Gładzenie ścian – jak i czym wygładzić ściany przed malowaniem?

Idealnie gładkie ściany? To jak najbardziej możliwe. Aby osiągnąć oszałamiający efekt, musimy po prostu odpowiednio przygotować podłoże. Podstawę stanowi tu gładź. Przeczytaj, jak i czym wygładzić ściany przed malowaniem.

Ścianę wykończoną tynkiem cementowo-wapiennym warto dodatkowo potraktować gładzią. Dzięki temu osiągniemy niemal idealną gładkość powierzchni – ściany jak od linijki, eleganckie i profesjonalnie przygotowane do malowania. Eksperci Nobiles tłumaczą, jak wygładzić ściany, aby efekt końcowy przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.

Jak wygładzić ściany – krok po kroku

Wygładzanie ścian to czynność, którą przeprowadzamy na dokładnie przygotowanym podłożu. Jeśli mamy do czynienia ze świeżymi tynkami, musimy poczekać na ich utwardzenie – trwa to od około 2 do 4 tygodni, w zależności od zastosowanego wyrobu.

Jeśli zaś planujemy gładzenie starych ścian, najpierw powinniśmy zdemontować wyłączniki, gniazdka, kołki i gwoździe. Poza tym usuwamy łuszczące się i odstające od podłoża poprzednie warstwy farby, np. za pomocą szpachelki lub drucianej szczotki, uważając, aby nie uszkodzić tynku. Po odpyleniu ściany odtłuszczamy ją i zmywamy wszelkie plamy (wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła malarskiego) oraz pozbywamy się śladów pleśni i grzybów – pomogą nam w tym specjalne preparaty. Jeśli podłoże jest chłonne i pyliste na tym etapie musimy je także zagruntować. Jeśli nie, grunt nakładamy po wygładzeniu ścian.

Gładzenie ścian – po wyrównaniu

Co dalej? Jeśli chcemy uzyskać idealnie gładkie ściany, musimy przeprowadzić wspomniane gładzenie ścian. Warto jednak zaznaczyć, że gładzi nigdy nie stosujemy w pojedynkę – nakładamy ją dopiero na podłoże przygotowane za pomocą masy szpachlowej (gipsu szpachlowego, masy gipsowej lub też masy wyrównawczej – na rynku funkcjonuje bowiem kilka nazw odnoszących się do tej samej gamy wyrobów). Dzięki niej wypełnimy wszelkie ubytki, rysy i spękania, czyli przeprowadzimy podstawowe prace naprawcze oraz nadamy perfekcyjny kształt narożnikom (pomogą na w tym specjalne aluminiowe taśmy). Następnie – po wyschnięciu masy na naprawianych fragmentach – szpachlujemy całą powierzchnię, rozpoczynając od rogów ścian. Wyrób nakładamy na ściany pewnymi, długimi ruchami, zbierając jego nadmiar i wygładzając. Po wyrównaniu powierzchni pokrytej masą szpachlową oraz jej wyschnięciu, podłoże przecieramy papierem ściernym.

Jak gładzić ściany? Instrukcja

Teraz pora na gładź. Jak wygładzić ściany przed malowaniem? Procedura w zasadzie zupełnie nie różni się od procesu nakładania szpachlówki – to po prostu kolejna warstwa wyrównawcza. W pierwszej kolejności przygotujmy masę według zaleceń producenta lub dokładnie wymieszajmy gotowy wyrób. Gładź na ściany nakładamy po całkowitym wyschnięciu masy szpachlowej, cieniutką warstwą, dokładnie rozprowadzając ją po podłożu, od rogów pomieszczenia ku środkowi, najlepiej wraz z kierunkiem padania światła.

 Kolejny krok to dokładne zeszlifowanie podłoża. Sięgnijmy po papier ścierny o granulacji 100-150, do rogów użyjmy zaś kostki do szlifowania. Pracę rozpoczynamy od narożników, kierujemy się od góry do dołu.

Czasami wystarczy jedna warstwa gładzi, czasami jednak – jeśli efekt nas nie zadowala lub takie są zalecenia producenta – kilka. Niektóre produkty należy na koniec wygładzić na mokro, co gwarantuje bardzo dobre rezultaty i skraca czas przeprowadzania prac.

Czym wygładzić ściany?

Zdecydowanie najpopularniejsze są gładzie gipsowe. Dostępne są również gładzie wapienne, cementowe oraz polimerowe, które wyróżniają się największą elastycznością (w związku z tym polecane są w przypadku, gdy odnawiana ściana „pracuje”, tzn. jest poddawana intensywniejszym ruchom i naprężeniom). Niektóre z wyrobów nakłada się w jednej warstwie, inne w kilku, część z nich wymaga szlifowania, inne dopuszczają wykończenie na mokro.

 

To, czym należy wygładzić ściany, zależy m.in. od tego, czego oczekujemy od danego produktu oraz czy naszym priorytetem jest szybka i komfortowa praca, czy może jednak koszty. Ponadto rodzaj gładzi należy dostosować do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Np. gładzie gipsowe niekoniecznie nadają się do stosowania w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, jak łazienka oraz tam, gdzie nie ma możliwości skutecznego wentylowania (z uwagi na pylenie). Kolejnym kryterium doboru gładzi jest rodzaj podłoża. Np. na podłożach gipsowych nie powinno się stosować gładzi wapiennych. Zaleceń dotyczących zakresu zastosowania należy szukać w kartach technicznych produktów.

Gładkie ściany = ściany zabezpieczone gruntem

Po przeprowadzeniu gładzenia ścian zaplanujmy ich gruntowanie – położenie gruntu jest wskazane przede wszystkim w przypadku usunięcia starych powłok malarskich oraz po nałożeniu na podłoże warstwy masy szpachlowej i gładzi. Gruntowanie podłoża pomoże wyrównać jego chłonność, ustabilizuje je i wzmocni.

 

Gładzenie ścian to kluczowy krok w wykończaniu lub remoncie ścian, jeśli chcemy osiągnąć spektakularny efekt – nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w takich pracach. Nałożenie gładzi doskonale przygotuje ściany na malowanie.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok