Malowanie tynku cementowo-wapiennego bez wpadki

Z malowaniem tynków cementowo-wapiennych poradzimy bez żadnego problemu, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy podłoże do dalszych prac. Oczyszczenie powierzchni to połowa sukcesu. Drugą jest zaś wybór dobrej farby.

Choć wykonawcy znacznie chętniej sięgają po tynki gipsowe, podłoża cementowo-wapienne nadal mają znaczne grono sympatyków. Tego rodzaju wykończenia są stosunkowo łatwe do wyrobienia, dodatkowo mają wysoką paroprzepuszczalność. Ich malowanie zaś nie przysparza większych trudności niż w przypadku powierzchni gipsowych.

Malowanie tynku cementowo-wapiennego: o czym należy wiedzieć?

Malowanie tynku cementowo-wapiennego nie różni się od malowania podłoży wykonanych z innych materiałów. Oczywiście musimy kierować się tu złotą, uniwersalną regułą: pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu ścian! Jeśli mamy do czynienia z nowo wykonanymi tynkami, z malowaniem powinniśmy poczekać do ich wysezonowania. Trwa to ok. 4 tygodni (kierujmy się czasem podanym przez producenta tynku). Przed nałożeniem farby nawierzchniowej powierzchnię należy zagruntować. W przypadku, gdy podłoże nie było wcześnie malowane, egzamin zda warstwa podkładowa z farby, którą zamierzamy wykonać wymalowanie właściwe (czyli np. z farby Nobiles Super Akryl lub Nobiles Biała Plus), rozcieńczonej 10-20% dodatkiem wody pitnej.

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, jaką farbę wybrać do malowania ścian<<<<<<

Z kolei jeżeli planujemy malowanie tynków cementowo-wapiennych, które są już pokryte powłokami malarskimi, powinniśmy dokonać najpierw szczegółowej oceny stanu ściany. Jeżeli podłoże jest stare i zwietrzałe, kruszące się i pylące, musi zostać poddane ekspertyzie budowlanej. Jeśli zaś stan ścian jest dobry, konieczne będzie jedynie ich dokładne oczyszczenie z powłok farb wapiennych, klejowych oraz słabo przyczepnych. Z powierzchni należy usunąć również tłuste plamy i pleśń, które mogłyby ograniczyć przyczepność nowej warstwy farby – zmywamy je wodą z środkiem myjącym. Następnie odgrzybiamy podłoże (za pomocą odpowiedniego środka grzybobójczego i szpachelki) oraz myjemy je wodą. Po wyschnięciu ściany wypełniamy nierówności i uszkodzenia masą szpachlową, wyrównujemy powierzchnię i ją odpylamy. Teraz pora na malowanie tynku cementowo-wapiennego.

Jaka farba na tynk cementowo-wapienny?

Zanim chwycimy po pędzle i wałki, zastanówmy się, jaka farba do tynku sprawdzi się najlepiej. Tynki cementowo-wapienne nie są wymagające i – o ile odpowiednio przygotujemy podłoże oraz skontrolujemy ich chłonność i pylistość – możemy je malować m.in. farbami lateksowymi i akrylowymi. Wybierając produkt, zwróćmy więc uwagę na jego właściwości. Jeśli zależy nam na bardzo szerokiej palecie kolorów, sięgnijmy po farby z mieszalnika, jak np. Nobiles Biała Plus. Doskonałe krycie i wyjątkowo białą powierzchnię zapewni nam Nobiles Super Akryl. Z kolei doskonałe krycie w kolorze dostarczą nam farby z kolekcji Nobiles Pory Roku.

Jak malować tynki cementowo-wapienne?

Dylemat pt. „czym malować tynki cementowo-wapienne” został rozwiązany. Musimy jeszcze odpowiedzieć na pytanie: jak malować? Czy malowanie tynków cementowo-wapiennych wymaga specjalnej procedury czy specjalistycznych narzędzi? Absolutnie nie! Dobierając akcesoria do malowania, kierujmy się zaleceniami producenta – odpowiednie informacje znajdziemy na opakowaniu farby oraz w karcie technicznej produktu. Np. w przypadku wspomnianych farb Nobiles Biała Plus, Nobiles Super Akryl oraz Nobiles Pory Roku będziemy potrzebować pędzli z włosia syntetycznego lub wałka z runa naturalnego o długości runa 10-18 mm.

Podczas malowania bardzo ważne są warunki otoczenia – wpływają one na czas schnięcia powłoki, czyli jednocześnie jej parametry. Temperatura powinna wynosić od +10°C do + 28°C, z kolei wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. Zazwyczaj nakładamy dwie warstwy farby, w odstępie 2-3 godzin od naniesienia poprzedniej (dokładnych informacji na ten temat szukajmy na opakowaniu produktu). Na wałek lub pędzel nabierajmy obfite ilości farby, a jej nadmiar zdejmijmy na kuwetę malarską lub przy użyciu kratki malarskiej. Następnie rozprowadzajmy farbę na ścianie aż do uzyskania równomiernej warstwy.

Z tynkami cementowo-wapiennymi spotykamy się przeważnie w remontowanych domach i mieszkaniach, choć część inwestorów nadal chętnie po niego sięga, wykańczając wnętrza. Ich malowanie nie jest problematyczne ani kłopotliwe. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz wybór dobrej jakościowo farby.

Sprawdź też:

>>>>>>Jaką farbę wybrać do malowania ścian<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok