Jak malować rogi ścian?

Malowanie narożników ścian przy dwóch różnych kolorach farby może nastręczać nie lada problemów. Podobnie styku ścian i sufitu! Jeśli szukasz prostego rozwiązania, sprawdź nasze sposoby na malowanie w rogach i trudno dostępnych miejscach.

Malowanie ścian jest prostsze niż nam się wydaje. Sekretem jest prawidłowe, dokładne przygotowanie podłoża oraz wybór odpowiedniej farby. Sam proces nakładania wyrobu na powierzchnię nie wymaga od nas specjalnych umiejętności czy talentu. Sytuacja jednak nieco się komplikuje w przypadku malowania narożników ścian. Dość problematyczne jest też wykonanie równego, nienagannego odcięcia pomiędzy ścianami a sufitem. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym nie będziemy musieli długo się głowić, jak malować rogi ścian – dokładnie i precyzyjnie.

Malowanie narożników ścian – praktyczne sposoby

jak malować rogi ścianJeśli tynk jest równy, a sufit regularny – połowa sukcesu za nami. Przy nierównościach odcięcie pomiędzy poszczególnymi ścianami (które planujemy pomalować na różne kolory) czy ścianami a sufitem staną się widoczne jak na dłoni. Zamiast pewnej, prostej linii uzyskalibyśmy niezbyt estetycznie wyglądający szlaczek.

Zatem jak malować ściany w rogach? Kluczowe jest wyrównanie podłoża, uzupełnienie wszelkich uszkodzeń, rys oraz zeszlifowanie nieregularnych fragmentów, czyli odpowiednie przygotowanie ściany do malowania. Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu istotne są także wysokiej jakości akcesoria i materiały. Zaopatrzmy się przede wszystkim w dobrą taśmę malarską – taką, która będzie doskonale przyczepna do podłoża, ale podczas odklejania nie uszkodzi warstwy farby czy tynku. Idealna taśma jest dość sztywna, dzięki czemu można ją naciągnąć i przykleić w drugim rogu ściany, nie ryzykując, że dojdzie do odkształceń. Przed rozpoczęciem prac naklejamy ją na ścianę, którą planujemy malować w dalszej kolejności, precyzyjnie dociskając jej krawędź do narożnika. Dzięki temu możemy pomalować ścianę, nie obawiając się, że farba przedostanie się na sąsiednią powierzchnię. Taśmę odklejamy od razu po malowaniu. Następnie czynności powtarzamy w całym pomieszczeniu, czekając uprzednio aż powłoka malarska dokładnie wyschnie.

Jak malować ściany przy suficie?

Zastanawiamy się pewnie również, jak pomalować ściany przy suficie. W tym przypadku procedura jest bardzo podobna, choć wskazana jest jeszcze większa dokładność. Biały (najczęściej) kolor sufitu z brutalną szczerością ujawni bowiem wszelkie niedociągnięcia, nierówności czy niepewne ruchy pędzla.

jak malować ściany przy suficieJeśli pragniemy uzyskać idealne połączenie ścian i sufitu, zacznijmy od dokładnego pomalowania sufitu. Możemy nieznacznie wychodzić poza jego obręb – ukryjemy to na dalszym etapie prac. Ściany malujemy po wyschnięciu warstwy farby i przyklejeniu taśmy malarskiej – tym razem do sufitu.

Jest jeszcze inna metoda! Eksperci podpowiadają, aby zamiast odcięcia na suficie, pozostawić pod nim kilkunastu- lub nawet kilkudziesięciocentymetrowy pasek. Dzięki temu wykonanie połączenia kolorów nie będzie aż tak pracochłonne. Obniżenie odcięcia pozwoli nam również na manipulowanie optycznym odbiorem wnętrza – pomieszczenie będzie wydawało się wyższe i bardziej przestronne.

Może wałek do narożników?

Kolejnym sposobem na malowanie narożników ścian jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. W markecie budowlanym poszukajmy specjalnego wałka, którego konstrukcja umożliwia malowanie z odcięciem. Jest on wyposażony w odchylaną tarczkę lub ogranicznik, który pozwala na precyzyjne prowadzenie narzędzia oraz malowanie prostych linii.

 

Perfekcyjnie dopasowane kolory, korespondujące ze sobą odcienie – to bardzo istotne! Nie zapominajmy jednak, że liczy się też precyzja wykonania. Jeśli prace przeprowadzimy niestarannie, a łącząc kolory wyeksponujemy nierówności, efekt nie będzie satysfakcjonujący.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok