Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Zdarza się, że – zupełnie nieświadomie – powielamy pewne błędy malarskie. Powtarzamy podpatrzone u „fachowców” triki i wypróbowujemy metody, o których przeczytaliśmy na forach internetowych. Często niweczą one końcowy efekt oraz sprawiają, że nasza remontowa lista wydatków niebezpiecznie się wydłuża. Niejednokrotnie dotyczy to kwestii rozcieńczania farb. Zastanawiamy się m.in., jak i czym rozcieńczyć farbę akrylową lub lateksową, aby była łatwiejsza w nakładaniu oraz pozwoliła na pokrycie większej powierzchni. Podpowiadamy, co należy wiedzieć o rozcieńczaniu.
>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, czym pomalować ściany<<<<<
Czym rozcieńczyć emulsję lateksową lub akrylową?
Zamiast głowić się, jak rozcieńczyć farbę akrylową czy lateksową, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, czy rozcieńczanie w ogóle jest zalecane. Gdzie szukać informacji na ten temat? Oczywiście w karcie technicznej danego produktu!
Niektórzy producenci zalecają rozcieńczanie wyrobu odrobiną wody w sytuacji, gdy farbę zamierzamy nakładać za pomocą pędzla. W tym przypadku błędem jest dolewanie jej znacznej ilości – obniżamy właściwości farby, wskutek czego otrzymujemy powłokę o gorszych parametrach wytrzymałościowych czy dekoracyjnych. Inni producenci informują zaś, że dolewanie wody do farby jest wręcz… niewskazane! Dotyczy to np. farb Nobiles Pory Roku oraz Nobiles Super Akryl – przed malowaniem właściwym za pomocą wałka lub pędzla nie powinniśmy rozcieńczać wyrobu.
Istnieją tu jednak wyjątki, o których producent również nas informuje. Jednym z nich jest malowanie natryskiem hydrodynamicznym (choć i wtedy zabieg ten nie jest konieczny), kolejnym – nakładanie warstwy podkładowej przed malowaniem właściwym (zazwyczaj zalecane jest rozcieńczenie wyrobu 10-20% dodatkiem wody pitnej).
Podsumowując, prawidłowe, wiążące zalecenia dotyczące obsługi produktu znajdziemy w jego karcie technicznej. Większość farb sprzedawanych jest w formie gotowej do bezpośredniego użycia. Nie warto więc dolewać wody do wyrobu, nawet jeśli przed malowaniem jest bardzo gęsty – inaczej uzyskamy mniej trwałą powłokę, która nie przykryje poprzedniego koloru, ponadto na ścianie prawdopodobnie pojawią się zacieki. Przed użyciem farbę należy co najwyżej dokładniej wymieszać.
Jak rozcieńczyć inne rodzaje farb?
Jeśli malujemy ściany we wnętrzu, a producent nie zaleci inaczej, nie powinniśmy rozcieńczać farby wodą, nawet jeśli jest bardzo gęsta. Co jednak z wyrobami do innego rodzaju podłoży, jak np. metal czy beton? Okazuje się, że tu również nie ma jednej, z góry określonej procedury. Porady po raz kolejny powinniśmy szukać u producenta. Jakieś przykłady? W karcie technicznej emalii do metalu i betonu Nobiles Chlorokauczuk czytamy: „Dopuszcza się, dla uzyskania odpowiedniej konsystencji produktu, w zależności od metody malowania, rozcieńczyć emalię maks. 2% Rozcieńczalnikiem do wyrobów chlorokauczukowych i poliwinylowych marki Nobiles.” Rozcieńczanie farby jest zatem dopuszczalne, ale jedynie za pomocą specjalnego, przeznaczonego do tego celu produktu – potrzebny jest rozcieńczalnik kompatybilny z danym rodzajem farby. Dolewanie wody do produktów rozpuszczalnikowych, jak np. emalii Nobiles Chlorokauczuk, nie wchodzi w grę, spowodowałoby to bowiem nie tylko uratę ich właściwości, ale przede wszystkim trwałe uszkodzenia wyrobu. Podobnie w przypadku większej ilości rozcieńczalnika.
W karcie technicznej wybranej przez nas farby znajdziemy informację, jaki rozcieńczalnik możemy zastosować. Pamiętajmy, aby dolewać go do wyrobu porcjami, jednocześnie mieszając, aż do uzyskania wymaganej lepkości, uzależnionej od rodzaju farby i metody malowania.
Zastanawiamy się, jak rozcieńczyć farbę? Najpierw znajdźmy odpowiedź na pytanie, czy rozcieńczanie w ogóle jest potrzebne. Następnie pomyślmy, czego najlepiej użyć do rozcieńczania: wody czy może rozcieńczalnika na bazie benzyny ekstrakcyjnej, lakowej lub ksylenu. Rozcieńczając wyrób, zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją.
Sprawdź też:
>>>>>>”Czym pomalować ściany<<<<<<
Farba akrylowa w 44 kolorach! Matowa farba wewnętrza do malowania po różnych rodzajach podłoża. Doskonałe krycie i oddychanie ścian.
Farba lateksowa do ścian, wewnętrzna, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Chlorokauczuk przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni: stalowych, żeliwnych i betonowych na zewnątrz.
Emalia chlorokauczukowa do betonu i metalu
Wykończenie
połysk
Wydajność
do 12 m2/l
Nobiles Rozcieńczalnik do farb chlorokauczukowych i poliwinylowych. Idealny do farby Nobiles Chlorokauczuk. Polecamy również do czyszczenia pędzli malarskich
Preparat do czyszczenia pędzli i rozcieńczania farb
Wykończenie
Nie dotyczy
Wydajność
do 0 m2/l