Malowanie ścian po zerwaniu tapety – jak to zrobić?

Co zrobić ze ścianą po zerwaniu tapety? Czy nadaje się od razu do malowania? Podstawą jest dokładne przygotowanie podłoża. Tłumaczymy krok po kroku, jak oczyścić oraz jak pomalować ścianę po zerwaniu tapety.

Malowanie ścian po zerwaniu tapet wymaga od nas sporych przygotowań. W pierwszej kolejności musimy całkowicie usunąć wszelkie ślady kleju, inaczej nowa powłoka malarska nie osiągnie deklarowanej przez producenta przyczepności do podłoża i wkrótce zacznie łuszczyć się i odspajać. Przeczytaj, co zrobić ze ścianą po zerwaniu tapety, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Jak usunąć tapetę?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy pozbyć się tapety. Możemy to zrobić na sucho, podważając ją szpachelką (uważajmy, aby nie uszkodzić tynku), albo na mokro, uprzednio zwilżając ścianę gąbką lub spryskiwaczem.

Jeśli jednak klej trzyma wyjątkowo mocno, najlepiej sięgnąć pod specjalne środki. Dobrany do danego rodzaju tapety i kleju produkt nanosimy na ścianę za pomocą wałka lub pędzla – kiedy wsiąknie w strukturę tapety, będziemy mogli usunąć ją z powierzchni bez obawy o uszkodzenie tynku.

Malowanie ścian po usunięcie tapety i kleju

Kolejny krok to oczyszczenie podłoża z resztek kleju, które nie odeszły razem z warstwą tapety. Spróbujmy zwilżyć je wodą i delikatnie zeskrobać szpachelką lub potraktować zabrudzone klejem fragmenty ścian roztworem wody i mydła malarskiego, który następnie musimy zmyć z powierzchni czystą wodą.

Po wyschnięciu oczyszczonych z kleju ścian powinniśmy ocenić ich stan i zaplanować ewentualne prace naprawcze. Wyrównajmy wszelkie grudki i zgrubienia (np. za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego), a następnie usuńmy powstały pył. Jeśli zauważymy plamki pleśni lub grzybów, sięgnijmy po specjalne środki i postępujmy według zaleceń producenta. Na koniec jeszcze raz umyjmy ściany (wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła malarskiego), spłuczmy je czystą wodą i pozostawmy do wyschnięcia.

Kolejny krok to uzupełnienie rys i ubytków. Musimy je zaszpachlować masą szpachlową, wyrównać, a po utwardzeniu wygładzić papierem ściernym. Po odpyleniu powierzchnie są gotowe do gruntowania. Grunt (dobrany do rodzaju podłoża oraz farby, którą wybraliśmy do malowania ścian po zerwaniu tapety) pozwoli na wyrównanie chłonności podłoża oraz je ustabilizuje i wzmocni.

 Jak pomalować ścianę po zerwaniu tapety?

Malowanie ściany po usunięciu tapety rozpoczynamy, kiedy powierzchnie całkowicie wyschną. Należy sugerować się również czasem podanym przez producenta środka gruntującego.

Proces malowania przebiega identycznie, jak w przypadku odnawiania podłoży pokrytych wcześniej farbą. Jeśli dokładnie usunęliśmy poprzednie powłoki, które tworzyły tapeta i klej, po zagruntowaniu sięgamy po prostu po farbę, która spełnia nasze wymagania odnośnie do odporności na szorowanie oraz wilgoć czy jakości krycia i głębi koloru. Informacji dotyczących tego, ilu warstw potrzebujemy, aby osiągnąć pożądany efekt, oraz w jakich warunkach czy za pomocą jakich narzędzi malować, szukajmy w karcie technicznej wyrobu. Jeśli np. wybraliśmy lateksową farbę Nobiles Pory Roku, do prac powinniśmy użyć pędzla z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm. Najczęściej nakładamy jedną lub dwie warstw wyrobu, w odstępie około 2 godzin.

Dobrym pomysłem jest wykonanie wymalowania próbnego na niewielkim, niewidocznym fragmencie ściany. Dzięki temu upewnimy się, czy nie powstaną żadne niepożądane efekty wizualne, które mogą świadczyć o tym, że niedokładnie usunęliśmy warstwę kleju. W takiej sytuacji musimy rozpocząć przygotowania od początku, czyli powtórzyć opisane wcześniej czynności.

 

Malowanie ścian po zerwaniu tapety udowadnia nam, jak istotny jest etap dokładnego przygotowania podłoża. Aby uzyskać piękne, zachwycające jednolitym, głębokim kolorem powierzchnie, nie pomijajmy żadnego z kroków.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok