Ile razy malować ściany, aby uzyskać głębię koloru?

Obliczając ilość potrzebnej farby, musimy oszacować także, ile razy będziemy malować ściany. Okazuje się, że to liczba warstw to bardzo indywidualna kwestia, zależna od wielu różnych czynników.

Podczas remontu przypomnimy sobie o matematycznych rozwiązaniach i zadaniach, nad którymi głowiliśmy się w podstawówce. Będziemy musieli dokonać setek obliczeń, oszacować ilość potrzebnych materiałów i produktów. Tyczy się to również ilości potrzebnej farby. Ile opakowań kupić? To zależy m.in. od tego, ile warstw farby musimy nanieść na ścianę.

Ile warstw farby na ścianę? Liczy się jakość farby

Ile razy malować ściany? Liczba warstw zależy przede wszystkim od jakości farby oraz jej właściwości kryjących. Informację na ten temat znajdziemy na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Przykładowo, jeśli ściany malujemy farbą Nobiles Pory Roku o podobnym odcieniu do poprzedniego, pożądany efekt możemy osiągnąć już przy jednej lub dwóch warstwach preparatu.

Malowanie ściany drugi raz, a nawet trzeci czy czwarty, często jest konieczne w sytuacji, gdy użyliśmy słabej jakości farby lub gdy – wbrew zaleceniom producenta – rozcieńczyliśmy produkt zbyt dużą ilością wody. Farba będzie miała słabe właściwości kryjące. Kiedy powłoka wyschnie, może okazać się, że konieczne jest ponowne malowanie. Warto przy tym zaznaczyć, że kupowanie słabej jakości produktów czy rozcieńczanie ich wodą zupełnie mija się z celem. Teoretycznie oszczędzamy na zakupie, ale w praktyce zużywamy znacznie więcej wyrobu.

Jaka ilość warstw? To zależy od jakości podłoża

Oczywiście jakość farby to niejedyny czynnik, jaki ma wpływ na ilość zużywanego wyrobu. Oprócz zdolności krycia produktu ogromne znaczenie mają również właściwości podłoża, m.in. jego chłonność, struktura oraz kolor. Jeśli podłoże jest zbyt chłonne, będzie pobierało znacznie więcej farby. Kluczowe jest zatem odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli prawidłowe oczyszczenie oraz zagruntowanie. Jeżeli ściany malujemy farbą Nobiles Pory Roku, gruntujemy podkładem Nobiles Nobigrunt (w przypadku podłoża pylistego i nasiąkliwego) lub farbą Nobiles Super Akryl rozcieńczoną 10-20% dodatkiem wody pitnej (jeśli podłoża nie było wcześniej malowane lub jest niejednolite).

Zwróć uwagę na warunki oraz narzędzia

Zwróćmy uwagę także na warunki, w jakich przeprowadzamy prace, wpływają one bowiem na szybkość wysychania powłoki oraz tym samym na jej właściwości. Optymalna temperatura otoczenia oraz pomalowanej powierzchni wynosi najczęściej od +10°C do +28°C, wilgotność nie może zaś przekraczać 80%. Z drugiej strony powietrze nie powinno być też zbyt suche – spowodowałoby to bardzo szybkie schnięcie farby, co mogłoby utrudnić płynne łączenie „pasów”. W rezultacie mogłyby powstać smugi – konieczne byłoby ponowne malowanie. To, po jakim czasie możemy nałożyć drugą warstwę farby, zależy od wspomnianego czasu schnięcia, czyli m.in. od rodzaju produktu.

Ile warstw farby na ścianę zda egzamin? To zależy także od narzędzi, jakich używamy do nakładania wyrobu. W tym przypadku również powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W karcie technicznej produktu znajdziemy informację, jaki rodzaj włosia lub runa najlepiej nadaje się do aplikacji. Optymalny efekt podczas malowania farbą Nobiles Pory Roku osiągniemy, stosując pędzle z włosia syntetycznego lub wałki z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na liczbę warstw, jest technika malowania. Na wałek lub pędzel należy nabierać obfite, ale równomierne ilości farby. Wyrób rozprowadzamy szybko i dokładnie, dążąc do uzyskania równomiernej warstwy. Prace przerywajmy dopiero po pomalowaniu całej powierzchni ściany, a po wyschnięciu nie wykonujmy miejscowych poprawek.

Za grubo?

Często zastanawiamy się, ile warstw farby można położyć na ścianę. Odpowiedź brzmi: malujemy w tylu warstwach, ilu potrzebujemy do perfekcyjnego pokrycia powierzchni. Dobry produkt pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów już dzięki jednej lub dwóm warstwom. Jeśli kupiliśmy jednak gorszej jakości farbę, konieczne może być nałożenie większej liczby warstw. Musimy na to uważać.

Ile razy malować ściany? Na tak postawione pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Decyzja o naniesieniu kolejnej powłoki malarskiej musi wynikać z indywidualnej oceny pierwszego malowania. Jeśli konieczne jest naniesienie poprawek lub powłoka jest niejednolita, wtedy powinniśmy pomalować ścianę kolejny raz – aż do uzyskania perfekcyjnego efektu.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok