Wzory na ścianę inspiracją dla wnętrza

Do tematu ścian podejdźmy nieco niekonwencjonalnie! Wzory na ścianę mogą stać się motywem przewodnim wnętrza, kluczowym detalem. Pozwolą nam odświeżyć wnętrze oraz podkreślić jego styl. Eksperci Nobiles tłumaczą, w jakich wnętrzach bronią się wzory ścienne oraz jak precyzyjnie wykonać malowanie dekoracyjne.

Dobierając kolory do wnętrza, jesteśmy zadziwiająco konserwatywni. Stawiamy przede wszystkim na stonowane szarości, delikatne beże oraz rozmyte brązy. Tymczasem dokładnie przemyślana intensywniejsza tonacja może perfekcyjnie podkreślić styl aranżacji lub nadać jej pożądanego charakteru. Podobnie wzory ściennie. To jedna z najprostszych metod na szybką, a jednocześnie diametralną metamorfozę wnętrza.

Wzory na ścianę: uporządkowane kwadraty

Najpopularniejsze wzory do malowania odwołują się do świata matematyki. Możemy sięgnąć po cały zbiór geometrycznych figur i ozdobić nimi ściany. Perfekcyjnie w eleganckich wnętrzach sprawdza się np. szachownica. Kontrastowa kompozycja uzupełni aranżację w stylu retro lub nowoczesnym. Jeżeli zależy nam na bardziej stonowanym efekcie, zdecydujmy się na większe kwadraty w zbliżonych do siebie barwach. Tonacje mogą też przechodzić od najciemniejszych w bardzo jasne, dzięki czemu uzyskamy piękny motyw przenikania i rozmycia kolorów. Odcień Zimy Skalistej z palety Nobiles Pory Roku może zatem zmieniać się w Zimę Srebrzysta, następnie Mglistą – aż do Polarnej. Spokrewnione kolory możemy też „porozrzucać” na kwadratach na ścianie według tylko sobie znanego algorytmu.

Jak namalować wzór na ścianie?

Efekt kwadratów czy szachownicy wymaga od nas sporej precyzji. Powinniśmy zacząć od dokładnego wymierzenia szerokości oraz wysokości ściany oraz obliczenia długości boku poszczególnych figur. Następnie rozkład kwadratów odwzorowujemy na kartce – dzięki temu dokładnie rozplanujemy położenie poszczególnych kolorów. W dalszej kolejności siatkę odtwarzamy na ścianie. W uzyskaniu idealnych linii pomoże nam prosta metoda na „taśmę maskującą, sznurek i ołówek”. Odmierzmy kilka kawałków sznurka o długości od sufitu do podłogi. Jeden koniec sznurka zawieśmy u góry ściany, w punkcie, w którym będzie przebiegał bok kwadratu. Przyklejmy go masą klejącą lub taśmą maskującą. Do drugiego końca sznurka należy zaś przywiązać ołówek lub drobny obciążnik. Kiedy zatrzyma się w jednej pozycji, przyklejamy go u dołu ściany. W ten sposób uzyskamy równą linię. Teraz pora na linie poziome. Zaznaczając punkty na tej samej, odmierzonej wysokości po obu stronach ściany i również przyklejmy pomiędzy nimi sznurek. Powstałe linie delikatnie odrysowujemy ołówkiem. Kiedy odtworzymy już wzór na ścianie, oklejmy taśmą malarską te kwadraty, od których zaczniemy malowanie. Taśmę odklejamy od razu po malowaniu, dzięki temu nie uszkodzimy powłoki. Malowanie sąsiednich kwadratów możemy zacząć dopiero wtedy, kiedy farba całkowicie wyschnie. Każdorazowo należy kierować się tu zaleceniami producenta dotyczącymi czasu schnięcia.

Wzory do malowania: a może koła?

We wnętrzach świetnie sprawdza się również motyw koła. Możemy namalować jedną figurę centralnie na ścianie lub zaplanować mniejsze i większe kółka w różnych konfiguracjach. W wyborze ich kolorystyki kierujmy się podobnymi kryteriami, co przy kwadratach. Możemy wybrać jeden kolor, odcienie ton w ton lub kontrastowe barwy. Uwiecznienie koła na ścianie jest znacznie prostsze niż precyzyjne odwzorowanie kwadratów czy prostokątów. Wystarczy w wybranym punkcie ściany przykleić do niej koniec sznurka. Do drugiego końca przymocowujemy ołówek. Tak przygotowane narzędzie z powodzeniem zastąpi nam cyrkiel – naprężając sznurek, rysujemy ołówkiem równy okrąg. Następnie za pomocą wybranej farby i małego pędzelka odtwarzamy okrąg, po czym wypełniamy jego środek. Malowanie wzorów na ścianie będzie jeszcze prostsze, jeśli sięgniemy po odpowiedni szablon malarski, który z łatwością kupimy w markecie. Wystarczy przykleić go na ścianę, pomalować puste pole oraz delikatnie odkleić.

Wzory ścienne: sięgnij po szablony

Malowanie dekoracyjne pozwala na zdecydowaną odmianę wnętrza, nadanie mu odpowiedniego tonu, uzupełnienie o charakterystyczny motyw. Świetnym pomysłem jest zastosowanie wspomnianych szablonów malarskich, które pomogą nam w odtworzeniu wybranego wzoru. Znajdziemy je w marketach budowlanych, pomocne będą z pewnością również sklepy internetowe. Na ścianie możemy uwiecznić ulubioną maksymę, cytat z filmu bądź interesujące motywy kwiatów czy finezyjne esy-floresy. Dobierając kolory, powinniśmy się tu kierować aranżacją wnętrza. Możemy nawiązać np. do jednego z wykorzystanych już akcentów kolorystycznych, tworząc połączenie na linii ściana – pomieszczenie.


Jak namalować wzór na ścianie
? Wszystko zależy od jego specyfiki oraz wielkości. Czasami wystarczy odmalować przyklejony do ściany szablon, innym razem trzeba „pokombinować”. Mimo iż niektóre motywy są dość pracochłonne w wykonaniu, nie warto rezygnować. Efekt może przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok