Przygotowanie elewacji do malowania: czyszczenie z glonów i mchu

Mycie elewacji to jeden z niepozornych zabiegów, który jednak w ogromnym stopniu wpływa na późniejszy efekt wymalowania. Przeczytaj, na czym polega prawidłowe przygotowanie elewacji do malowania oraz jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie elewacji krok po kroku.

Czysta elewacja to nie tylko kwestia estetyki. Dzięki regularnemu czyszczeniu nie dopuszczamy do nawarstwiania się kurzu, zabrudzeń czy nalotów, a jednocześnie reagujemy w porę – kiedy tylko zauważymy nieznaczne uszkodzenia, rysy czy pierwsze sygnały zawilgocenia, które mogłyby przyczynić się do rozwoju pleśni. Jaki preparat do mycia elewacji zastosować? Jak często myć elewację domu, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Jak często przeprowadzać mycie elewacji?

To, jak często elewacja domu jednorodzinnego wymaga czyszczenia, zależy przede wszystkim od położenia budynku. Jeśli dom jest zlokalizowany przy ruchliwej drodze, może dochodzić do osadzania się kurzu. W przypadku bliskości lasów, jezior i innych terenów o podwyższonej wilgotności, większe jest ryzyko powstawania zawilgoceń oraz rozwoju mchu, glonów, pleśni itd. Związane jest to m.in. z większą wilgotnością powietrza oraz naturalnymi procesami biologicznymi.
Z drugiej strony pojawianie się zabrudzeń na elewacji, np. glonów nie musi być spowodowane warunkami środowiska, a zawilgoceniem murów wynikającym z nieprawidłowo wykonanej izolacji czy brakiem drenażu. W tym przypadku konieczne jest poprawienie błędów popełnionych podczas budowy (może to być m.in. uszczelnienie ściany, zdrenowanie budynku, poprawienie szczelności rynien), inaczej problem będzie powracał.
Oczywiście kwestią, jaka wpływa na częstotliwość czyszczenia, jest także faktura powierzchni ścian. Tynk strukturalny szybciej się brudzi, a ewentualne zabrudzenia nie zawsze są zmywane np. przez deszcz.

Jaką metodę mycia elewacji wybrać?

czyszczenie elewacji wodą
Do mycia ścian często wystarczy wyłącznie woda, która rozpuszcza brud oraz naloty soli. Co istotne, czyszczenie elewacji domu np. szczotką może spowodować zniszczenie jej powierzchni.
Warto używać do tego ciepłej, ale nie bardzo gorącej wody. Ciepła woda poradzi sobie nawet z tłustymi osadami, gorąca jednak może doprowadzić wręcz do powstania pęknięć tynku. Wskazana jest tu rozwaga. Najlepiej w pierwszej kolejności przeprowadzić test na niewielkim i mało wyeksponowanym fragmencie powierzchni.
mycie elewacji myjką ciśnieniową
To jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z zabrudzeniami różnego typu. Egzamin zda np. czyszczenie elewacji Karcherem, tzn. myjką ciśnieniową domowego użytku, czyli taką o ciśnieniu do 120 bar. Oczywiście oznacza to jednocześnie, że zabiegi należy powtarzać stosunkowo często, czyli np. co dwa lata, aby nie doprowadzić do nawarstwiania się zabrudzeń.
środek do mycia elewacji
Czym umyć elewację? Sposób oraz środki do czyszczenia elewacji należy dostosować do rodzaju zabrudzeń. Innych metod i preparatów będzie wymaga kurz, innych zaś mech czy glony. W marketach znajdziesz preparaty do czyszczenia elewacji domów z różnych nalotów oraz plam.
Oczywiście istotne są także rodzaje elewacji, a dokładniej – rodzaj powierzchni. Inaczej należy czyścić tynk, inaczej drewno czy klinkier.

Czyszczenie elewacji domu – samemu czy z ekipą?

Mycie elewacji możemy przeprowadzać samodzielnie, jednak przeważnie wymaga to częstszego powtarzania zabiegów. Nie można dopuścić do powstania znacznych zabrudzeń, nalotów czy ognisk pleśni.
Jeśli jednak elewacja jest dość zaniedbana, lepiej zlecić jej czyszczenie profesjonalnej ekipie. Specjalny sprzęt do mycia elewacji, o większej wydajności i dyszami dedykowanymi do różnych powierzchni, którym dysponują firmy, umożliwiają bardzo dokładne wyczyszczenie ścian. Kolejnym argumentem jest doświadczenie takiej ekipy i tym samym możliwość precyzyjnego dopasowania środków i metod do danego typu zabrudzeń. Jednocześnie dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia powierzchni.

Od czego zacząć mycie elewacji?

Przygotowanie elewacji do malowania warto rozpocząć od dokładnego skontrolowania jej stanu. Poszukaj nie tylko wszelkich rys czy uszkodzeń, ale przede wszystkim oznak grzybów, alg, porostów oraz mchów, a także nieestetycznych zacieków i plam. Należy usunąć z fasady wszelkie zanieczyszczenia – inaczej nowo nałożona warstwa farby będzie miała słabszą przyczepność do podłoża. W konsekwencji może to doprowadzić do złuszczenia powłoki. Poza tym na odnowionej elewacji niedługo po remoncie ponownie zauważymy nieestetyczny zielonawy nalot

Czyszczenie elewacji z glonów

Zielony lub czarny nalot na ścianach zewnętrznych budynku to dowód na to, że zadomowiły się tu mikroorganizmy. Trzeba się ich pozbyć – inaczej spod nowej warstwy farby wkrótce zaczną prześwitywać charakterystyczne plamy i zacieki.
Usuwanie glonów i mchu z elewacji nie jest proste, wymaga sporo pracy i logistycznego podejścia. Czyszczenie ścian zewnętrznych należy podzielić na kilka etapów. Zacznij od dokładnego umycia elewacji. Pomocna będzie tu myjka ciśnieniowa – dzięki dużej sile wyrzutu wody usuniesz luźniejsze zabrudzenia. Do wody dodaj środka do mycia fasad. Zajęte przez mikroorganizmy fragmenty ścian następnie umyj szczotką z niezbyt twardym włosiem (aby nie uszkodzić tynku), a w dalszej kolejności czystą wodą. Trudne do usunięcia naloty i mocno zagrzybione powierzchnie można oczyścić za pomocą szpachelki.
Dopiero kiedy pozbędziesz się już wszelkich śladów glonów, na elewację zaaplikuj specjalny środek glonobójczy lub grzybobójczy. Pozwoli on na zabezpieczenie elewacji przed glonami w przyszłości. Podczas nanoszenia produktu na ścianę kieruj się zaleceniami producenta. W instrukcji znajdziesz informacje dotyczące m.in. rodzaju polecanej farby oraz czasu, jaki należy odczekać z malowaniem.
Po usunięciu mchów i glonów oraz całkowitym wyschnięciu ścian uzupełnij wszelkie ubytki, rysy i pęknięcia. Jeśli podłoże jest niestabilne, skredowane, pyliste lub silnie nasiąkliwe, zaplanuj kolejny etap prac: gruntowanie. Następnie pomaluj ściany dobrą farbą.

Dobra farba na czystą elewację

Czyszczenie to też jeden z etapów renowacji ścian. Mycie elewacji przed malowaniem pozwala na ocenienie skali zniszczeń oraz na przygotowanie jej do dalszych prac.
Kluczowy jest wybór dobrej farby, która zabezpieczy ściany przed wilgocią czy oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Z takim zadaniem doskonale poradzi sobie Nobilit Biały Plus, akrylowa farba emulsyjna, która charakteryzuje się odpornością oraz dobrą przyczepnością i kryciem. Jest dostępna w ponad 200 wariantach kolorystycznych z mieszalnika, dzięki czemu perfekcyjnie dopasujesz odcień elewacji do swojej wizji.

Zabrudzenia, naloty, a może glony na elewacji? Najpierw wyczyść, później z uwagą wybierz najlepszą farbę. Skutecznie zabezpieczy ona podłoże przed wilgocią i np. ponownym pojawieniem się mikroorganizmów oraz pozwoli na utrzymanie ścian w czystości. Oczywiście pamiętaj, że farba to nie wszystko – konieczne jest regularne, dokładne czyszczenie.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok