Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Farba kredowa to bardzo popularny sposób na wykończenie, uatrakcyjnienie aranżacji, a przy tym sprawienie, że będzie nieco bardziej praktyczna. Czy farba kredowa się zmywa? Najczęściej bez problemów! Czy jest odporna na uszkodzenia? W większości przypadków jak najbardziej tak – w końcu można po niej pisać i rysować! Wystarczy pas w czarnym kolorze czy też fragment ściany przy kuchennym blacie, drzwiach wejściowych lub w pokoju dziecięcym, aby stworzyć bardzo prosty, a przy tym niezwykle efektowny i użyteczny dodatek. Uwiecznimy tu rozpiskę posiłków na cały tydzień, zapiszemy ważne daty, udostępnimy dziecku miejsce do swobodnych zabaw.
Farba kredowa jest łatwa w aplikacji, jednak przy ponownym remontowaniu wnętrza, tzn. w przypadku, gdy istnieje konieczność jej zamalowania innym produktem, możemy napotkać parę trudności. Dlatego tak istotne jest, aby kierować się zaleceniami producenta nowego wyrobu.
Jak malować ściany po farbie kredowej?
Wiele osób nie wie, jak podejść do tematu remontu ścian, na których wcześniej nałożono farbę kredową. Czy można malować po farbie kredowej – bezpośrednio? Czy wystarczy, że dokładnie umyjemy i zmatowimy podłoże? Czy może konieczne jest całkowite usunięcie poprzednich powłok malarskich? Jak malować ściany po farbie kredowej?
Odpowiedź na te pytania jest prosta, jednak nie zadowoli wszystkich: to zależy. Zależy przede wszystkim od tego, jakim produktem zamierzamy pomalować ściany oraz oczywiście od kondycji ścian. Pamiętajmy, że przed malowaniem należy bardzo dokładnie, prawidłowo przygotować podłoże. Jeśli poprzednie powłoki malarskie są w kiepskim stanie, łuszczą się i odspajają, konieczne będzie ich usunięcie np. za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Jeśli jednak prezentują się nienagannie, a przy tym są dobrze przyczepne do podłoża, może kusić nas, aby zaoszczędzić sobie wysiłku i poprzestać na dokładnym umyciu ścian. Takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Miejmy na uwadze, że stara i nowa powłoka muszą być kompatybilne (dopasowane) – aby nie doszło do powstania jakichkolwiek niepożądanych efektów estetycznych. Oznacza to, że jeśli nie jesteśmy pewni chociażby tego, jakim wyrobem są pomalowane ściany bądź wybraliśmy farbę innego producenta, zalecane jest uprzednie całkowite usunięcie starych powłok malarskich. Taki zabieg zagwarantuje nam najlepszy efekt oraz trwałość wymalowania.
Czy można malować po farbie kredowej? Tak, jeśli producent nie zaleca inaczej bądź bazujemy na kompatybilnych wyrobach tego samego producenta. W innym przypadku lepiej nie ryzykować i albo całkowicie usunąć poprzednie powłoki ze ścian, albo w pierwszej kolejności przeprowadzić wymalowanie próbne na niewielkim i ukrytym przed wzrokiem fragmencie ściany.