Jak pozbyć się zapachu farby po malowaniu?

Jak pozbyć się zapachu farby z mieszkania? Czy domowe sposoby na pewno działają? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych metod! Podstawą jest wentylacja oraz wietrzenie, z pomocą przychodzą również neutralizatory.

Zapach farby może być bardzo uciążliwy. Jak pozbyć się zapachu farby, tak aby użytkowanie wnętrza było przyjemne i komfortowe? Mamy parę sprawdzonych sposobów!

Jak pozbyć się zapachu farby? Dowiedz się, skąd bierze się wysoki poziom zapachu

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre wyroby mają wysoki, a inne niski poziom zapachu. Intensywność (czy inaczej właśnie poziom) zapachu farby wynika m.in. z zawartości lotnych związków organicznych (w skrócie: LZO). LZO, podobnie jak tlenki azotu, węgla oraz dwutlenek węgla, stanowią jedno ze źródeł zanieczyszczenia środowiska, uznaje się je więc za niebezpieczne dla zdrowia.

Należy wybierać zatem takie wyroby, w których LZO jest niewiele. Limit zawartości LZO w farbach do malowania ścian we wnętrzach wynosi 30 g/l. Na rynku dostępne są jednak produkty, w których LZO jest znacznie, znacznie mniej, nie więcej niż… 1 g/l. Przykładem takiego produktu jest emulsja Nobiles Biała Akrylowa oraz farba Nobiles Biała Plus (dostępna także w kolorach z mieszalnika).

Jak usunąć zapach farby z mieszkania? Wietrz!

Po pierwsze, wietrzenie. Nie powinniśmy przeprowadzać malowania w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu – stężenie LZO może być wtedy spore, nawet jeśli używamy farby o bardzo niskiej zawartości LZO. Kluczowa jest stała cyrkulacja powietrza. Z drugiej strony malowanie przy szeroko otwartych oknach również nie zda egzaminu – zbytnie nagrzewanie się czy wychładzanie powietrza w pomieszczeniu doprowadzi do nierównego wysychania powłoki. Najlepiej więc otworzyć okno w drugim pomieszczeniu oraz malować przy otwartych drzwiach. Na pewno należy dokładnie wywietrzyć wnętrze już po malowaniu, ale nie bezpośrednio po zakończeniu prac, oraz kontynuować wietrzenie przez kilka kolejnych dni. Wietrzenie to również na odpowiedź na pytanie „jak pozbyć się zapachu farby olejnej?”, który często jest jeszcze bardziej intensywny.

Jak pozbyć się zapachu farby? Neutralizatory

Wietrzenie nie pomaga? A może chcemy nieco przyspieszyć proces? W takiej sytuacji możemy sięgnąć po neutralizatory, które w przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza nie maskują drażniącego zapachu, a pochłaniają go. Teoretycznie właściwości absorbujące nieprzyjemną woń ma również domowy roztwór wody z solą, ale należy zaznaczyć, że sposób ten nigdy nie będzie tak skuteczny, jak gotowy, profesjonalny produkt.

 

Mimo wszystko mieszkanie po remoncie ma swój specyficzny zapach, nawet po wielu dniach wietrzenia. Dobrym pomysłem jest wstawienie w różnych zakamarkach wnętrza słoiczków ze świeżo zmieloną kawą, która szybko roztoczy wokół swój piękny aromat.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok