Kolory do biura: co na ścianę?

Jakie kolory nadają się do biura, a jakich należy unikać? Jak pomalować biuro, aby pracowało się w nim najlepiej? Zainspiruj się!

Kolory do biura mają znaczenie. I to duże! Wpływają na nasze samopoczucie, sprawiają, że czujemy się zmotywowani do pracy lub – wręcz przeciwnie – stajemy się zniechęceni i ospali. Poza tym niosą ze sobą konkretną informację, wpasowują się w charakter firmy bądź kłócą się z nim i wprowadzają napięcie. Jak pomalować biuro, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki pracy, a jednocześnie uzyskać konsekwentny, spójny z profilem marki efekt?

kolory do biura

Kolory w biurze: subtelnie czy intensywnie?

Psychologowie podpowiadają, aby do biura wybierać raczej ciepłe i zdecydowanie stonowane barwy. Delikatne, nieprzesadzone kolory ocieplą pomieszczenia oraz sprawią, że staną się one bardziej przytulne. Warto sięgnąć zatem po odcienie żółte (jak Lato Pszeniczne) palety Nobiles Pory Roku), brzoskwiniowe (np. Jesień Morelowa) oraz subtelne brązy (może Jesień Kamionkowa?). Z kolei intensywne odcienie o dużym nasyceniu mogą być odbierane jako nieco agresywne, drażniące.

Dopasowane kolory w biurze

jak pomalować biuroZ drugiej strony należy pamiętać, że nie stanowi to złotej reguły – wybierając kolory ścian w biurze, powinniśmy dążyć do indywidualizacji aranżacji, czyli dopasowania jej do potrzeb firmy, pracowników oraz specyfiki wykonywanych zadań. Każda branża rządzi się swoimi prawami. Również w dziedzinie barw! Ściana pomalowana na ognistą czerwień (postawmy na Jesień Paprykową!) zda egzamin celująco w przypadku siedziby agencji reklamowej, jednak w biurze radcy prawnego czy notariusza może „odstraszyć” potencjalnych klientów. I odwrotnie! Kremowe czy szare ściany to znakomita oprawa dla firmy zajmującej się doradztwem podatkowym, ale w biurze grafika czy copywritera stać będą w sprzeczności z filarami działalności, jakimi są kreatywność i nieszablonowość. Barwy ścian należy zatem dobrać, kierując się m.in. profilem biura.

Psychologia kolorów ścian w biurze

Podpowiedziami służy nam jednocześnie psychologia kolorów. Dlaczego beże i brązy to idealne barwy do biura prawnika? Bo w ich towarzystwie czujemy się pewnie i bezpiecznie, to barwy, które koją i kojarzą się z domem. Podobną rolę spełniają błękity, które dodatkowo uspokajają i relaksują. Wspomniana czerwień pobudza do działań kreatywnych, fiolet (np. Lato Jagodowe) sprawia, że łatwiej się koncentrujemy, a dzięki zieleni (jak Wiosna Koniczynowa) stajemy się ponoć bardziej ugodowi. Uniwersalna i wszechstronna jest z pewnością biel oraz jej pochodne tonacje. Wbrew pozorom biel wcale nie nada wnętrzu surowego, szpitalnego wyglądu, o ile tylko zestawimy ją z innymi, wpadającymi w oko kolorami.

Kolory do biura: łączą i dzielą

Pamiętajmy, że prawdziwą sztuką jest nie tylko wybór kolorów ścian do biura, ale także – zestawienie ze sobą kilku barw. Zastosowanie tego samego odcienia we wszystkich pomieszczeniach nie jest zbyt dobrym pomysłem. Kolorystyczna monotonia nie sprzyja bowiem motywacji czy kreatywności. Warto sięgnąć po parę zbliżonych do siebie barw bazowych, przede wszystkim stonowanych, wyważonych, oraz przełamać je bardziej charakterystycznymi akcentami – fragmentem ściany, wnęką, obramowaniem okna w innym, mocniejszym odcieniu. Świetnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie różnych barw np. w pomieszczeniu przeznaczonym do wspólnej pracy, sali konferencyjnej czy strefy komunikacyjnej wnętrza. Dzięki temu zaakcentujemy podziały i podkreślimy odrębność danych sektorów.

Jak pomalować biuro? Zastosowane we wnętrzu barwy mają pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników oraz skutecznie ich zmotywować. Uniwersalne recepty nie istnieją – kolory do biura to bardzo indywidualna kwestia.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok