Co jest potrzebne do malowania ścian? Lista niezbędnych narzędzi

Malowanie ścian będzie o niebo łatwiejsze, jeżeli sprawdzisz listę niezbędnych narzędzi. Zacznij przygodę z malowaniem od zgromadzenia odpowiednich przedmiotów i produktów. Oto odpowiedź na pytanie, co potrzebne do malowania. Skompletuj akcesoria i działaj!

Dobra farba o świetnych parametrach wytrzymałościowych czy właściwościach estetycznych to tylko połowa sukcesu. Na powodzenie misji „malowanie” wpływ ma także parę innych czynników, jak prawidłowe przygotowanie podłoża, optymalne warunki w pomieszczeniu oraz bezbłędnie dobrane narzędzia i akcesoria. Co jest potrzebne do malowania oprócz farby? Okazuje się, że lista „niezbędników” jest dość długa.

Zestaw must have, czyli co jest potrzebne do malowania ścian

Pędzle i wałki to podstawa. Co więcej jedno z tych dwóch narzędzi to najczęściej stanowczo za mało – aby osiągnąć dobre rezultaty, potrzebujemy zarówno pędzli, jak i wałków. Pędzle pomogą nam przede wszystkim w nakładaniu wyrobu w trudno dostępne miejsca, np. narożniki pomieszczenia, przestrzeń za grzejnikiem itd. Do większych powierzchni lepiej zaś używać wałków, dzięki którym pomalujemy ją szybciej, dokładniej i bardziej równomiernie, jednocześnie ograniczając zużycie produktu.

Musimy także zastanowić się, jakie włosie bądź runo zda egzamin. Co będzie potrzebne do malowania pokoju: wałki z runa naturalnego czy syntetycznego? Jednoznaczna i obowiązująca odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Dobierając narzędzia, należy kierować się zaleceniami producenta. Wiążące informacje i najcenniejsze podpowiedzi znajdziemy zatem w karcie technicznej farby, którą wybraliśmy do malowania. Np. do nakładania farby Nobiles Pory Roku producent zaleca użycie pędzli z włosia syntetycznego lub wałków z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm. Przyda nam się kilka pędzli oraz kilka wałków o różnych rozmiarach.

 

Co potrzebne do malowania ścian oprócz pędzli i wałków?      

Oczywiście wałki i pędzle nie wyczerpują listy niezbędnych narzędzi. Znajdziemy na niej również:

– teleskopowa rączka do wałka – dzięki niej malowanie sufitu lub wyższych partii ścian będzie łatwiejsze;

– folia malarska – do przykrycia podłogi oraz mebli – zabezpiecza powierzchnie przed zabrudzeniem farbą;

– papierowe taśmy malarskie – wąska i szeroka, okleimy nimi ościeżnice, gniazdka, listwy przypodłogowe lub stworzymy odcięcie pomiędzy dwoma kolorami zaplanowanymi na ścianie bądź pomiędzy ścianami a sufitem;

– kuweta malarska – pozwala na równomierne nabieranie farby na wałek;

– mieszadło do farby – niewielki, ale istotny detal, dzięki któremu dokładnie wymieszamy wyrób w opakowaniu.

Ponadto będziemy potrzebować odzieży ochronnej, obuwia oraz nakrycia głowy – niekoniecznie specjalistycznych i zakupionych w markecie budowlanym, a raczej takich, których nie będzie nam szkoda spisać na straty.

Jak przygotować się do malowania?

Oczywiście musimy się również zastanowić, jak przygotować się do malowania ścian. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy malowanie, powinniśmy prawidłowo oczyścić podłoże z łuszczących się warstw farb, odtłuścić je, umyć oraz uzupełnić ubytki i nierówności. Będziemy potrzebować zatem również:

– szpachelki – do nakładania naprawczej masy szpachlowej na etapie przygotowania ścian do malowania, mogą okazać się pomocne również podczas usuwania starej, łuszczącej się powłoki malarskiej;

– papier ścierny oraz bloczki ścierne – niezbędne w usuwaniu poprzedniej powłoki oraz wyrównywania i wygładzania powierzchni ścian;

– plastikowe wiadro – przyda się do mycia ścian oraz przygotowania masy szpachlowej itd.

 

Lista rzeczy potrzebnych do malowania jest dość długa. Zanim rozpoczniemy prace, upewnijmy się, że kupiliśmy wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria. Dzięki temu szybko i bezproblemowo uporamy się z malowaniem wnętrza.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok