Ile kosztuje malowanie ścian, czyli jak obliczyć koszt malowania

Ile kosztuje malowanie? Każdy, kto planuje remont, prędzej czy później będzie szukał odpowiedzi na to pytanie! Obliczanie kosztu malowania nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak obliczyć, ile kosztuje metr malowania ściany oraz jak zaoszczędzić na remoncie.

Planowanie remontu wymaga od nas zaawansowanych umiejętności analitycznych i logistycznych. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie oszacować koszty – m.in. koszt malowania ścian, zakupu wyrobów oraz niezbędnych akcesoriów – aby na półmetku prac nie okazało się, że nie mamy funduszy na realizację kolejnych etapów! Ile kosztuje malowanie ścian? Czy lepiej zaoszczędzić i wykonać prace samodzielnie? Podpowiadamy!

Ile kosztuje malowanie ścian? Oblicz ilość farby

Dokonując obliczeń, musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Podstawową kwestię stanowi wielkość malowanej powierzchni, co w bezpośredni sposób przełoży się na ilość potrzebnej farby.

W związku z tym jeśli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje malowanie, w pierwszej kolejności dokładnie obliczmy wielkość ścian. Zmierzmy długości wszystkich ścian oraz ich wysokość. Przemnóżmy te dwie wartości – otrzymany wynik to powierzchnia ścian. Oddzielnych obliczeń wymaga sufit, ponieważ zazwyczaj malujemy go na inny kolor niż ściany.

Pamiętajmy, aby od uzyskanego wyniku odjąć powierzchnię okien oraz drzwi. Możemy obliczyć wielkość każdego z otworów osobno (tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z niestandardowym projektem) lub przyjąć, że przeważnie wynoszą one około 10% powierzchni ścian.

Kolejnym czynnikiem, który w ogromnej mierze wpłynie na koszt malowania, jest wydajność farby. Niektóre wyroby pozwalają nam na pokrycie większej powierzchni, inne – mniejszej. Warto sprawdzić tę informację na opakowaniu farby lub stronie producenta. W ofercie Nobiles znajdziemy np. farbę Nobiles Nobimal, w atrakcyjnej cenie i o standardowej wydajności (10 m2/l), oraz farbę Nobiles Super Akryl, wyróżniającą się wysoką wydajnością (do 14 m2/l) i dobrym krycie, ale i nieco wyższą ceną.

Aby obliczyć potrzebną ilość farby, wystarczy podzielić powierzchnię malowania przez wydajność wyrobu. Oczywiście musimy też wziąć pod uwagę, że jedna warstwa farby to zazwyczaj za mało, by uzyskać pożądaną głębię koloru – potrzebujemy dwóch lub nawet trzech warstw. Uzyskany wynik musimy więc pomnożyć przez dwa lub więcej. Jeśli chcemy zaoszczędzić i zużyć mniej farby, możemy pomyśleć o malowaniu metodą natryskową, czyli za pomocą pistoletu z kompresorem. Upewnijmy się przedtem, że producent dopuszcza taką metodę nakładania swojego wyrobu.

Ile kosztuje malowanie farb? Oblicz ilość farby z kalkulatorem!

Oczywiście możemy sobie znacznie ułatwić planowanie kosztów – wystarczy, że zamiast samodzielnie dokonywać żmudnych obliczeń, posłużymy się kalkulatorem farb. Zajdziemy je na stronach niemal wszystkich producentów, również Nobiles. Wystarczy, że w odpowiednich rubrykach wpiszemy wysokość i długość ścian oraz okien i drzwi. Kalkulator podpowie nam, ile farby potrzebujemy, uwzględniając wydajność poszczególnych produktów, a nawet… ile opakowań farb o danej pojemności powinniśmy kupić.

Koszt malowania to nie tylko koszt malowania

Nie odkładajmy jednak jeszcze kalkulatorów! Pamiętajmy, że na koszt remontu wpływa nie tyko sam koszt malowania, ale także wszystkich prac, które poprzedzają malowanie oraz zakupu niezbędnych akcesoriów i narzędzi. Kluczowe jest prawidłowe przygotowanie ścian do malowania, czyli usunięcie z nich łuszczącej się warstwy farby, umycie i odtłuszczenie, pozbycie się grzybów i pleśni za pomocą specjalistycznego środka, uzupełnienie ubytków, a po wyrównaniu i odpyleniu podłoża w razie potrzeby również jego gruntowanie odpowiednim środkiem gruntującym lub farbą. Potrzebujemy zatem dedykowanych wyrobów, szpachelek, papieru ściernego, pędzli, wałków itd. Aby zatem dokładnie określić, ile kosztuje metr malowania ściany, musimy uwzględnić tu także koszty związane z prawidłowym przygotowaniem podłoża.

Malowanie – ile za metr weźmie ekipa remontowa?

Oczywiście znacznie tańsze będzie samodzielne malowanie mieszkania niż zlecenie prac profesjonalnej ekipie remontowej. Koszty malowania (oraz ogólnie remontu) przez wykonawcę będą zależeć m.in. od renomy firmy, regionu, w którym mieszkamy, a czasami również terminu, jaki wybraliśmy na remont. Na końcowe koszty wpłyną wszystkie poszczególne etapy malowania, od umycia, oczyszczenia i przygotowania ścian po samo nakładanie farby. Według analityków rynku najdroższe są tego typu usługi w województwie mazowieckim, najtańsze zaś w lubelskim i warmińsko-mazurskim.

 

Ile za metr malowania ścian? To zależy! Na koszt malowania wnętrza wpływ mają bardzo różne czynniki. Jeśli chcemy zaoszczędzić, prace przeprowadźmy sami, wybierzmy dobrą jakościowo, wydajną farbę i pomyślmy o metodzie natryskowej.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok