Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Projektanci mody już dawno odkryli, że motyw pasów na ubraniach może optycznie wyszczuplić sylwetkę lub dodać jej parę kilogramów. Bardzo podobnie jest we wnętrzach. Dzięki sprytnie wkomponowanym w aranżację paskom na ścianie pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze, wyższe lub wręcz przeciwnie – niższe czy nieco węższe. Możemy manipulować odbiorem wnętrza, tuszować jego mankamenty, nadać bardziej harmonijne proporcje. A dodatkowo stworzyć naprawdę interesujący, atrakcyjny dodatek. Wystarczy dokładnie zaplanować malowanie pasków na ścianie.
Należy pamiętać, że paski na ścianie to nie tylko detal aranżacyjny, ale przede wszystkim praktyczny. Dzięki malowaniu pasów na ścianie możemy „poprawić” nieco proporcje pomieszczenia.
– Pionowe pasy na ścianie optycznie „odpychają” sufit od podłogi – podwyższają sufit, sprawiając, że wnętrze wydaje się wyższe. To element często wybierany do eleganckich, szykownych aranżacji – dodatkowo podkreśla ten efekt. Pionowy wzór wybieramy m.in. do salonu, jadalni czy gabinetu.
– Poziome pasy na ścianie z kolei optycznie poszerzają pomieszczenia oraz nadają im głębi. Jeśli węższą ścianę w wąskim pokoju, pomalujemy w poziomy wzór, wizualnie oddalimy od siebie przeciwległe ściany. To dobre rozwiązanie do przedpokoju czy holu – motyw poziomych pasów nieco „powiększy” strefę komunikacyjną w domu lub mieszkaniu. Chętnie stosuje się je również w wąskich łazienkach.
Orientację pasków na ścianie wybieramy zatem, kierując się przede wszystkim proporcjami wnętrza, jego projektem, mankamentami itd. Co jednak w przypadku, gdy pomieszczenie ma zrównoważone proporcje i np. kształt kwadratu oraz optymalną wysokość? Możemy tu zastosować dowolne rozwiązanie. Musimy mieć jednak na uwadze, że pomalowanie ściany w pasy automatycznie zmieni te proporcje i optycznie nieco podwyższy lub poszerzy wnętrze.
Pionowe pasy na ścianie czy może wzór poziomy? A oprócz tego… pasy czy paski? To ważne: oprócz orientacji wzoru, musimy przemyśleć również wielkość pasów.
Wąskie, drobne prążki będą dobrze prezentować się w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. W przestronnych wnętrzach osiągnęlibyśmy jednak odwrotny efekt – nagromadzenie detali, szczególnie w kontrastujących kolorach, mogłoby męczyć wzrok.
Do dużych pomieszczeń wybierajmy szersze pasy. Motyw szerokich pasów jest dość uniwersalny i jeśli dobrze go zaplanujemy, zda egzamin również w niewielkich pokojach.
Ograniczenie – to dobry kierunek. Charakterystyczny wzór nie musi ozdabiać każdej ze ścian, moglibyśmy poczuć się przytłoczeni nagromadzeniem wzorów. Ozdobienie jednej powierzchni lub jedynie fragmentu ściany pozwoli na osiągnięcie stonowanego, wyważonego efektu. Ponadto dzięki temu faktycznie wpłyniemy na wizualny odbiór pomieszczenia (efekt ten mógłby ulec „rozmyciu”, gdybyśmy pomalowali w pasy wszystkie ściany).
Zdecydujmy, na jakiej kolorystyce nam zależy. Przykłady rozwiązań:
– kontrastowe pasy na ścianie – wyrazisty, interesujący efekt do wnętrz w różnym stylu;
– pasy w spokrewnionych barwach – bardziej subtelna, choć nadal charakterystyczna dekoracja pomieszczenia; możemy zestawić ze sobą np. różne odcienie niebieskiego, od rozmytych błękitów po nasycone tonacje;
– pasy w odcieniach ton w ton – oznacza to, że kolory są do siebie bardzo zbliżone, a różnice pomiędzy nimi jedynie delikatnie zauważalne, np. przy odpowiednim oświetleniu.
Malowanie ścian w pasy zaczynamy od dokładnego i prawidłowego przygotowania podłoża. Konieczne jest usunięcie powłok farb wapiennych, klejowych lub słabo przyczepnych – za pomocą szpachelki budowlanej oraz gruboziarnistego papieru ściernego.
Następnie powierzchnie należy odpylić oraz umyć wodą, aby usunąć zabrudzenia i kurz. Musimy pozbyć się również wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby ograniczyć przyczepność farby, czyli np. tłustych plam. Uporczywe ślady pleśni usuwamy za pomocą szpachelki, po czym dane fragmenty ściany pokrywamy odpowiednim środkiem grzybobójczym. Po ponownym umyciu ściany oraz pozostawieniu jej do wyschnięcia wypełniamy wszelkie nierówności i uszkodzenia powierzchni masą szpachlową; wyrównujemy je i wygładzamy papierem ściernym. Na koniec podłoże odpylamy.
Pierwszy krok to pokrycie powierzchni farbą w naszym wybranym, bazowym, jaśniejszym kolorze. Może to być np. delikatny odcień Jesień Lniana (z palety
Nobiles Pory Roku), którą potem zestawimy z Jesienią Orzechową (lub Zimą Skalista, która będzie świetnie komponować się z intensywniejszym Latem Śliwkowym). Jeśli pragniemy osiągnąć zdecydowany efekt oparty na kontrastach, możemy sięgnąć po biel. W takim przypadku ściany w pierwszej kolejności malujemy farbą
Nobiles Super Akryl. Nakładamy dwie warstwy farby w odstępie 2 godzin od naniesienia poprzedniej.
Kolejny etap prac rozpoczynamy po całkowitym wyschnięciu powłoki.
Musimy bardzo precyzyjnie zaznaczyć przebieg pasów. Oczywiście, możemy dokonać podstawowych obliczeń, aby określić grubość pasków i ich przebieg oraz rozstaw, bardzo delikatnie zaznaczając kolejne linie ołówkiem na ścianie. Będzie to jednak dość pracochłonne. W przyspieszeniu prac pomogą nam bardzo proste akcesoria, a mianowicie kreda i kawałek sznurka. Sznurek powinien być dłuższy niż wysokość ściany. Do jednego końca przytwierdzamy obciążnik, np. ołówek, drugi zaś przyklejamy u góry ściany za pomocą masy klejącej lub taśmy malarskiej. Następnie lekko przesuwamy kredą po całej długości sznurka. Delikatnie go puszczamy i pozwalamy zadziałać grawitacji – dzięki obciążnikowi sznurek po chwili przestanie się kołysać. Wtedy lekko przyciskamy sznurek do ściany. Na powierzchni zostanie pionowa, kredowa linia. Procedurę powtarzamy tyle razy, ile pasów zamierzamy wymalować. Precyzyjnie odmierzamy odległości między sznurkami, chyba że nieregularne, asymetryczne pasy na ścianie to właśnie to, na czym nam zależy. Na koniec przyklejamy taśmę malarską, idealnie wzdłuż zaznaczonych linii, ułatwiając sobie malowanie pasów w ciemniejszym kolorze niż kolor bazowy.
Odmierzania, rysowania i zaznaczania nie unikniemy, jeśli w planach mamy paski poziome. W uzyskaniu idealnie równych linii pomoże nam poziomica i miarka. Po odmierzeniu danych odległości od podłogi oraz upewnieniu się, że znajdują się one na tym samym poziomie, zaznaczamy punkty na ścianie ołówkiem malarskim. Następnie łączymy je ze sobą i wzdłuż nich przyklejamy taśmę malarską. Czynność powtarzamy.
Kolejny krok to po prostu wypełnienie oklejonych fragmentów ścian farbą w wybranym kolorze. Pamiętajmy, aby usunąć taśmę, kiedy farba będzie jeszcze wilgotna. Dzięki temu nie naruszymy powłoki i uzyskamy równe krawędzie.
Choć na malowanie pasków na ścianie musimy poświęcić nieco więcej czasu, końcowy efekt niewątpliwie będzie tego wart. Pasy „poprawią” proporcje pomieszczenia i staną się niebanalnym dodatkiem pięknego wnętrza. Ściana w pasy może zatem stać się przyciągającym wzrok, charakterystycznym detalem lub delikatnym, acz znaczącym ozdobnikiem. Wszystko zależy od specyfiki aranżacji oraz wykorzystanych w nim dodatków.
Farba akrylowa w 44 kolorach! Matowa farba wewnętrza do malowania po różnych rodzajach podłoża. Doskonałe krycie i oddychanie ścian.
Farba lateksowa do ścian, wewnętrzna, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l