Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Znudził nam się wyrazisty, rudy odcień? Malowanie to doskonały sposób na odświeżenie cegły na ścianie. Podstawą jest prawidłowe przygotowanie ściany do dalszych zabiegów oraz wybór dobrych farb. Sprawdź, czym i jak pomalować cegłę, by uzyskać świetny efekt.
Charakterystyczny, rdzawy odcień to tylko jedna z wielu możliwości. Cegły w bieli wprowadzą do domu lub mieszkania modny akcent, zaś dzięki zieleni lub błękitowi wnętrze będzie prezentowało się wyjątkowo i niebanalnie. Malowanie cegły pozwoli na osiągnięcie spektakularnego efektu – pięknej, przemyślanej aranżacji zasadzie w jeden wolny weekend.
Malowanie cegły – piękne, stylowe wnętrze
Materiał, który przez lata kojarzył się z placem budowy lub pracochłonnym remontem, wrócił do łask. Przestał przywodzić nam na myśl stare budownictwo czy pracochłonny i uciążliwy remont, a zamiast tego – modne wnętrza z pierwszych stron katalogów. Jak wykorzystać cegłę w aranżacji? Przede wszystkim należy pamiętać, że naturalny, czerwony odcień nie zawsze wywołuje efekt „wow” i prezentuje się dobrze. Niejednokrotnie zdarza się, że dość wyrazisty, ciemny kolor optycznie pomniejsza i przytłacza pomieszczenie, dlatego trzeba stosować go dość ostrożnie – nie na całej ścianie, a np. jej fragmencie. Musimy wziąć pod uwagę także charakter wnętrza. Salon w stylu klasycznym czy nawiązujący do wystroju starej fabryki – tu cegła sprawdzi się idealnie. W pokoju minimalistycznym czy nowoczesnym już niekoniecznie.
Jaki kolor wybrać, jeśli zależy nam na eleganckim, przyciągającym uwagę wnętrzu? Zdecydowanie dobrym pomysłem jest malowanie cegły na biało. Biel to uniwersalna, wszechstronna barwa, którą z powodzeniem połączymy z odcieniami kremu, beżu, brązu lub innymi, intensywniejszymi tonacjami. Pomalowana białą farbą cegła pozwoli na wprowadzenie do aranżacji lekkości – optycznie powiększymy oraz rozjaśnimy pokój, szczególnie, jeśli wybraliśmy również jasną podłogę oraz sprzęty i meble. W dużych pomieszczeniach możemy z kolei pozwolić sobie na więcej w dziedzinie koloru. Odcień turkusu, lekkiej zieleni czy może pudrowego różu? Dobierając barwy, weźmy pod uwagę m.in. koloru mebli oraz dodatków.
Jak pomalować cegłę?
Z uwagi na charakterystyczny rysunek cegły bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany do malowania. Wyszorujmy dokładnie ścianę szczotką drucianą lub taką z twardym włosiem. Starajmy się usunąć osady, pył, kurz, ale również stare, słabo przyczepne powłoki malarskie, jeśli ściana była już wcześniej malowana. Następnie odkurzmy ścianę, szczególnie szczeliny pomiędzy poszczególnymi cegłami. Konieczne jest również usunięcie plam i zabrudzeń oraz odtłuszczenie powierzchni. Jeśli jest taka potrzeba, na koniec odgrzybiamy dane fragmenty ściany (pomocny będzie odpowiedni środek grzybobójczy) oraz myjemy podłoże niewielką ilością czystej wody. Po całkowitym wyschnięciu podłoża uzupełniamy ubytki, rysy i pęknięcia odpowiednim materiałem wypełniającym zgodnie ze sztuką budowlaną, wyrównujemy powierzchnię i ją odpylamy.
Często zdarza się, że cegła swoją porowatością i chłonnością przypomina ściany gipsowe. Konieczne może być więc zagruntowanie podłoża. Jeśli podczas przygotowań powierzchni do malowania usunęliśmy z niej poprzednie powłoki malarskie, dodatkowo ściana jest pylista i silnie nasiąkliwa, zagruntujmy ją wstępnie podkładem Nobiles Nobigrunt. Jeżeli podłoże jest zaś niejednolite, pomoże nam warstwa podkładowa z farby, za pomocą której zamierzamy wykonać wymalowanie właściwe, np. Nobiles Super Akryl lub Nobiles Latex Mix rozcieńczonych ok. 10% dodatkiem wody pitnej. W przypadku, gdy ściana była już malowana, jest ponadto w dobrym stanie, nakładanie warstwy podkładowej nie będzie konieczne. Warto wykonać jednak na małej powierzchni wymalowanie próbne – jeżeli powstanie niepożądany efekt, oznacza to, że starą warstwę farby należy całkowicie usunąć i jeszcze raz przygotować podłoże.
Planując malowanie cegły na biało czy jakikolwiek inny wybrany kolor, ściśle stosujmy się do zaleceń producenta dotyczących techniki nakładania wyrobu czy warunków panujących w pomieszczeniu. Najlepsze efekty osiągniemy, malując wałkiem o długim włosiu – dzięki temu wyrób dokładnie pokryje wszelkie szczeliny.
Malowanie klinkieru
Materiałem coraz chętniej wykorzystywanym we wnętrzach jest również cegła klinkierowa. Naturalny skład oraz proces wypalania w wysokiej temperaturze pozwalają na uzyskanie zachwycających, charakterystycznych kolorów, od rdzawego, po brąz, aż po granat i czerń. Pamiętajmy jednak, że malowanie cegły klinkierowej jest dość pracochłonne. Zanim sięgniemy po pędzle, powinniśmy nie tylko dokładnie wyczyścić powierzchnię, ale także ją zmatowić, inaczej farba nie osiągnie dobrej przyczepności.
Cegła w mieszkaniu? Zamiast ukrywać ją pod warstwą tynku, zdecydujmy się na wyeksponowanie! Dzięki malowaniu cegły wnętrze znów będzie prezentowało się atrakcyjnie i modnie.
Podkład akrylowy Nobiles Nobiogrunt do cementu i betonu: lepsza przyczepność farb i równomierne schnięcie! Podkład akrylowy Nobiles ułatwi Ci pracę. Sprawdź.
Podkład akrylowy, grunt pod farbę, wodorozcieńczalny do cementu i betonu
Wykończenie
Nie dotyczy
Wydajność
do 15 m2/l
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Farba lateksowa Nobiles: matowe wykończenie wnętrz w 360 kolorach. Idealnie kryjąca, wydajna i odporna na wycieranie - sprawdź!
Matowa farba latesowa do ścian
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 18 m2/l