Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Planując łączenie kolorów ścian i sufitu, powinniśmy mieć na uwadze nie tyle kwestie estetyczne, co przede wszystkim praktyczne. Zastanówmy się, czy lepiej wykonać odcięcie w rogu, czy może zostawić biały pasek przy suficie. Decyzję należy uzależnić od kilku czynników, nie tylko wielkości i wysokości pomieszczenia, ale również tego, na ile precyzyjnie wykonano połączenie pomiędzy ścianami a sufitem.
Malowanie ścian – pasek pod sufitem ukryje niedoskonałości
Lepiej zrezygnować z paska pod sufitem, jeśli mamy do czynienia z nierównym tynkiem oraz nieregularnym sufitem. W przypadku, gdy linia styku obu płaszczyzn nie tworzy idealnie prostej linii, połączenie kolorów sprawi, że wszelkie niedociągnięcia będą widoczne jak na dłoni. Dotyczy to przede wszystkim kontrastujących ze sobą odcieni.
Wystarczy jednak zaplanować odcięcie poniżej sufitu, czyli zostawić delikatny, biały pasek przy suficie, aby odwrócić uwagę od tych mankamentów i niedoskonałości. Odcinek w kolorze sufitu sprawi, że nierówności staną się niewidoczne, a granica pomiędzy obiema płaszczyznami ulegnie zatarciu. Zostawmy niewielkie, dwu lub trzycentymetrowe odcięcie.
Biały pasek przy suficie a proporcje pomieszczenia
Z drugiej strony pamiętajmy, że biały pasek pod sufitem może wpływać również na optyczny odbiór pomieszczenia. Zabieg ten jest polecany przede wszystkim w wysokich wnętrzach – stosuje się go w celu wizualnego obniżenia pokoju. Jeśli zatem pomieszczenie jest np. wąskie i wysokie, dzięki namalowaniu pod sufitem paska o wysokości min. 10 cm, przywrócimy mu harmonijne proporcje. W zależności od projektu wnętrza odcięcie może wynieść nawet kilkadziesiąt centymetrów – wygląda to bardzo efektownie.
Jak namalować perfekcyjny pasek pod sufitem?
Prace zaczynamy od dokładnego pomalowania sufitu, np. akrylową farbą Nobiles Super Akryl wyróżniającą się wyjątkową czystością bieli. Pomalujmy także miejsce styku ścian z sufitem oraz kilku lub kilkudziesięciocentymetrowy fragment ściany (w zależności od wybranego wariantu oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć). Kiedy farba całkowicie wyschnie (jeśli malujemy farbą Nobiles Super Akryl, powinno to potrwać ok. 2 godzin), na wysokości, na której zaplanowaliśmy odcięcie, za pomocą ołówka malarskiego i poziomicy precyzyjnie narysujmy poziomą linię. Pomoże nam to w równym przyklejeniu taśmy malarskiej. Następnie pokryjmy ściany emulsją w wybranym kolorze – od podłogi do linii taśmy. Taśmę odklejmy jeszcze przed wyschnięciem farby.
Oczywiście, aby namalować równy biały pasek pod sufitem, możemy sięgnąć również po specjalny wałek z odcięciem, czyli z ogranicznikiem.
Przed rozpoczęciem prac remontowych zastanówmy się, który ze sposobów odcinania barw ścian i sufitu będzie najodpowiedniejszy. Pamiętajmy, że precyzja wykonania styku kolorów wpłynie na estetykę całego wnętrza.