Bezpłatna infolinia: +48 800 154 075
Przygotowaliśmy niezbędne akcesoria i kupiliśmy najlepsze produkty. Z uwagą dobraliśmy kolory farb i skompletowaliśmy materiały. Wzięliśmy nawet urlop, aby móc całkowicie poświęcić się pracom renowacyjnym i malowaniu ścian. Wydawałoby się, że postępowaliśmy według wszystkich zasad, zaleceń producenta i reguł dotyczących malowania, a mimo to efekty okazały się być dalekie od satysfakcjonujących. Pękająca farba na ścianie to dla nas informacja, że na którymś z etapów popełniliśmy błąd. Sprawdźmy, dlaczego farba czasami się łuszczy.
Najczęstsze przyczyny pękania farby na ścianie
Nowa powłoka malarska może nie osiągnąć dobrej przyczepności, jeśli zapomnijmy o odpowiednim przygotowania podłoża. To bardzo istotny etap prac, który w ogromnej mierze zadecyduje o końcowym efekcie. Przede wszystkim musimy usunąć z podłoża stare, słabo przyczepne, odstające powłoki malarskie – inaczej podczas malowania lub niedługo po wyschnięciu farby zaczną one kruszeć i odpadać. Następnie powierzchnię oczyszczamy z zabrudzeń, które mogłyby ograniczyć przyczepność farby, jak tłuste plamy czy pleśń. Zmywamy je wodą z dodatkiem środka myjącego. Poza tym musimy usunąć zagrzybienia (za pomocą szpachelki) oraz zastosować odpowiedni środek grzybobójczy. Na koniec wypełniamy nierówności i uszkodzenia powierzchni masą szpachlową, wyrównujemy je, wygładzamy, a powierzchnię odpylamy. Nie możemy zapomnieć również o gruntowaniu (w przypadku pylącego i niestabilnego podłoża, powierzchni wcześniej niemalowanych lub odsłoniętych w tracie oczyszczania). Zabieg ten pozwoli zmniejszenie chłonność podłoża i zwiększy przyczepność nowej warstwy farby.
Łuszcząca się farba może stanowić dla nas także informację, że prace przeprowadzaliśmy w nieodpowiednich warunkach. Podczas malowania ścian powinniśmy się ściśle kierować zaleceniami producenta. Np. w przypadku farb Nobiles Pory Roku temperatura otoczenia oraz powierzchni powinna wynosić od +10 do +28°C, wilgotność nie może zaś przekraczać 80%. To bardzo ważne: warunki wpłyną na czas schnięcia, od niego będą zaś uzależnione właściwości uzyskanej powłoki.
Dlaczego farba odchodzi przy malowaniu?
Łuszczenie się farby często jest spowodowane zbyt dużą wilgotnością nie tyle samego otoczenia, co również malowanej powierzchni. Zanim przystąpimy do prac musimy się zatem upewnić, czy ściana nie jest zawilgocona. Może tak się zdarzyć w przypadku uszkodzeń konstrukcyjnych, nieszczelnej instalacji centralnego ogrzewania czy przeciekającego dachu.
Łuszcząca się czy pękająca farba na ścianie może być spowodowana czasami także zbyt dużą ilością powłok. Jeśli nałożyliśmy zbyt wiele warstw lub zrobiliśmy to nieumiejętnie, starając się np. ukryć mankamenty powierzchni, uzyskana, grubsza powłoka będzie mniej elastyczna.
Odpadanie farby od ściany czy jej pękanie może być spowodowane wadami konstrukcyjnymi ściany lub błędami popełnionymi przez nas podczas przygotowania podłoża bądź jego malowania. Jak się zatem okazuje, dobry jakościowo produkt ma tu ogromne znaczenie, jednak bardzo wiele zależy również od szeregu pozostałych, drobnych czynników.