Malowanie listew przypodłogowych: czym i jak pomalować listwy?

Listwy przypodłogowe w odcieniu drzwi wewnętrznych? Dobry pomysł! W kolorze ścian lub podłogi? Jeszcze lepszy! Egzamin zda również zupełnie inna, zaskakująca barwa. Sprawdź, czym i jak pomalować listwy przypodłogowe.

Detal ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz. Najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę w momencie, kiedy… popełnimy pomyłkę! Niedopasowane do koloru ram okiennych rolety, mebel w innym stylu, krzywo zawieszona ramka potrafią popsuć nawet najdokładniej przemyślaną kompozycję. Takim znaczącym szczegółem są również listwy przypodłogowe. Podkreślą unikatowy pomysł na wnętrze lub wręcz przeciwnie – wytkną nam naszą niekonsekwencję i brak planu.

Malowanie listew przypodłogowych nie jest trudnym zadaniem. Możliwe, że więcej czasu zajmie nam wybór odpowiedniego koloru. Wielu projektantów przekonuje, aby odcień listew dopasować do koloru podłogi. Dzięki temu te elementy, okalające pomieszczenie, staną się oczywistym jej przedłużeniem. Sprawdza się to jednak w przede wszystkim w przypadku jasnych posadzek, np. z desek sosnowych, ciemne listwy mogłyby z kolei wizualnie pomniejszyć wnętrze. Lepszym pomysłem wydaje się więc dobieranie detali do koloru ścian. Kolejną propozycją są listwy odcinające się zarówno od barwy podłóg, jak i ścian. To odważny akcent, diametralnie zmieniający charakter wnętrza.

Czym pomalować listwy przypodłogowe?

Zastanówmy się, czego oczekujemy od farby do listew przypodłogowych. Weźmy pod uwagę, że rolą tych elementów jest nie tylko ukrycie nieestetycznych połączeń ściany z podłogą, ale również ochrona najniższego odcinka ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Od wyrobu wymagamy także dobrej przyczepności do podłoża oraz elastyczności. Nasze potrzeby spełni m.in. alkidowa farba Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal. Pozwoli nam na estetyczne, dokładne pomalowanie zarówno listew drewnianych, jak i tych z MDF.

Malowanie listew MDF i drewnianych – najpierw przygotowania

Przed przystąpieniem do malowania listew, powinniśmy usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i plamy oraz stare, słabo przyczepne powłoki malarskie. Jeżeli zauważymy w drewnie jakiekolwiek rysy czy uszkodzenia, wyrównajmy ich powierzchnię za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Nie zapomnijmy również o zmatowieniu materiału – zarówno w przypadku drewna, jak i MDF – drobnoziarnistym papierem. Dzięki temu nowa powłoka malarska uzyska dobrą przyczepność do podłoża.

Jeśli decyzję o malowaniu listew przypodłogowych MDF lub drewnianych podjęliśmy już po ich zamontowaniu, nic straconego. Nie musimy ich demontować, wystarczy, że dokładnie okleimy je taśmą malarską. Zabezpieczmy także podłogę.

Jeżeli listwy były już wcześniej malowane, a my podczas prac nie usunęliśmy poprzedniej warstwy farby, dobrym pomysłem jest wykonanie wymalowania próbnego na małej powierzchni. Dzięki temu upewnimy się, że nie powstanie niepożądany efekt. W innym wypadku musimy całkowicie usunąć starą powłokę malarską i jeszcze raz przygotować podłoże.

Jak pomalować listwy przypodłogowe?

Należy bezwzględnie kierować się zaleceniami producenta. W przypadku, gdy jako farbę do malowania listew przypodłogowych wybraliśmy Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal, wyrób rozprowadzamy pędzlem z włosia naturalnego lub mieszanego. Dla uzyskania najlepszego efektu potrzebujemy minimum 2 warstw farby nakładanych w odstępie 16 godzin. Pomiędzy poszczególnymi warstwami warto przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Malowanie listew przypodłogowych to jeden z tych etapów remontu, których nie należy bagatelizować. Nadajmy detalom niecodzienny kolor lub dobierzmy tonację do podłóg bądź ścian. Dzięki temu każdy szczegół we wnętrzu zostanie dopięty na ostatni guzik.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok