Malowanie sufitu – prostopadle czy równolegle do okna?

Malowanie sufitu jest obwarowane wieloma zasadami. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać, nie możemy liczyć na idealny efekt. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić malowanie sufitu – prostopadle do okna czy może równolegle – oraz jak wybrać najlepszą farbę.

Jak malować sufit: od okna czy do okna?

Podstawowa zasada brzmi: sufit będzie prezentował się perfekcyjnie, jeśli pomalujemy go w kierunku od źródła światła w głąb pomieszczenia. Dzięki temu promienie słoneczne nie będą padać poprzecznie na niewielkie ślady pozostawione przez wałek, jednocześnie je uwydatniając. Oznacza to więc, że malowanie sufitu od okna to dobry wybór. W przypadku, gdy w pomieszczeniu znajdują się dwa okna na różnych ścianach, wybieramy stronę lepiej naświetloną.

Jak malować sufitMiejmy jednak na uwadze, że ta reguła obowiązuje podczas nakładania warstwy wykończeniowej, ostatniej. W pierwszej kolejności konieczne jest malowanie sufitu równolegle do okna, drugą warstwę (lub finalną, jeśli zamierzamy malować w kilku warstwach) nakładamy zaś już poprzecznie, prostopadle do źródła światła. Oczywiście prace rozpoczynamy nie przy oknie, a od jednego z narożników pomieszczenia.

Jak malować sufit? Porady

Kluczowe jest prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania. Musimy usunąć z niego luźne, stare powłoki malarskie oraz maksymalnie wyrównać powierzchnię, zeszlifować wszelkie grudki i uzupełnić ubytki, inaczej skupią na sobie uwagę.

Malujemy równymi, nachodzącymi pasami, długimi pociągnięciami wałka, tak aby nie przerywać ruchu aż pokryjemy farbą całą długość sufitu, od jednego krańca do kolejnego. Pamiętajmy, aby nie wykonywać żadnych poprawek na pomalowanym suficie: punkt, w którym nanieślibyśmy choć odrobinę farby, wyraźnie odznaczałby się na powierzchni. Znacznie lepszym pomysłem jest nałożenie kolejnej warstwy produktu.

Malowanie sufitu od okna i tylko z dobrą farbą

Kolejną istotną kwestią jest farbą, której używamy do malowania sufitu. Wybierzmy taką, która tworzy matowe powłoki. Dlaczego? Satynowe, połyskliwe powierzchnie odbijają wiązki światła, demaskując wszelkie nierówności czy nawet najdrobniejsze ryski. Oznacza to, że podłoże pod wyrób satynowy musi być przygotowany wręcz perfekcyjnie. W związku z tym w warunkach domowych do malowania sufitu znacznie lepiej sprawdzają się farby matowe (jak np. Nobiles Super Akryl czy Nobiles Biała Akrylowa), których powłoki zamiast odbijać wiązki światła pochłaniają je, maskując mankamenty.

 

Malowanie sufitu równolegle do okna? Tak, ale tylko w pierwszej warstwie. Podczas nakładania drugiej konieczne jest malowanie sufitu prostopadle do okna. Dzięki temu uzyskamy najlepsze rezultaty.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok