a może gąbką?

Planujesz malowanie ścian? Sprawdź, jakie narzędzia malarskie będą Ci potrzebne. Do czego wykorzystać pędzel malarski, a do czego wałek? Czy gąbka malarska to dobry pomysł? Na co zwrócić uwagę? Jak malować ściany? Podpowiadamy.

Większość emalii lateksowych i akrylowych można aplikować na ścianę zarówno za pomocą wałka, jak i pędzla. Co więcej, do dokładnego pomalowania pokoju potrzeba zazwyczaj tych dwóch narzędzi. Kiedy należy sięgnąć po wałek do malowania, a w jakiej sytuacji lepszy będzie pędzel? Czy dopuszczalne jest również malowanie ścian gąbką?

Czym malować ściany? Pędzle do malowania!

Niegdyś pędzle malarskie były powszechnie wykorzystywane do nakładania farby na całe ściany. Aktualnie raczej nie zaleca się malowania wyłącznie pędzlem. Nieumiejętnie użyty może pozostawić na powierzchni smugi czy widoczne ślady włosia. Ponadto trudniej o równomierne rozprowadzenie wyrobu po całej wysokości ściany, a sam proces malowania jest bardziej czasochłonny. Dlatego podczas malowania ścian dobrym rozwiązaniem jest technika mieszana: pędzle do detali, a wałki malarskie do całych ścian czy innych, dużych powierzchni.
Pędzlem malujemy zazwyczaj trudno dostępne miejsca, rogi pomieszczenia oraz krawędzie ścian czy wspomniane detale. Jego włosie zapewni dokładne pokrycie farbą zagłębień i nierówności. Dzięki różnym rozmiarom, budowie rączki oraz rodzaju włosia z łatwością pokryjemy farbą np. szczeliny. Można spotkać się z takimi odmianami pędzli malarskich, jak ławkowiec, tapeciak, chlapak, krzywak, pędzel okrągły, pędzel do odcięć, pędzel kątowy itd., z których każdy ma inne przeznaczenie.
Wybierając pędzle do malowania, należy sugerować się zaleceniami producenta danej farby. Do konkretnego wyrobu oraz jego właściwości należy dostosować m.in. rodzaj włosia. Przykładowo do nakładania lateksowej farby do ścian Nobiles Pory Roku najlepsze będą pędzle z włosia syntetycznego.

Pędzle do malowania i malowanie ścian – porady i najważniejsze zasady

  • Pędzel dobieraj, kierując się wskazaniami z karty technicznej farby.
  • Przed zakupem pędzla malarskiego sprawdź, czy nie wychodzi z niego zbyt dużo włosków. Pociągnij delikatnie włosie. Słabej jakości pędzel pozostawi na malowanej powierzchni włoski czy inne zabrudzenia.
  • Warto przygotować pędzle z włosia naturalnego przed przystąpieniem do malowania. Sparz włosie w gorącej wodzie, a przed samym malowaniem zwilż je lekko wodą – dzięki temu nie będzie pobierać zbyt dużych ilości wyrobu.
  • Zasada „zwilżania włosia przed malowaniem” obowiązuje również w przypadku pędzli syntetycznych.
  • Pędzli do malowania ścian używaj przede wszystkim do nakładania farby na trudno dostępne miejsca. To od nich zacznij malowanie, następnie zaś sięgnij po wałek, którym pomalujesz większe powierzchnie. Niezależnie od tego, jakim narzędziem się posługujesz, staraj się malować metodą mokro na mokro, w której pasy farby nachodzą na siebie.
  • Pamiętaj o tym, by umyć pędzel w ciepłej wodzie lub rozpuszczalniku (w zależności od rodzaju zastosowanej farby) od razu po malowaniu. Uważaj, aby nie doprowadzić do zaschnięcia farby.

Kiedy wałek do malowania?

Do większych powierzchni – ścian czy tym bardziej sufitów – zalecane jest wykorzystanie wałka. Malowanie ściany wałkiem pozwala na uzyskanie gładkiej i jednolitej powłoki bez widocznych smug czy nierówności – wałek pomaga w precyzyjnym i równomiernym nakładaniu wyrobu. Wałek, szczególnie z dłuższym włosiem, to dobre rozwiązanie również w przypadku tynków strukturalnych.

Narzędzia malarskie

Jak wybrać dobry wałek do malowania?

Jaki wałek do malowania? Oczywiście użycie odpowiedniego narzędzia, dopasowanego do wybranego rodzaju farby jest tu kluczowe. Wiążących informacji należy szukać w karcie technicznej wyrobu. Np. do malowania ścian farbą Nobiles Pory Roku potrzebne są wałki malarskie z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm.
Przed przystąpieniem do malowania upewnij się co do jakości narzędzia. Możesz okleić włosie wałka taśmą malarską, a następnie szybkim ruchem ją oderwać. Na stronie z klejem zostaną słabo trzymające się włoski oraz paprochy i zabrudzenia.

Jak malować ściany wałkiem?

Prawidłowa technika malowania wałkiem to podstawa! Oto kilka reguł:

  • Na wałek do malowania ścian nabieraj równomierne ilości farby, a jej nadmiar zdejmuj przy użyciu kuwety lub kratki malarskiej. Maluj od góry do dołu i z powrotem, pewnymi ruchami dłoni, nie dociskając wałka zbyt mocno do podłoża.
  • Malowanie metodą „mokro na mokro”, w literę „V”, w której brzegi pasów farby nachodzą na siebie to odpowiedź na pytanie: jak malować wałkiem bez smug?
  • Do malowania wałkiem przystąp od razu po nałożeniu farby pędzlem np. na narożniki i detale. Nie przerywaj prac, dopóki nie pokryjesz farbą całej powierzchni. Nie dokonuj poprawek – jeśli zauważysz nierówności, nałóż jeszcze jedną warstwę wyrobu, oczywiście po wyschnięciu powłoki.
  • Po zakończeniu malowania dokładnie umyj narzędzia.

Czy gąbka do malowania ścian to dobre rozwiązanie?
Malowanie ścian gąbką to interesująca technika z dziedziny „zrób to sam”, pozwalająca na uzyskanie zaskakującego efektu dekoracyjnego, czyli delikatnych przetarć na powierzchni. Zanim jednak zastosujesz ją w domu, sprawdź, czy aby na pewno jest zalecana przez producenta wybranej farby. Zwróć uwagę na to, że powłoka malarska deklarowane właściwości oraz parametry wytrzymałościowe osiąga wyłącznie wtedy, gdy podczas malowania zadbasz o optymalne warunki (w tym temperaturę i wilgotność) oraz sięgniesz po odpowiednie, wskazane w karcie technicznej narzędzia. Jeśli wśród narzędzi do malowania nie wymieniono gąbki, lepiej nie ryzykować.

Malowanie ścian krok po kroku, czyli co jeszcze się liczy

Oczywiście prawidłowo dobrane narzędzia malarskie przyczyniają się do osiągnięcia dobrego efektu wymalowania. Pamiętaj jednak, że liczy się także parę innych kwestii, jak chociażby dokładne przygotowanie ścian. Bez tego nie ma mowy, że powierzchnia będzie wyglądała estetycznie.

Krok 1.

Malowane powierzchnie powinny być czyste i suche. Jeśli malujesz nowe ściany, poczekaj aż zakończy się proces sezonowania tynków, a gładź czy szpachla całkowicie wyschną.
Jeśli odnawiasz stare ściany, usuń z nich łuszczące się powłoki malarskie, a także zanieczyszczenia, które mogłyby ograniczyć przyczepność farby, jak tłuste plamy czy pleśń. Umyj ściany i pozostaw je do wyschnięcia.

Krok 2.

Przed malowaniem ściany dokonaj niezbędnych napraw. Wypełnij uszkodzenia, rysy i ubytki – użyj do tego odpowiedniej masy szpachlowej. Wyrównaj powierzchnie, a na koniec je odpyl.

Krok 3.

Pamiętaj również o zagruntowaniu ścian lub nałożeniu warstwy podkładowej. Gruntujemy nowe, a także naprawiane ściany. Gruntowanie jest wskazane także w przypadku, gdy podłoże jest chłonne, niejednolite lub pyliste. Rodzaj wyrobu gruntującego należy dobierać do farby. Dlatego też, jeśli ściany zamierzasz malować farbą Nobiles Pory Roku, użyj albo Nobiles Nobigruntu (przy pylistym, silnie nasiąkliwym podłożu), albo rozcieńczonej farby Nobiles Super Akryl (przy nowym lub niejednolitym podłożu).

Krok 4.

Po wyschnięciu warstwy podkładowej lub gruntu możesz przystąpić do malowania ścian.

Nie wiesz, jakie narzędzia do malowania ścian wybrać? Zajrzyj do karty technicznej farby, a poza tym akcesoria dostosuj do specyfiki malowanej powierzchni! Producent podpowie Ci, jaki wałek do malowania ścian będzie najlepszy oraz po jaki pędzel warto sięgnąć.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok