Jak i czym gruntować ściany przed malowaniem?

Malowanie przyniesie dobre rezultaty wyłącznie wtedy, gdy prawidłowo przygotujesz ściany do tego etapu prac. Zabiegiem, którego w większości sytuacji absolutnie nie można pomijać, jest gruntowanie ścian przed malowaniem.

Gruntować czy nie gruntować? Oto jest pytanie! Na szczęście odpowiedź nie należy do skomplikowanych. Wystarczy ocenić stan podłoża. Przeczytaj, kiedy gruntowanie ścian jest konieczne oraz jak gruntować ściany, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jak pomalować ścianę farbą akrylową<<<<<<

Po co gruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian to zabieg pozwalający na wyrównanie chłonności podłoża, wzmocnienie go, a jednocześnie poprawienie przyczepności warstwy farby. Polega on po prostu na nałożeniu odpowiedniego produktu na podłoże. Wyrób gruntujący (grunt, preparat gruntujący itd.) pozwala ujednolicić fakturę ściany oraz związać luźne ziarna znajdujące się w podłożu, czyli innymi słowy „poprawić” stan powierzchni – przygotować ją do malowania.

Kiedy gruntować ściany przed malowaniem – kiedy jest to konieczne?

*Nowe ściany
Gruntowanie jest zalecane przede wszystkim w przypadku nowo wybudowanych ścian. Dotyczy to m.in. nowych tynków gipsowych, mineralnych, gładzi gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych. Pamiętaj jedynie, że konieczne jest uprzednie wysezonowanie tynków (świeże tynki mogą być malowane po min. 4 tygodniach od czasu ich wykonania – chyba że producent zalecił inaczej). Jeśli ściana zdążyła się zabrudzić, dodatkowo ją odpyl i umyj.
Gruntowanie przed malowaniem to dobry pomysł również w przypadku ścian w stanie deweloperskim. Zdarza się, że jakość ich przygotowania pozostawia wiele do życzenia lub też zostały pomalowane niezbyt dobrej jakości farbą. Jeśli podłoże jest pyliste czy chłonne, w pierwszej kolejności sięgnij właśnie po odpowiedni grunt do ścian.

kiedy gruntować ścianyKiedy gruntowanie ścian przed malowaniem jest konieczne?

*Odnawiane ściany
Jeżeli podczas remontu ścian i przygotowywania podłoża do ponownego malowania usuniesz poprzednie powłoki malarskie – w całości lub we fragmentach, odsłaniając warstwę tynku, wtedy postępuj podobnie, jak przy nowych tynkach. Należy wyrównać chłonność niezabezpieczonej ściany oraz przygotować ją do aplikacji wyrobu malarskiego.

Czy zawsze gruntować ściany przed malowaniem?

Nie, gruntowanie ścian przed malowaniem nie zawsze jest konieczne. Gruntowanie ścian często nie jest wręcz wskazane przy wcześniej już malowanych powierzchniach – podłoża wcześniej malowane farbami emulsyjnymi, których powierzchnia jest jednolita, dobrze przyczepna, nie jest pyląca lub uszkodzona, najlepiej malować bez gruntowania. Preparat gruntujący nie będzie w stanie przeniknąć przez powłokę malarską, zamiast tego osiądzie na niej. Po wyschnięciu utworzy zaś na ścianie gładką, szklistą i twardą warstwę, utrudniając aplikację farb nawierzchniowych.

Czym gruntować ściany przed malowaniem?

Ustaliliśmy już zatem, kiedy gruntować ściany. Zastanówmy się jeszcze, jakie produkty do gruntowania ścian przed malowaniem będą najlepsze. Okazuje się, że to również zależy od jakości stanu podłoża oraz malowanej powierzchni:
– jeśli prace przeprowadzamy na podłożu pylistym i silnie nasiąkliwym, np. gipsowym, wtedy należy sięgnąć po specjalistyczny produkt o silnym działaniu, jak Nobiles Nobigrunt. To gotowy do użycia wodorozcieńczalny podkład akrylowy, który zapewnia właściwą przyczepność nakładanych później powłok farb dekoracyjnych oraz równomierne ich schnięcie. Delikatna, biała barwa gruntu pomaga kontrolować postęp prac i stopień nasycenia podłoża;
– na niejednolite, ale malowane już wcześniej podłoże najlepiej nałożyć warstwę podkładową z farby, którą przeprowadzane będzie malowanie właściwe. Np. jeśli planujemy malowanie farbą Nobiles Super Akryl, w pierwszej kolejności na ścianę nakładamy jedną warstwę farby rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej. Dzięki temu warstwa finalna będzie bardziej jednolita i równomierna.

Gruntowanie ścian krok po kroku

W przypadku ścian poddawanych renowacji w pierwszej kolejności należy usunąć z ich powierzchni stare, łuszczące się powłoki malarskie, pozbyć się zatłuszczeń oraz ognisk pleśni. Kolejny krok to wypełnienie ubytków masą szpachlową, wyrównanie podłoża i jego dokładne odpylenie. Następnie użyj odpowiedniego wyrobu gruntującego – w zależności od stanu ścian. Jeśli używasz Nobiles Nobigruntu, nie rozcieńczaj go. Dokładnie wcieraj wyrób w podłoże pędzlem. Nakładaj 1 lub 2 warstwy produktu, w zależności od chłonności podłoża. Drugą warstwę nałóż poprzecznie do poprzedniej, w odstępie 3 godzin. Z malowaniem właściwym poczekaj 24 godziny.

Gruntowanie ścian w pytaniach i odpowiedziach:

czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany?
Nie, zależy to m.in. od stanu ściany.
czy gruntować ściany już pomalowane?
Tak, ale tylko wtedy jeśli są niejednolite, chłonne lub pyliste.
czym gruntować ściany?
Produkt do gruntowania dobierz, kierując się zaleceniami z karty technicznej farby, którą zamierzasz malować.
czym gruntować ściany: wałkiem czy pędzlem?
Takie informacje również są zawarte w karcie produktu. Nobiles Nobigrunt możesz nakładać pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Metoda aplikacji jest uzależniona m.in. od stanu podłoża. Jeśli ściany są silnie nasiąkliwe, najlepiej wetrzeć produkt w podłoże za pomocą pędzla.
czy gruntowanie ścian zewnętrznych też jest konieczne?
Oczywiście. Gruntowanie ścian to zabieg przygotowujący do malowania niezależnie od lokalizacji powierzchni.
czy można przeprowadzać gruntowanie brudnych ścian?
Nie. Przed gruntowaniem koniecznie należy oczyścić i odtłuścić ściany, pozbyć się zagrzybień i pleśni oraz dodatkowo wyrównać ewentualne ubytki i na koniec odpylić powierzchnie.
czy gruntowanie ścian po gładzi jest konieczne?
Tak, jest to konieczne.
ile razy gruntować ściany?
Jedna warstwa gruntu wystarczy, chyba że podłoże jest silnie pyliste czy chłonne. W takiej sytuacji należy nałożyć dwie warstwy produktu.

Jedne z najważniejszych pytań, jakie sobie zadajemy przy okazji remontu, dotyczą gruntowania. Pamiętajmy, że etap przygotowań powierzchni do malowania jest równie ważny, co samo malowanie.

Sprawdź też:

>>>>>>Jak pomalować ścianę farbą akrylową<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok