Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Choć wykonawcy znacznie chętniej sięgają po tynki gipsowe, podłoża cementowo-wapienne nadal mają znaczne grono sympatyków. Tego rodzaju wykończenia są stosunkowo łatwe do wyrobienia, dodatkowo mają wysoką paroprzepuszczalność. Ich malowanie zaś nie przysparza większych trudności niż w przypadku powierzchni gipsowych.
Malowanie tynku cementowo-wapiennego: o czym należy wiedzieć?
Malowanie tynku cementowo-wapiennego nie różni się od malowania podłoży wykonanych z innych materiałów. Oczywiście musimy kierować się tu złotą, uniwersalną regułą: pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu ścian! Jeśli mamy do czynienia z nowo wykonanymi tynkami, z malowaniem powinniśmy poczekać do ich wysezonowania. Trwa to ok. 4 tygodni (kierujmy się czasem podanym przez producenta tynku). Przed nałożeniem farby nawierzchniowej powierzchnię należy zagruntować. W przypadku, gdy podłoże nie było wcześnie malowane, egzamin zda warstwa podkładowa z farby, którą zamierzamy wykonać wymalowanie właściwe (czyli np. z farby Nobiles Super Akryl lub Nobiles Biała Plus), rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej.
>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jaką farbę wybrać do malowania ścian<<<<<<
Z kolei jeżeli planujemy malowanie tynków cementowo-wapiennych, które są już pokryte powłokami malarskimi, powinniśmy dokonać najpierw szczegółowej oceny stanu ściany. Jeżeli podłoże jest stare i zwietrzałe, kruszące się i pylące, musi zostać poddane ekspertyzie budowlanej. Jeśli zaś stan ścian jest dobry, konieczne będzie jedynie ich dokładne oczyszczenie z powłok farb wapiennych, klejowych oraz słabo przyczepnych. Z powierzchni należy usunąć również tłuste plamy i pleśń, które mogłyby ograniczyć przyczepność nowej warstwy farby – zmywamy je wodą z środkiem myjącym. Następnie odgrzybiamy podłoże (za pomocą odpowiedniego środka grzybobójczego i szpachelki) oraz myjemy je wodą. Po wyschnięciu ściany wypełniamy nierówności i uszkodzenia masą szpachlową, wyrównujemy powierzchnię i ją odpylamy. Teraz pora na malowanie tynku cementowo-wapiennego.
Jaka farba na tynk cementowo-wapienny?
Zanim chwycimy po pędzle i wałki, zastanówmy się, jaka farba do tynku sprawdzi się najlepiej. Tynki cementowo-wapienne nie są wymagające i – o ile odpowiednio przygotujemy podłoże oraz skontrolujemy ich chłonność i pylistość – możemy je malować m.in. farbami lateksowymi i akrylowymi. Wybierając produkt, zwróćmy więc uwagę na jego właściwości. Jeśli zależy nam na bardzo szerokiej palecie kolorów, sięgnijmy po farby z mieszalnika, jak np. Nobiles Biała Plus. Doskonałe krycie i wyjątkowo białą powierzchnię zapewni nam Nobiles Super Akryl. Z kolei doskonałe krycie w kolorze dostarczą nam farby z kolekcji Nobiles Pory Roku.
Jak malować tynki cementowo-wapienne?
Dylemat pt. „czym malować tynki cementowo-wapienne” został rozwiązany. Musimy jeszcze odpowiedzieć na pytanie: jak malować? Czy malowanie tynków cementowo-wapiennych wymaga specjalnej procedury czy specjalistycznych narzędzi? Absolutnie nie! Dobierając akcesoria do malowania, kierujmy się zaleceniami producenta – odpowiednie informacje znajdziemy na opakowaniu farby oraz w karcie technicznej produktu. Np. w przypadku wspomnianych farb Nobiles Biała Plus, Nobiles Super Akryl oraz Nobiles Pory Roku będziemy potrzebować pędzli z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm.
Podczas malowania bardzo ważne są warunki otoczenia – wpływają one na czas schnięcia powłoki, czyli jednocześnie jej parametry. Temperatura powinna wynosić od +10°C do + 28°C, z kolei wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Zazwyczaj nakładamy dwie warstwy farby, w odstępie 2-3 godzin od naniesienia poprzedniej (dokładnych informacji na ten temat szukajmy na opakowaniu produktu). Na wałek lub pędzel nabierajmy obfite ilości farby, a jej nadmiar zdejmijmy na kuwetę malarską lub przy użyciu kratki malarskiej. Następnie rozprowadzajmy farbę na ścianie aż do uzyskania równomiernej warstwy.
Z tynkami cementowo-wapiennymi spotykamy się przeważnie w remontowanych domach i mieszkaniach, choć część inwestorów nadal chętnie po niego sięga, wykańczając wnętrza. Ich malowanie nie jest problematyczne ani kłopotliwe. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór dobrej jakościowo farby.
Sprawdź też:
Nobiles Super Akryl - nowoczesna, akrylowa farba biała do ścian i sufitów z funkcjonalnym wieczkiem z kratką malarską. Otwierasz i malujesz! Idealnie kryjąca, o
Farba akrylowa do ścian i sufitów
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l
Nobiles Biała Plus to biała farba emulsyjna plus 200 kolorów z mieszalnika. Bardzo dobre krycie już po dwóch warstwach. Ułatwia oddychanie ścian!
Farba emulsyjna, kolorowa lub biała farba do ścian i sufitów, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 12 m2/l
Farba akrylowa w 44 kolorach! Matowa farba wewnętrza do malowania po różnych rodzajach podłoża. Doskonałe krycie i oddychanie ścian.
Farba lateksowa do ścian, wewnętrzna, matowa
Wykończenie
matowe
Wydajność
do 14 m2/l