Harmonijne łączenie kolorów na ścianach

Łączenie kolorów na ścianach to sztuka, którą jednak można opanować. Sprawdź, jak dobierać kolory i łączyć barwy, by uzyskać piękny, harmonijny efekt.

łączenie kolorów na ścianieŁączenie kolorów we wnętrzu nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę musimy wziąć dziesiątki poszczególnych czynników, kryteriów, zmiennych. Znaczenie mają nie tylko nasze własne upodobania estetyczne, ale również „sympatie” i „antypatie” pomiędzy poszczególnymi barwami, styl wnętrza oraz jego wielkość.

Jak łączyć kolory ścian? Ciemne i jasne barwy

Zdaniem projektantów jednym z lepszych rozwiązań są kontrasty. Postawmy na przeciwieństwa, zestawiajmy barwy, którym na palecie raczej do siebie daleko. Podstawowa zasada brzmi: jasne odcienie chętnie wiążą się z ciemnymi. Miejmy na uwadze, że malowanie całego pomieszczenia czy wnętrza wyłącznie na ciemne, intensywne barwy może być ryzykowne, nawet jeśli dysponujemy sporym metrażem. Mocne tonacje mają tendencję do przeciążania aranżacji, w związku z czym najlepiej zrównoważyć je jasnym kolorem. Granat z lekką szarością? Znakomicie! Głęboka czerwień (np. Jesień Paprykowa z palety Nobiles Pory Roku) z delikatnym kremem (niezrównana Jesień Lniana)? Pewnie, że tak! A może butelkowa zieleń? Oczywiście, ale zrównoważona przez subtelny, rozmyty błękit.

Łączenie kolorów farb na ścianach: ciepło-zimno

Innym sposobem na łączenie kolorów jest balansowanie pomiędzy barwami ciepłymi i zimnymi. Wbrew pozorom kolory o różnej temperaturze doskonale do siebie pasują. Jakieś przykłady? Zieleń, fiolet i niebieski będą świetnie prezentować się w towarzystwie pomarańczowego. Fiolet dodatkowo bez problemu dogada się z żółcią i czerwienią, jak również z lekkim beżem (tym samym odcień Lata Śliwkowego będzie pięknie wyglądał obok Lata Piaskowego). Do błękitu perfekcyjnie pasuje też róż w przeróżnych swoich odcieniach. Zwróćmy poza tym uwagę na szarości. Niezależnie od intensywności idealnie zgrywają się zarówno z ciepłymi, jak i zimnymi kolorami. Podobnie złamane odcienie bieli.

jak połączyć kolory na ścianachJak połączyć kolory na ścianach? Wybierz barwę bazową

Jeśli planujemy łączenie kolorów farb, musimy się jeszcze zastanowić nad tym, jak dobrać ich proporcje. Która barwa będzie dominująca? Która zaś jedynie dopełni efekt? To zależy od wielu przeróżnych czynników, przede wszystkim naszego gustu. Sami musimy określić, jaki kolor zagra pierwsze skrzypce. Podpowiedzią służy również metraż wnętrza. W przypadku niewielkich mieszkań warto postawić na jasne tonacje i jedynie dopełnić je ciemniejszymi. Przy okazji można zastosować któryś z trików manipulowania optycznym odbiorem wnętrza (np. jeśli węższą ścianę w wąskim pomieszczeniu pomalujemy na ciemniejszy kolor, optycznie je poszerzymy). Dobrym pomysłem jest zaakcentowanie jednego z fragmentów ścian, szczególnie za półkami, sofą lub jadalnianym stołem. Dzięki temu podzielimy wnętrze na strefy funkcjonalne, przy okazji osiągając interesujący efekt.

Łączenie kolorów na ścianie: kieruj się stylem

Ostatnia zasada, którą należy wziąć pod uwagę podczas łączenia kolorów na ścianach, brzmi: kierujemy się stylem wnętrza. Każdy styl architektoniczny operuje swoją własną paletą kolorów. Salon minimalistyczny będzie tym samym pięknie wyglądał w przeróżnych odcieniach bieli i szarości. Intensywne barwy, np. mocna żółć, mogłyby zniweczyć pieczołowicie zaplanowaną aranżację. W sypialni w stylu skandynawskim zazwyczaj przeważają błękity, z kolei róże, odcienie pomarańczowego czy fioletu należą do zupełnie innej bajki. Zarówno subtelny, jak i bardziej nasycony fiolet sprawdzi się z kolei we wnętrzu w stylu prowansalskim. Jeżeli pragniemy, aby nasz domlub mieszkanie były urządzone konsekwentnie, zapoznajmy się najpierw z kolorystycznymi wyznacznikami danych stylów.

łączenie kolorów farbJak łączyć kolory? Nie zapomnij o dodatkach

Łączenie kolorów na ścianach to jedno. Kolejną kluczową kwestią jest zestawienie ze sobą kolorów ścian oraz mebli. Jedna, złota zasada w tym przypadku nie istnieje. Wszystko zależy od specyfiki aranżacji oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. We wnętrzu nowoczesnym, nieco surowym kolory sprzętów mogą nawiązywać do kolorów ścian. Białe lub szare meble będą pięknie prezentować się na tle białych ścian, a stolik kawowy czy sekretarzyk w odcieniu ciemnej wiśni – w pomieszczeniu pomalowanym na ciemnobrązowy lub burgund. Sprawdzą się tu również kontrasty, np. jasne meble oraz ciemne ściany. Pamiętajmy, że równie istotne są odcienie dodatków. Możemy postawić tu na przyciągającą wzrok barwę: lampę w kanarkowym kolorze, czerwone poduszki czy turkusowy wazonik.

Zestawianie ze sobą barw wymaga od nas ogromnego wyczucia. Z drugiej strony to umiejętność, której można się nauczyć. Opanowanie kilku podstawowych zasad wystarczy, aby wypracować piękną aranżację.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok