Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Stara tapeta po kilku lub kilkunastu latach nie wygląda już tak zachęcająco, prawda? Gdzieniegdzie widać pożółkłe ślady, ścianę zdobią też tłuste zacieki? Pomaluj ją! Malowanie tapety to prosty i szybki sposób na odświeżenie wnętrza.
Malowanie jest najprostszą, najszybszą i zarazem najbardziej ekonomiczną metodą na odświeżenie wnętrza. Wystarczy w zasadzie jeden wolny weekend, aby zmienić kolorystykę mieszkania czy stworzyć aranżację w konkretnym stylu. Co jednak w przypadku, gdy ściany zostały wykończone za pomocą tapet? Czy konieczne będzie ich zdzieranie i usuwanie śladów kleju, co – nie oszukujmy się – znacznie przedłuży prace remontowe? Okazuje się, że w wielu przypadkach egzamin zda przemalowanie tapety! Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas malowania tapety oraz jak dobrać odpowiednią farbę do tapet.
Malowanie tapety farbą nie zawsze jest możliwe. Ba! wizja przyszłego remontu powinna Ci towarzyszyć już podczas wybierania tapety do wnętrza. Najlepiej zdecydować się na taką, którą bez najmniejszych problemów pokryjesz farbą – dzięki temu ułatwisz sobie pracę za kilka lat.
Na rynku dostępne są specjalne tapety do malowania farbami, czyli takie, których powierzchnia umożliwia aplikację wyrobu i które zapewniają dobrą przyczepność powłok malarskich. Co istotne, jeśli chcesz, aby tapeta nadawała się do przemalowania, np. za kilka lat, w ramach szybkiego odświeżenia wnętrza, sprawdź, czy jej producent dopuszcza taką opcję. Tylko wtedy zyskasz pewność, że pokrycie tapety farbą da dobre rezultaty, a pomalowana powierzchnia będzie wyglądała nienagannie.
– tapety winylowe – są to najczęściej tapety flizelinowe, czyli takie, w których warstwa winylowa jest osadzona na warstwie flizelinowej. Z uwagi na łatwość w malowaniu tapety winylowe są określane właśnie również jako tapety do malowania. Poza tym łatwo utrzymać je w czystości, nadają się do zmywania.
– tapety z włókna szklanego – podobnie jak tapety winylowe są odporne na częste wycieranie i zmywanie, w związku z czym znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność oraz większe ryzyko powstania plam, jak np. kuchnia. Malowanie tapety z włókna szklanego to popularny sposób na szybki remont.
– tapety papierowe – malowanie tapety papierowej to dobry sposób na odświeżenie jej wyglądu. Należy jedynie pamiętać o prawidłowym, dokładnym przygotowaniu podłoża.
Kolejne kluczowe pytanie brzmi: czym pomalować tapetę? Specjalistyczny produkt dedykowany tylko i wyłącznie do malowania tapet nie istnieje! Mimo to wybór odpowiedniego wyrobu jest prosty: na tego typu powierzchnie nakłada się najczęściej farby dyspersyjne, czyli standardowe wodorozcieńczalne emulsje. Mogą to być farby przeznaczone do malowania ścian we wnętrzach. Jako farbę lateksową do tapet można zastosować np. Nobiles Pory Roku.
Nobiles Pory Roku wyróżnia się:
– doskonałym kryciem,
– wysokimi walorami dekoracyjnymi i czystością barw,
– trwałością.
Kolejnym plusem powłoki jest to, że można z niej zmywać lekkie zabrudzenia.
Sprawdzi się tu również Nobiles Super Akryl, zapewniająca długotrwały efekt malowania.
Oczywiście na końcowy efekt w dużej mierze wpływa nie tylko dobra jakościowo farba do tapet, ale również sposób, w jaki podłoże zostanie przygotowane do malowania.
– zasada nr 1: upewnij się, że tapeta nadaje się do malowania
– zasada nr 2: sprawdź stan starych tapet. Jeśli tapeta odkleja się od ściany, w pierwszej kolejności należy ją przykleić.
– zasada nr 3: niezbędne jest także wyczyszczenie ścian pokrytych tapetą, przede wszystkim usunięcie wszelkich zabrudzeń, jak zachlapania, tłuste plamy, kurz itd.
Krok 1. Zrób przegląd stanu tapet. Jeśli tapeta jest poobdzierana i pełna ubytków, malowanie nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jej stan oceniasz jako dobry, w pierwszej kolejności napraw, przyklej odklejone fragmenty. Z dalszymi pracami poczekaj aż klej całkowicie wyschnie.
Krok 2. Przed malowaniem należy także dokładnie oczyścić powierzchnię ścian i tapet z kurzu, uporczywych zabrudzeń, zacieków i zatłuszczeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność warstwy farby. Nie należy używać zbyt dużej ilości wody, aby nie doprowadzić do rozpuszczenia kleju.
Krok 3.
– malowanie ciemnej tapety na jasne kolory
Jeśli ciemną tapetę planujesz pomalować na jasny kolor, koniecznie zastosuj warstwę podkładową np. z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej. Dzięki temu ujednolicisz powierzchnię i zmniejszysz kontrastowość podłoża. Charakterystyczne motywy w intensywnych kolorach staną się przygaszone, dzięki czemu uzyskanie jednolitego i równomiernego wymalowania będzie łatwiejsze. Poza tym potrzebna będzie do tego mniejsza liczba warstw farby.
– malowanie jasnej tapety na ciemny kolor lub odświeżenie koloru
Jeżeli jednak tylko odświeżasz malowane już tapety lub nie zmieniasz drastycznie koloru, wtedy od razu możesz użyć farby właściwej.
Krok 4.
Jak malować tapetę? Procedura nie jest skomplikowana. Oczywiście bardzo ważne są warunki, w jakich przeprowadzane są prace. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać +28°C, wilgotność powietrza nie może być zaś wyższa niż 80%. Jeżeli zaś chodzi o technikę nakładania wyrobu, najlepiej sprawdzi się tu pędzel lub wałek. Liczba warstw farby zależna jest od rodzaju wybranego produktu (w przypadku Nobiles Pory Roku najlepsze rezultaty dadzą min. dwie warstwy plus warstwa podkładowa z farby Nobiles Super Akryl) oraz stanu podłoża.
– Czy możliwe jest malowanie tapety zmywalnej?
Tak, jednak pamiętaj, że najważniejsze są deklaracje producenta tapety. Do tapet zmywalnych zaliczamy m.in. tapety winylowe, flizelinowe, z włókna szklanego.
– Czy każdy rodzaj tapety można malować?
Nie, do malowania zazwyczaj nie nadają się papierowe tapety z różnobarwnym, intensywnym nadrukiem oraz tapety laminowane.
– Czy malowanie tapety flizelinowej i wykonanej z włókna szklanego różni się od siebie?
Raczej nie odczujesz różnicy podczas malowania tych różnych powierzchni.
– O czym należy pamiętać podczas malowania tapety strukturalnej?
Przede wszystkim o wyborze odpowiednich narzędzi do malowania. W równomiernym rozprowadzaniu wyrobu po strukturze tapety na pewno pomoże wałek z dłuższym włosiem.
– Czy można pomalować tapetę, której producent tego nie zaleca?
To nie jest zbyt dobry pomysł. Nie ma gwarancji, że podłoże (tapeta) dobrze zareaguje na kontakt z wyrobem. Istnieje ryzyko, że na powierzchni powstaną niepożądane efekty estetyczne.
– Jaka farba do tapet winylowych będzie najlepsza?
W malowaniu większości rodzajów tapet sprawdzi się farba wodorozcieńczalna, np. lateksowa lub akrylowa.
– Czy malowanie starej tapety papierowej wchodzi w grę?
Tak, choć to zależy m.in. od stanu i rodzaju podłoża.
Pamiętaj, że malowanie tapety wcale nie musi stanowić metody na szybki i „tymczasowy” remont. Jeśli farbą pokryjemy tapetę o charakterystycznej fakturze, możesz osiągnąć zupełnie nieoczekiwany, zaskakujący efekt, który będzie świetnie wyglądał we wnętrzu.
Farba akrylowa w 44 kolorach! Matowa farba wewnętrza do malowania po różnych rodzajach podłoża. Doskonałe krycie i oddychanie ścian.
Farba lateksowa do ścian, wewnętrzna, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l