Czym i jak zamalować farbę lateksową? Prosty poradnik malowania

Czym zamalować farbę lateksową – to pytanie, na które warto znać odpowiedź. Tym bardziej, że nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać! Dowiedz się, czy na farbę lateksową można położyć farbę akrylową oraz czy farbę lateksową można malować emulsją.

Malowanie to najlepszy i najszybszy sposób na metamorfozę wnętrza. Wystarczy kupić farbę i parę niezbędnych narzędzi, przygotować pomieszczenie, oczyścić ścianę i… dać się ponieść wyobraźni! Oczywiście musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących malowania, szczególnie, jeśli ściana jest już pokryta warstwą farby. Eksperci Nobiles tłumaczą, jak pomalować pomalowaną już ścianę oraz czy na farbę lateksową można położyć farbę akrylową.

Czym zamalować farbę lateksową?

Farba akrylowa na lateksową: czy to dobry pomysł? Okazuje się, że niekoniecznie. Aby osiągnąć najlepszy efekt wymalowania, powinniśmy malować takimi samymi produktami, co wcześniej lub od nowa przygotować ściany, tzn. m.in. usunąć poprzednią powłokę malarską.

Co więcej niewskazane jest nawet malowanie takim samym rodzajem farby, jeśli tylko pochodzi ona od innego producenta. Dlaczego? Wyroby poszczególnych producentów mogą różnić się składem, w związku z czym powłoki, stara i nowa, mogą „nie współpracować” ze sobą. Oznacza to, że nawet jeśli na ścianę pomalowaną podczas poprzedniego remontu farbą lateksową zamierzamy nałożyć nową warstwę farby lateksowej, ale innego producenta, np. Nobiles Pory Roku, musimy upewnić się, że produkty są kompatybilne. Pomocne będzie wymalowanie próbne. Przeprowadzamy je na niewielkim, słabo widocznym fragmencie ściany. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepożądane i nieestetyczne efekty, będzie to znak, że musimy w całości usunąć poprzednią powłokę malarską i dopiero potem pomalować ściany.

Czy farbę lateksową można malować emulsją?

Czy farbę lateksową można malować akrylową? Rozwialiśmy już te wątpliwości. Z kolei czy farbę lateksową można malować emulsją? W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, jakim wyrobem jest farba emulsyjna. Okazuje się bowiem, że „emulsja” to określenie stosowane raczej potocznie oraz do opisania przez niektórych producentów produktu lepszej jakości, o podwyższonej odporności i wytrzymałości. Zatem zanim sięgniemy po farbę emulsyjną, sprawdźmy, czy jest to wyrób akrylowy, czy lateksowy. Oczywiście, jeśli to inny produkt niż ten, którym wcześniej pomalowano ściany, w tym przypadku również powinniśmy przeprowadzić wymalowanie próbne.

 

Jak zamalować farbę lateksową? Obowiązują tu jasne, ściśle określone zasady. Jeśli chcemy osiągnąć najlepszy efekt wizualny, czyli pięknie wymalowane ściany, dobrze dobierzmy produkty oraz nie zapomnijmy o dokładnym przygotowaniu podłoża do dalszych prac.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok