Jak obliczyć wydajność farby na m²?

Ile litrów farby na m2 wystarczy? Do sprawy trzeba podejść analitycznie! Wymierz długości i wysokości ścian, nie zapomnij o uwzględnieniu powierzchni okien i drzwi, zwróć uwagę na wydajność preparatu: to podstawowe zasady, którymi należy się kierować. Przeczytaj, jak obliczyć ilość farby.

Pamiętaj, że malowanie należy dokładnie zaplanować. Zanim nałożysz dżinsowe ogrodniczki i czapkę z gazet oraz sięgniesz po pędzle i wałki, zadaj sobie jedno, bardzo ważne pytanie: ile farby na m² potrzebujesz? Nie warto pomijać tego etapu przygotowań! W rezultacie szacowania „na oko” w połowie malowania będziesz musiał pędzić do marketu lub poniesiesz koszty zakupu dodatkowych, niepotrzebnych opakowań.

Ile farby na m² ściany?

Ile farby na ścianę? Uniwersalna, złota recepta nie istnieje. Na szczęście, wystarczy miarka i kartka papieru, ewentualnie kalkulator. Można także skorzystać z wygodnych kalkulatorów farb na nobiles.pl. Znajdziesz je na stronie każdego z produktów. Intuicyjny kalkulator oblicza, ile farby na m2 potrzeba na podstawie podstawowych, wprowadzonych przez użytkownika danych.

Jeśli obliczeń dokonujesz samodzielnie, pod uwagę weź kilka kwestii:

  • podstawową z nich (ale nie jedyną!) jest wielkość pomieszczenia. Zmierz szerokość wszystkich ścian, a wynik pomnóż przez wysokość. To całkowita powierzchnia ścian;
  • aby oszacować, ile l farby na m² będzie ilością wystarczającą, nie poprzestawaj jedynie na obliczeniu powierzchni ścian. Od uzyskanego wyniku odejmij powierzchnię okien i drzwi. Zwykle jest to ok. 10% – chyba, że mamy do czynienia z niestandardowym projektem wnętrza lub przeszkleń, np. salonem połączonym z przeszklonym tarasem. Wtedy wymierz ich szerokość i wysokość oraz oblicz powierzchnię, a następnie wynik odejmij od wyliczonej powierzchni ścian;
  • oddzielnie wymierz sufit – zazwyczaj jest on malowany innym kolorem niż ściany;
  • obliczenia nieco się komplikują, jeśli pokój chcesz pomalować na kilka różnych odcieni lub kolorów. W takim przypadku dokładnie rozplanuj kolorystykę oraz oblicz powierzchnię ścian dla każdego z poszczególnych odcieni;
  • kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wydajność farby lateksowej czy akrylowej.

Wydajność farby w pytaniach i odpowiedziach

Co to takiego wydajność farby?

Co oznacza wydajność farby? To inaczej ilość produktu, jaka wystarczy do pomalowania 1 m2 powierzchni. W karcie technicznej produktu znajdziesz informację, do jakiego typu podłoży nadaje się dana farba oraz jakie warunki należy spełnić, aby osiągnąć wskazaną wydajność.

Czy wydajność farb ma znaczenie?

Wydajność farby na m2 ma ogromny wpływ na to, ile wyrobu potrzeba do pomalowania ścian. Informacji na ten temat szukaj na opakowaniu. Niektórzy zastanawiają się, jak obliczyć wydajność farby. Nie da się – wydajność wynika z wielu różnych czynników, jak właściwości produktu, jego parametry, gęstość itd. Na szczęście wystarczy, że będziesz sugerować się danymi od producenta.

Jakie są wydajności dostępnych na rynku farb?

Na sklepowych półkach można znaleźć zarówno preparaty o niższej wydajności, ale zazwyczaj konkurencyjnej cenie (np. 9 m²/l), jak i nieco droższe, ale charakteryzujące się wysoką wydajnością oraz dobrym kryciem (do 14 m²/l dla Nobiles Super Akryl).

Na takie pytanie niestety nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Jeśli to wyrób sprawdzonego producenta, który stawia na jakość – jak najbardziej. To dobre rozwiązanie, jeśli priorytetem jest ograniczenie wydatków. Jeżeli jednak to przypadkowa farba kompletnie nieznanej marki, przemyśl dwa razy swoją decyzję. Może okazać się, że wskutek słabego krycia i niskiej wydajności produktu, konieczne będzie dokupienie nadprogramowego opakowania farby, których nie przewidziano w budżecie.

Czy wydajność zawsze jest taka, jak podaje producent?

Należy pamiętać, że podana przez producenta wydajność to swego rodzaju wartość orientacyjna – stąd dopisek „do” przy każdej z nich (np. wydajność do 14 m²/l). Wydajność farby emulsyjnej lub innej zależy m.in. od przygotowania ściany – dokładnie i prawidłowo przygotowane podłoże będzie mniej chłonne, co pozwoli na obniżenie zużycia farby.

Czy wydajność farby jest związana z jej rodzajem?

  • wydajność farby elewacyjnej
  • wydajność farby akrylowej
  • wydajność farby lateksowej
  • Czy się od siebie różnią? Niekoniecznie. Zazwyczaj wyroby lateksowe są utożsamiane z produktami o lepszym kryciu czy większej wydajności, jednak nie jest to regułą. Warto podkreślić to jeszcze raz: najważniejszy punkt odniesienia powinna stanowić karta techniczna wybranej farby.

    Czy wydajność farby malowaniu natryskowym jest większa?

    Malowanie metodą natryskową może oznaczać obniżenie zużycia farby. Jednak z uwagi na ogromną ilość czynników, które mają tu znaczenie, również nie stanowi to reguły. Ponownie bardzo dużo zależy do przygotowania podłoża itd.

    Obliczanie ilości potrzebnej farby: podsumowanie

    Podsumowując: znasz powierzchnię ścian oraz wydajność farby. Teraz wystarczy już tylko podzielić powierzchnię malowania przez wydajność preparatu. Pamiętaj, że wiele farb nakładamy w co najmniej dwóch warstwach, dlatego też wynik należy pomnożyć przez 2 lub więcej. Aby precyzyjnie oszacować, ile farby potrzeba na pomalowanie pokoju, warto uwzględnić również sposób jej aplikacji.
    Przykład: malujesz pomieszczenie o wymiarach 4 m x 5 m oraz o wysokości 2,5 m. Wszystkie powierzchnie, łącznie z sufitem, będą miały kolor biały.

    Zsumuj szerokości ścian: 4 + 4 + 5 + 5 = 18 m

    Oblicz powierzchnię ścian: 18 x 2,5 = 45 m2
    Oblicz powierzchnię sufitu: 4 x 5 = 20 m2

    Oblicz powierzchnię okien i drzwi:

    • 1 okno o wymiarach 1,4 m x 0,94 m = 1,316 m2
    • 1 drzwi balkonowe o wymiarach 2,1 m x 0,86 m = 1,806 m2
    • 1 drzwi wewnętrzne o wymiarach 2,1 x 0,9 m = 1,89 m2
    • 1,316 m2 + 1,806 m2 + 1,89 m2 = 5,012 m2

      Oblicza powierzchnię ścian bez okien i drzwi: 45 m2 – 5,012 m2 ≈ 40 m2
      Dodaj do niej powierzchnię sufitu: 40 m2 + 20 m2 ≈ 60 m2

      Teraz sprawdź, jaką wydajność ma dana farba. Dla Nobiles Super Akryl jest to 14 m²/l.
      Oblicz, ile farby potrzeba:
      60 m2 ÷ 14 ≈ 4,3 l
      Zazwyczaj malujemy w min. 2 warstwach:
      4,3 x 2 ≈ 8,6 l
      Oznacza to, ze do dwukrotnego pomalowania ścian i sufitu w pomieszczeniu potrzebujesz 10-litrowego opakowania farby Nobiles Super Akryl.

      Jak korzystać z kalkulatora farb?

      Oczywiście obliczeń wcale nie trzeba dokonywać samodzielnie. Z pomocą przychodzą wygodne, funkcjonalne i intuicyjne kalkulatory farb, dostępne na stronie producenta, np. pod opisem każdego produktu, jak w przypadku wyrobów Nobiles. Wystarczy, że w odpowiednią rubrykę wpiszesz powierzchnię w m² lub – co jest jeszcze prostsze – wysokość i długość ścian oraz powierzchnię okien i drzwi. Po przeliczeniu kalkulator podpowie, ile farby potrzeba na pomalowanie pokoju (w litrach), uwzględniając zalecaną w przypadku danego produktu liczbę warstw. Dowiesz się także, ile opakowań farby o danej pojemności musisz kupić. Co więcej, na tym etapie możesz wybrać też kolor farby oraz dodać produkt do swojej listy zakupów.

      Uwzględnij margines błędu

      Ostatnia z zasad i odpowiedzi na pytanie „jak obliczyć ilość farby?” brzmi: dolicz nieco preparatu na ostatnie poprawki. Jeśli malujesz małą powierzchnię, przyda Ci się niewielki zapas. W przypadku remontu całego domu oczywiście potrzebujesz odpowiednio więcej farby.

      Ile kosztuje malowanie pokoju?

      Jeśli ściany malujesz samodzielnie, koszt materiałów i produktów to jednocześnie koszt malowania pokoju. Jeżeli jednak zajmuje się tym ekipa remontowa, do wydatków związanych z zakupem farb i innych wyrobów należy jeszcze doliczyć koszt wykonania prac. Trudno podać jakiekolwiek, uśrednione kwoty, ponieważ zależy to chociażby od regionu czy stanu ścian.

      Co prawda, malowanie nie wymaga talentu plastycznego, przyda się jednak odrobina matematycznego zacięcia. Aby malowanie ścian przebiegało bez najmniejszego problemu, wylicz, jaka ilość farby będzie w sam raz.

      Sprawdź też:

      >>>>>>Jaką farbę do malowania wybrać<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok