Jak pomalować długi, wąski pokój – projektant radzi

Masz problem z wąskim pokojem? Jest nieustawny, przytłacza? Sprawdź, jak pomalować wąski pokój, aby wydawał się bardziej przestrzenny.

Długi i wąski pokój to skomplikowana w aranżacji przestrzeń – nie oszukujmy się. Musimy pieczołowicie dobierać meble, zestawiać ze sobą dodatki, komponować kolory, aby dodatkowo nie przytłoczyć wnętrza i nie uzyskać niezbyt efektowanego „tunelu”. To jednak wyzwanie, któremu warto stawić czoła. Podpowiadamy, jak pomalować wąski pokój, aby wyrównać zachwiane proporcje.

Wąski pokój – aranżacje, które zdadzą egzamin

Zasada jest prosta: jasne kolory powiększają, ciemne pomniejszają. Jeśli jesteśmy właścicielami niezbyt ustawnego, długiego, ale wąskiego pomieszczenia pod żadnym pozorem nie malujmy go na ciemne, nasycone tonacje. Choć butelkowa zieleń czy piękny turkus kuszą i cieszą oko, zastosowane we wnętrzu o niestandardowych wymiarach będą przytłaczać i irytować.

Naszą bazą dla wszelkich dalszych decyzji kolorystycznych może być biel. Przeróżne odcienie białego (które znajdziemy w farbach z mieszalnika, jak np. Nobiles Biała Plus) pozwolą na manipulację wizualnym odbiorem pomieszczenia – będzie wydawało się wyższe, większe, a przy tym i szersze niż jest w rzeczywistości. Co istotne, powinniśmy sięgać po zimne odcienie bieli, a ciepłych unikać. Dlaczego? Zimne tonacje „oddalają” od nas obserwowany obiekt, ciepłe zaś go przyciągają.

Jeśli zależy nam na diametralnej zmianie, zastosujmy jeszcze jeden trik. Malując długi i wąski pokój, sięgnijmy po dwa kontrastowe kolory. Ciemniejszą barwę zastosujmy na wąskich ścianach, dzięki czemu optycznie zbliżymy je do siebie, jasną zaś – na dłuższych. Proporcje pomieszczenia poprawią się, pokój będzie wydawał się szerszy i przestronniejszy.

Idźmy o krok dalej. W osiągnięciu jeszcze lepszego efektu pomogą nam pasy. Obowiązują tu podobne zasady jak w dziedzinie mody – paski „pogrubiają”. Jeśli węższą ścianę pomalujemy w poziome pasy, poszerzymy ją. Świetnym rozwiązaniem są też inne, przykuwające wzrok wzory. Unikajmy jednak drobnych, przytłaczających elementów.

Długi wąski pokój – aranżacja z pomysłem

Wiemy już, jak pomalować długi, wąski pokój. Malowanie to jednak tylko jedna z metod i sprytnych sposobów, które należy wdrożyć, aby osiągnąć pożądany efekt. Pamiętajmy, że kluczowe jest oświetlenie. Zadbajmy o równomierne oświetlenie całego wnętrza poprzez zamontowanie kilku opraw na całej długości pokoju. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu ciemniejszych kątów, załamań światła, które spotęgowałyby wrażenie ciasności.

Świetnym rozwiązaniem jest również zastosowanie we wnętrzu gładkich powierzchni. Lekko połyskliwe forniry mebli będą odbijać promienie słoneczne, rozjaśniając pomieszczenie. Podobnie lustra, które pozwolą na stworzenie iluzji znacznie większej powierzchni.

Zastanówmy się ponadto, jak ustawić meble. Lokalizowanie ich wzdłuż dłuższych ścian jest błędem – w ten sposób zwężamy pomieszczenie. Najlepiej stworzyć strefy i podkreślić je dodatkowo np. za pomocą kolorowego dywanika.

Jak pomalować wąski pokój? Nic trudnego! Zestawmy przemyślane kolory ścian oraz połyskliwe wykończenia, aby osiągnąć aranżacyjny sukces.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok