Farba do malowania natryskowego – jaką wybrać?

Farba natryskowa – co należy o niej wiedzieć? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Czy każda farba nadaje się do malowania natryskowego? Poznaj cenne wskazówki i odpowiedzi ekspertów Nobiles.

Natryskowe malowanie ścian pozwala na uzyskanie znacznie gładszej i równiejszej powłoki, bez śladów pędzla czy wałka, a ponadto o wiele szybciej niż za pomocą tradycyjnych narzędzi. Aby jednak przyniosło pożądane rezultaty, potrzebujemy odpowiednich produktów. Jaka farba do malowania natryskowego sprawdzi się celująco? Czy każdy wyrób nadaje się do malowania tą metodą? Jak wybrać pistolet natryskowy? Oto najbardziej przydatne porady.

Malowanie natryskowe ścian: co to takiego?

Malowanie ścian natryskowo to metoda polegająca na natryskiwaniu farby na powierzchnię ściany. Strumień farby ma postać bardzo drobnych kropelek – w natrysku pneumatycznym farba jest rozbijana pod wpływem sprężonego powietrza, w hydrodynamicznym zaś w skutek oddziaływania wysokiego ciśnienia. Podobny efekt, ale oczywiście w znacznie mniejszej skali, możemy osiągnąć za pomocą farb w sprayu.
Malowanie pistoletem natryskowym sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie do pomalowania mamy znaczą powierzchnię, np. wszystkie ściany w mieszkaniu o sporym metrażu. Pozwala na szybszą aplikację wyrobu, co oznacza znaczną oszczędność czasu, czyli jednocześnie i wydatków związanych z remontem. Zdaje egzamin również w przypadku renowacji elewacji. Ponadto pozwala na wyjątkowo dokładne i precyzyjne nakładanie farby natryskowej np. na ścianę strukturalną, o nieregularnej strukturze, a także na sztukaterię czy ozdobne panele ścienne – wyrób bez problemów dociera do wszelkich zakamarków powierzchni.

Jaki sprzęt do malowania natryskowego?

Oczywiście do natryskowego malowania używamy specjalnych, przeznaczonych do tego urządzeń. Potrzebujemy zestawu do malowania natryskowego, w którego skład – w przypadku natrysku hydrodynamicznego – wchodzą:

  • pistolet do natrysku z dyszą,
  • oraz wąż.
  • W najprostszych zestawach końcówkę wkłada się bezpośrednio do pojemnika z farbą.

    Jak wybierać pistolety natryskowe?

    Pistolet do malowania natryskowego jest kluczowym elementem zestawu pneumatycznego. Proste urządzenie powoduje, że farba opuszcza dyszę w postaci aerozolu. Na rynku dostępne są duże, profesjonalne urządzenia do malowania natryskowego (w komplecie z dużymi sprężarkami) oraz nieco mniejsze kompaktowe zestawy dedykowane majsterkowiczom i osobom samodzielnie przeprowadzającym remonty.
    Co istotne, producent farby przeznaczonej do malowania natryskowego zazwyczaj podpowiada, jakiej marki urządzenie oraz jaki model należy zastosować. Warto bowiem zaznaczyć, że dla każdego urządzenia parametry pracy będą inne. Takich informacji szukamy w karcie technicznej farby.

    Poza tym należy zwrócić uwagę na:

    • moc pistoletu do malowania powierzchni – jeśli planujemy wykorzystać urządzenie także później, do malowania innych powierzchni i za pomocą innych wyrobów, warto kupić takie o większej mocy;
    • rodzaj dyszy oraz wielkość otworów.

    Takie informacje również znajdziemy w karcie technicznej farby do malowania natryskowego.

    Jak ustawić urządzenia do malowania natryskowego?

    To także zależy od farby, którą wybraliśmy do malowania. Producenci często podają zalecane, dokładne parametry urządzenia, które pozwolą nam na osiągnięcie najlepszego efektu. Np. jeśli używamy farby Nobiles Pory Roku, parametry urządzenia powinny wynosić:

    • ciśnienie robocze 180 [bar]
    • średnica dyszy 0,015” / 0,38 mm (dysza PAA515)
    • kąt natrysku 50

    Producenci często zaznaczają, że dobór parametrów jest uzależniony od indywidualnych potrzeb oraz cech urządzenia, w związku z czym powinien być poprzedzony próbami technicznymi. Dlatego też przed malowaniem właściwym warto dokonać kilku prób oraz przetestować kilka różnych nastaw pistoletu – innego ciśnienia, kąta natrysku oraz innej dyszy.

    Jakie farby do malowania natryskowego?


    Możemy spotkać się z opinią, że wszystkie farby nadają się do malowania natryskowego, wystarczy jedynie rozcieńczyć je niewielką ilością wody. To niekoniecznie prawda. Okazuje się, że do malowania powierzchni natryskowo możemy użyć tylko i wyłącznie tej farby, której producent dopuścił takie zastosowanie. To proste: po pistolet z kompresorem sięgamy jedynie w przypadku, gdy w karcie technicznej zawarto określenie typu „farba do malowania natryskowego” bądź wśród zaleconych metod wymieniono natrysk.
    Wśród farb Nobiles do malowania natryskowego świetnie nadaje się m.in. wspomniana Nobiles Pory Roku.

    Czy farba natryskowa powinna być rozcieńczana?

    Warto powtórzyć tu uniwersalną zasadę: punktem odniesienia powinna być dla nas karta techniczna produktu. Jeśli farba natryskowa ma być rozcieńczona, producent poinformuje nas o tym, wskazując ponadto potrzebną ilość wody. Jeśli do malowania natryskowego wybraliśmy Nobiles Pory Roku, możemy rozcieńczyć wyrób maksymalnie 3-procentowym dodatkiem wody, jednak zazwyczaj nie jest to konieczne.

    Jak malować pistoletem natryskowym?

    Malowanie metodą natrysku ma coraz większe rzesze zwolenników. Sięgają po nią przede wszystkim ekipy remontowe, farba natryskowa pozwala bowiem na pomalowanie ścian szybciej, a przy tym bardzo precyzyjnie. Warto przetestować to przy okazji zmiany wystroju i prostych prac we wnętrzu.

    1. Przygotuj pomieszczenie, wynieś meble lub zabezpiecz je folią malarską.
    2. Przygotuj powierzchnię ścian: usuń łuszczące się powłoki malarskie, zmyj zabrudzenia i zatłuszczenia, uzupełnij ubytki zgodnie ze sztuką budowlaną, odpyl ściany, a następnie je zagruntuj, jeśli jest taka potrzeba.
    3. Przygotuj zestaw do malowania natryskowego i połącz wszystkie elementy, kierując się instrukcją urządzenia.
    4. Wlej farbę do zbiorniczka, ustaw parametry urządzenia według zaleceń producenta farby i przetestuj pistolet.
    5. Pistolet trzymaj w stałej odległości od ściany. Jakiej? Takiej informacji szukaj w instrukcji urządzenia.
    6. Maluj, wykonując dłonią ruch w linii prostej, aby równomiernie pokryć malowaną powierzchnię.
    7. Nałóż tyle warstw, ile wymaga producent farby.
    8. Nie używaj sprzętu do malowania natryskowego, kiedy w zbiorniku jest zbyt mało farby – może dojść do uszkodzenia urządzenia.
    9. Po zakończeniu malowania od razu wyczyść urządzenie i wszystkie jego elementy – uważaj, aby nie doprowadzić do zaschnięcia farby w dyszy itd.

O ile do pomalowania jednej ściany zupełnie nie potrzeba pistoletu z kompresorem, to w przypadku większego remontu jak najbardziej warto rozważyć kupno lub wypożyczenie zestawu do malowania natryskowego. Malowanie natryskiem znacznie przyspieszy prace i pozwoli na osiągnięcie świetnego efektu.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok