Ile schnie farba?

Okazuje się, że czas schnięcia farby jest sprawą bardzo indywidualną. Wszystko zależy od rodzaju produktu, jego składu oraz – co jest bardzo istotne – warunków otoczenia. Sprawdź, ile schnie farba akrylowa, lateksowa i inne wyroby oraz czy można przyspieszyć ten proces.

Najważniejsze informacje dotyczące produktu znajdziemy w jego karcie technicznej. Producent opisał w niej, jakie normy spełnia wyrób, jakie ma właściwości oraz w jaki sposób należy przygotować powierzchnię, którą zamierzamy malować. W karcie technicznej powinniśmy poszukać także podpowiedzi dotyczących czasu schnięcia farby. Co istotne, nie możemy traktować tych informacji jako wiążących dla danego rodzaju farby, a tylko i wyłącznie – dotyczących tego, jednostkowego produktu.

Ile schnie farba lateksowa i akrylowa? Jak długo schnie farba olejna?

Podajmy parę przykładów. Czas schnięcia farby lateksowej Nobiles Pory Roku to ok. 2 godziny do schnięcia powierzchniowego oraz 2 godziny do nakładania następnej warstwy, o ile temperatura powietrza i malowanej powierzchni wynosi 20°C, a wilgotność względna – ok. 50%. Ponadto zapewnić musimy dobrą wentylację. Podobnie jest w przypadku farby akrylowej do ścian Nobiles Super Akryl. Oznacza to, że proces malowania zakończymy dość szybko.

Przyjrzyjmy się także innym rodzajom farb. Emalia Nobiles Chlorokauczuk, dedykowana do podłoży stalowych, żeliwnych i betonowych użytkowanych na zewnątrz, do schnięcia powierzchniowego potrzebuje 4 godzin, do wyschnięcia powłoki 18 godzin, a do nałożenia kolejnej warstwy – 1 godzinę (przy metodzie „mokro na mokro”) lub 3 dni. Czas schnięcia farby antykorozyjnej Nobiles Stalochron jest z kolei określony na 2 godziny do schnięcia powierzchniowego oraz 6 godzin do nakładania następnej warstwy. Czas wysychania pojedynczej warstwy farby alkidowej (potocznie nazywaną olejną) Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal w temperaturze +23°C i wilgotności względnej 50% (oraz przy dobrej wentylacji) wynosi zaś 10 godzin do schnięcia powierzchniowego. Następną warstwę możemy nakładać po 16 godzinach.

Jak więc doskonale widać, na pytanie „ile schnie farba – olejna, lateksowa czy chlorokauczukowa?”, nie można podać wiążącej, jednoznacznej odpowiedzi. To kwestia indywidualna dla danego produktu.

Warunki – to ważne!

Wydłużenie czasu schnięcia powłoki może wiązać się ze zbyt wysoką wilgotnością w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Jeśli wilgotność względna powietrza przekroczyła podaną w karcie produktu wartość, np. 80%, malowanie jest niewskazane. Warunki związane z wilgotnością wpływają nie tylko na czas schnięcia powłoki, ale również jej właściwości, parametry wytrzymałościowe czy walory dekoracyjne. W przypadku zbyt wysokiej wilgotności może dojść np. do powstawania przebarwień. Niezbyt dobrym pomysłem jest również malowanie w zbyt upalny dzień lub celowe podwyższanie temperatury w pomieszczeniu. Spowoduje to zbyt szybkie wysychanie wyrobu, co również może zmienić pożądane właściwości powłoki.

Ile schnie farba akrylowa lub lateksowa? To ważna informacja. Pozwoli nam na oszacowanie przebiegu prac wykończeniowych lub remontowych.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok