Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Malowanie pokoju na dwa kolory staje się coraz popularniejsze! Wprowadza do wnętrza dynamikę i energię. To świetny sposób na odświeżenie aranżacji lub poprawienie proporcji pomieszczenia. Zainspiruj się i sprawdź, jak dwa kolory ścian znacząco potrafią odmienić wnętrze.

Niektórzy z nas są tradycjonalistami, jeśli chodzi o urządzanie domu lub mieszkania. Do wnętrza dobierają klasyczne modele mebli i sprzętów, a ściany malują na kolory powszechnie uznawane za neutralne, uniwersalne i bezpieczne. Czasami nie warto zmieniać tych, starych nawyków i przyzwyczajeń. Tym bardziej, jeśli – przyznajmy to! – dają bardzo dobry efekt, czyli wyważoną i elegancką aranżację. Jak ją jednak nieco uatrakcyjnić, ubarwić? Czasami wystarczy malowanie ścian na dwa kolory!

Dwa kolory w pokoju

Jak pomalować pokój na dwa kolory? Warto kierować się paroma zasadami, które pomogą nam w osiągnięciu najlepszego efektu. Kluczową kwestią jest wybór odpowiednich odcieni. Powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko styl wnętrza czy nasze własne preferencje, ale również wzajemne oddziaływane barw na siebie. Kolory mogą bowiem ze sobą kontrastować lub delikatnie się dopełniać.

Jeśli zależy nam na wyrazistym, charakterystycznym efekcie, rozważmy dwa kontrastowe kolory ścian. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciepłe odcienie lata (np. Lato Pszeniczne z palety Nobiles Pory Roku) zestawić z barwą fioletową (jak Lato Fiołkowe), a szarość (Zima Mglista) rozgrzać czerwienią (Jesień Paprykowa). Na szarości zauważymy tym samym czerwone refleksy, a czerwień dzięki takiemu towarzystwu stanie się ułagodzona i mniej intensywna. Takie kompozycje są niecodzienne, a jednak bardzo pożądane – wprowadzą do wnętrza rześkość i energię. Sprawdzą się zatem szczególnie w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i jadalnia oraz gabinet.

Jeśli zależy nam na stonowanym, spokojnym efekcie, wybierając dwa kolory ścian w pokoju, możemy postawić na wyważenie. Sprawdzą się tu sympatyzujące ze sobą barwy – odcienie o podobnej temperaturze i zbliżonym charakterze. Błękity zestawić więc możemy z zieleniami, a neutralne beże np. z delikatnymi, miodowymi odcieniami koloru żółtego. Dobrze w przeróżnych zestawieniach radzą sobie również biel oraz beż.

Malowanie pokoju na dwa kolory receptą na udane wnętrze

W jakich sytuacjach malowanie ścian na dwa kolory to zdecydowanie dobre rozwiązanie? Odłóżmy już na bok kwestie estetyczne i podejdźmy do tego praktycznie. Odpowiednie zastosowanie barw w pomieszczeniu pozwala na manipulowanie jego optycznym odbiorem. Np. jeśli krótsze ściany w długim, ale wąskim pokoju pomalujemy na intensywniejszy, kontrastowy odcień, wizualnie go poszerzymy. Możemy zestawiać ze sobą odcienie tej samej tonacji, jak chociażby zieloną Wiosnę Groszkową oraz Wiosnę Szczypiorkową, lub sięgnąć po niespokrewnione ze sobą barwy, np. szara Zima Skalista oraz piękne Lato Śliwkowe.

Jak malować ściany na dwa kolory?

Marzą nam się dwa kolory w pokoju? Linię podziału mogą tu stanowić róg pokoju, czyli miejsce, w którym zbiegają się ściany. Sytuacja się nieco komplikuje, jeśli pragniemy zastosować dwa kolory na jednej ścianie. W tym przypadku musimy dokładnie, ale delikatnie narysować na ścianie pionową linię oraz przykleić w jej miejscu taśmę malarską. Najpierw malujemy powierzchnię na jaśniejszy odcień, po czym od razu odrywamy taśmę. Po całkowitym wyschnięciu farby, ponownie przyklejamy taśmę, tym razem zabezpieczając pomalowany fragment, po czym nakładamy farbę w drugim kolorze.

Warto bawić się różnymi odcieniami, zestawiać barwy o odmiennej temperaturze, komponować kolory na zasadzie kontrastu. Malowanie pokoju na dwa kolory to sposób na niezwykle prostą metamorfozę, dającą spektakularny efekt.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok