Malowanie poddasza: jak pomalować pokój ze skosami

Malowanie poddasza nie jest trudne, wymaga od nas jednak dokładnego zaplanowania. Sprawdź, jak pomalować pokój ze skosami, aby optycznie nie zmniejszyć przestrzeni.

Mieszkaniom na poddaszu nie sposób odmówić uroku. Skosy efektownie domykają przestrzeń, tworząc piękne miejsce zarówno do odpoczywania, jak i pracy. Nie możemy jednak zapominać o pewnych mankamentach poddasza wynikających z jego specyficznego projektu. Malowanie poddasza wymaga od nas poznania kilku podstawowych zasad.

Malowanie ścian na poddaszu: postaw na kolor

Jak pomalować pokój ze skosami? Kluczowy jest wybór odpowiedniego koloru. Nie możemy pozwolić sobie na zupełną dowolność – sięgamy po barwy, które pozwolą na manipulowanie optycznym odbiorem wnętrza.

Właściciele mieszkań czy pomieszczeń na poddaszu borykają się najczęściej z problemem ograniczonego metrażu. Przestrzeń użytkowa jest tu bowiem znacznie mniejsza niż wynikałoby z projektu – poddasza o wysokiej ściance kolankowej, pozwalające na swobodną aranżację, należą do rzadkości. Musimy zatem posiłkować się takimi kolorami, które pozwolą na wizualne powiększenie pomieszczenia. Sprawdzą się tu przede wszystkim jasne, nienachalne barwy.

Podczas malowania pokoju ze skosami pomocna będzie przede wszystkim biel. Możemy zdecydować się na jej podstawowy odcień (sięgnijmy np. po farbę Nobiles Super Akryl) lub odcienie pochodne, brudne (jak chociażby Jesień Lniana z palety Nobiles Pory Roku). Egzamin zdadzą oczywiście również kremy oraz beże. Niezastąpione są też delikatne, subtelne szarości (np. Zima Skalista) oraz rozmyte odcienie błękitu.

Dobierając temperaturę koloru do poddasza, powinniśmy kierować się m.in. ilością dziennego, naturalnego światła we wnętrzu. Jeśli pomieszczenie pod skosami zawsze jest wypełnione słońcem, wtedy możemy poeksperymentować zarówno z tonacjami zimnymi, jak i ciepłymi. Jednak w przypadku, gdy poddasze oglądamy raczej w świetle sztucznych lamp, lepiej postawić na ciepłe odcienie – w takiej sytuacji zimne dodatkowo wyziębiłyby wnętrze.

Jak pomalować poddasze? Łącz barwy

Malowanie ścian na poddaszu nie wymaga od nas ograniczenia się do tylko jednej tonacji. Tworzenie kolorystycznych kompozycji jest wręcz wskazane! Możemy połączyć kolory ton w ton, tzn. wybrać z dostępnej palety kolorów następujące po sobie odcienie. Dobrym rozwiązaniem są również kontrasty, dzięki którym będziemy mogli „poprawić” proporcje pomieszczenia. Zastosujmy parę trików. Jeżeli pomieszczenie pod skosami jest długie, ale wąskie, optycznie je poszerzymy, malując węższą ścianę na ciemniejszy kolor. Pamiętajmy, że tyczy się to tylko jednej ściany. Jeśli jednak na ciemny, intensywny odcień pomalowalibyśmy też ścianki kolankowe okalające pomieszczenie, stworzone obramowanie wizualnie pomniejszyło i obniżyło poddasze.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Zadecydujmy także o rodzaju powłoki. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania pod skosami jest powłoka matowa. Zamiast odbijać światło, będzie pochłaniać jego wiązki. To ogromny plus! Dzięki temu pozwoli na uzyskanie pięknego, jednolitego wykończenia, które ukryje błędy w sztuce malarskiej. Ukośne ściany znajdują się zazwyczaj na wysokości naszych oczu – matowa powłoka nie wyeksponuje niedoskonałości, sprawi, że ściana będzie pomalowana precyzyjnie i profesjonalnie.

Malowanie poddasza – tylko z odpowiednią farbą

Zastanówmy się ponadto nad rodzajem farby. Potrzebujemy produktu przeznaczonego do malowania podłoży gipsowo-kartonowych, tworzącego – jak ustaliliśmy – matową powłokę. Zależy nam na wysokich walorach dekoracyjnych, dobrym kryciu oraz trwałości i czystości barw. Na sklepowych półkach szukajmy więc przede wszystkim lateksowej farby Nobiles Pory Roku, wyróżniającą się łatwą i szybko aplikacją.

Podczas malowania pokoju ze skosami lepiej zrezygnować z detali i ozdobników. Sztukateria czy szablony malarskiej, choć świetnie się prezentują, jednocześnie mogą pomniejszyć przestrzeń. Lepiej postawić na sprawdzoną kombinację neutralnych kolorów. To najprostsza recepta na piękne poddasze.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok