Malowanie tynków gipsowych od A do Z

Co należy wiedzieć przed malowaniem tynków gipsowych? Czy potrzebne są specjalistyczne produkty? Jak przygotować podłoże? Skorzystaj z naszego poradnika, dzięki temu gipsowe ściany nie będą miały przed Tobą tajemnic.

malowanie ścian gipsowychOkazuje się, że równie ważne, co wybór najlepszych jakościowo produktów, jest prawidłowe przygotowanie ściany do malowania. Zanim zabierzemy się za malowanie tynków gipsowych, powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże oraz w razie potrzeby je zagruntować. Dzięki temu osiągniemy najlepsze parametry wytrzymałościowe, techniczne i dekoracyjne powłoki malarskiej. Kluczowe są także warunki panujące w pomieszczeniu: odpowiednia wilgotność i temperatura. Podpowiadamy, co jest ważne podczas malowania powierzchni gipsowych.

Malowanie nowych ścian gipsowych

Nie zapominajmy, że malowanie tynków gipsowych rozpoczynamy dopiero po wysezonowaniu podłoża. Ściana, na której będziemy przeprowadzać prace, powinna być idealnie sucha. Czas wysychania nowo położonego tynku uzależniony jest m.in. od rodzaju podłoża oraz zastosowanych materiałów. Trwa to zazwyczaj około 4 tygodni – tyle potrzeba, aby zakończyły się wszystkie procesy zachodzące w materiale. Kierujmy się tu m.in. zaleceniami producenta. Wysezonowana i sucha ściana jest gotowa do gruntowania i malowania.

Malowanie tynków gipsowych: przygotuj podłoże

Z kolei, jeśli przystępujemy do malowania ścian gipsowych pokrytych już powłokami malarskimi, musimy sprawdzić, czy poprzednie warstwy farby są dobrze przyczepne, a na ścianie nie ma rys i uszkodzeń. Jeśli powierzchnia jest w dobrym stanie, wystarczy jej umycie i odtłuszczenie. W przeciwnym przypadku konieczne będzie usunięcie starych powłok. Poza tym odtłuszczamy ścianę, zmywamy zacieki, wykwity pleśni i grzybów (do tego potrzebna będzie szpachelka i odpowiedni środek grzybobójczy). Po ponownym umyciu ściany czystą wodą i pozostawieniu jej do wyschnięcia przystępujemy do uzupełnienia rys, uszkodzeń i nierówności odpowiednią masą szpachlową, na koniec wyrównujemy, wygładzamy i odpylamy powierzchnię.

Kiedy potrzebne jest gruntowanie?

Zanim rozpoczniemy malowanie tynków gipsowych powinniśmy również poddać ocenie chłonność oraz pylistość podłoża. Wystarczy, że przeciągniemy dłonią po powierzchni. Pozostawiony na skórze pył będzie stanowił dla nas informację, że ściana jest skredowana. W takiej sytuacji gruntowanie jest absolutną koniecznością: pomoże wyrównać chłonność podłoża oraz zapewni równomierne nakładanie finalnej warstwy farby. Sięgnijmy po specjalistyczny produkt, np. Nobiles Nobigrunt, który wzmocni i ustabilizuje ścianę oraz poprawi przyczepność warstw farb dekoracyjnych i ochronnych. Jeśli jednak stan ściany oceniamy jako dobry, wystarczy, że zastosujemy warstwę podkładową z farby Nobiles Super Akryl rozcieńczoną 10-20% dodatkiem wody pitnej. Gruntować nie musimy zaś podłoży wcześniej malowanych farbami emulsyjnymi, których powierzchnia jest jednolita i niepyląca.

Malowanie tynków gipsowych: dobra farba, idealne warunki

malowanie powierzchni gipsowych Podłoże przygotowane? Malowanie tynków gipsowych czas zacząć! Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu – takiego, który spełni wymagania podłoża oraz pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie farby Nobiles Super Akryl, tym bardziej, jeśli posłużyła nam ona jako warstwa podkładowa. Tworzy ona piękną, matową powłokę, odporną na delikatne zmywanie wodą z dodatkiem środka myjącego, wyróżnia się ponadto doskonałym kryciem.

Zwróćmy uwagę na warunki, w jakich malujemy, wpłyną one bowiem na czas wysychania powłoki. Temperatura otoczenia i malowanej powierzchni powinna wynosić od +10°C do +28°C, z kolei wilgotność nie może przekroczyć 80%.
Jeśli wybraliśmy Nobiles Super Akryl, sięgnijmy po pędzel z włosia syntetycznego lub wałek z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm. Zalecane jest nakładanie dwóch warstw farby w odstępie 2 godzin od naniesienia poprzedniej warstwy. Wyrób należy rozprowadzać równomiernie, nabierając na pędzel lub wałek obfite ilości farby.

 

Malowanie powierzchni gipsowych wcale nie jest trudniejsze niż w przypadku innego rodzaju podłoża. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ściany oraz wybór najlepszego produktu.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok