Mycie ścian przed malowaniem: czym i jak umyć ściany

Czym umyć ściany przed malowaniem? Czy to konieczne? Jak zabrać się za mycie ścian? Czy mydło malarskie to trafny wybór? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące przygotowania ścian do malowania.

Zacznijmy od konkretów: mycie ścian przed malowaniem to w większości przypadków konieczność! Jeśli nie usuniemy z podłoża zabrudzeń, nie możemy oczekiwać, że malowanie przyniesie spektakularny czy chociażby dobry efekt. Nie warto liczyć na to, że nowa warstwa farby ukryje plamy.


Kiedy czyszczenie ścian przed malowaniem jest niezbędne?

>>>>>>Kliknij, aby dowiedzieć się, kiedy gruntować ściany przed malowaniem<<<<<<

mycie ścian przed malowaniemEtap przygotowania ścian do malowania jest kluczowy. To, na ile dokładnie przeprowadzimy prace, wpłynie na jakość powłoki malarskiej w równym stopniu, co chociażby wybór odpowiedniego produktu. Mycie ścian przed malowaniem jest wskazane przede wszystkim, jeśli na powierzchni zauważymy tłuste zabrudzenia (szczególnie w kuchni), osady z dymu papierosowego, pleśń i grzyby, widoczne zabrudzenia, np. ślady po butach, błocie, oponach rowerowych, plamy z jedzenia itd. Jeżeli nie usuniemy ich z podłoża, ograniczymy w ten sposób przyczepność nowej warstwy farby – istnieje ryzyko, że wkrótce po malowaniu zacznie się odspajać.

Przygotowanie podłoża

Czyszczenie ścian przed malowaniem rozpoczynamy od usunięcia pajęczyn, kurzu i luźnych zanieczyszczeń za pomocą miotełki lub ściereczki. Dzięki temu pędzel podczas nakładania farby pozostanie czysty. W dalszej kolejności usuwamy stare powłoki farb wapiennych, klejowych lub słabo przyczepnych. Zazwyczaj wystarczy namoczyć je większą ilością wody i usunąć z podłoża za pomocą szpachelki. Zanim zaczniemy mycie ścian przed malowaniem, musimy pozbyć się również wszelkich śladów pleśni i grzybów. Pomocny będzie specjalny środek antypleśniowy lub grzybobójczy – aplikujemy go, kierując się instrukcją na opakowaniu, następnie zmywamy wodą.

Czym myć ściany przed malowaniem?

czyszczenie ścian przed malowaniemZdarza się, że mimo usunięcia ze ściany starej, łuszczącej się warstwy farby oraz oczyszczenia zapleśnionych fragmentów podłoża, nadal nie pozbyliśmy się niektórych, bardziej uporczywych zabrudzeń i plam, które na dobre zdołały wniknąć w ścianę. Czym umyć ściany przed malowaniem w takiej sytuacji? Woda z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń, nie zda egzaminu. Najlepsza metoda to mycie ścian mydłem malarskim. Określoną w instrukcji ilość mydła należy rozpuścić w ciepłej wodzie, następnie wodę z mydlinami nabierać na gąbkę i myć nią ściany. W razie potrzeby wodę podczas czyszczenia wymieniamy. Nie zapominajmy o dość częstym spłukiwaniu powierzchni ściany czystą wodą. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstawania zacieków. Na koniec całą ścianę powinniśmy jeszcze raz umyć czystą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Czy mycie ścian przed malowaniem zawsze jest absolutnie niezbędne? Kierujmy się tu własnym rozsądkiem. Jednak nawet jeżeli ściana jest w dobrej kondycji i gołym okiem nie widać na niej zabrudzeń, zacieków czy plam, oprócz odkurzania warto ją choć delikatnie umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Dzięki temu pozbędziemy się również ewentualnych niewidocznych osadów.

 

Sprawdź też:

>>>>>>Kiedy gruntować ściany przed malowaniem<<<<<<

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok