Szybko i wygodnie: malowanie natryskowe również dla amatorów

Malowanie kompresorem to doskonała recepta na niezbyt praco- i czasochłonny remont, a dodatkowo – na ograniczenie koszów. W ciągu minuty jesteśmy bowiem w stanie pokryć farbą nawet 4 m2 powierzchni! Przeczytaj, na czym polega malowanie natryskowe ścian.

W jaki sposób możemy uzyskać znacznie gładszą powłokę? A do tego uniknąć śladów po pędzlu czy wałku? Zdecydujmy się na malowanie natryskowe ścian! To warta rozważenia alternatywa dla malowania tradycyjnego. Metoda ta zda egzamin przede wszystkim w sytuacji, gdy naszym priorytetem jest idealne wykończenie oraz wysoka jakość przeprowadzanych prac.

Malowanie kompresorem: kiedy warto?

Jeśli zatem pragniemy odświeżyć kolor ścian – szybko, precyzyjnie, a przy tym oszczędnie – sięgnijmy po agregat do malowania natryskowego. Zamiana pędzla czy wałka na pistolet natryskowy pozwoli na przyspieszenie prac w przypadku dużych płaszczyzn czy też na wyjątkowo dokładne pokrycie farbą ściany strukturalnej, np. ażurowej lub porowatej. Sprawdzi się również przy ozdobnych gzymsach czy sztukaterii, panelach ściennych oraz ozdobnych sufitach akustycznych.

Na czym polega malowanie natryskowe ścian?

Jak to działa? Kompresor rozbija krople preparatu na mniejsze drobinki np. za pomocą sprężonego powietrza, a następnie – wskutek oddziaływania wysokiego ciśnienia – rozpyla strumień farby na podłoże. Farba jest zatem natryskiwana na przygotowaną powierzchnię.

Farby natryskowe: czy to uniwersalna metoda?

Decyzja o malowaniu natryskowym ścian może wynikać np. z wielkości dostępnej powierzchni. Nakładanie farby za pomocą natrysku warto rozważyć przede wszystkim, gdy czeka nas remont całego domu oraz – tym bardziej – malowanie na zewnątrz. Oznacza to, że metoda ta zda egzamin zarówno podczas malowania za pomocą preparatu Nobiles Dach i Rynny, lateksowej farby Nobiles Pory Roku czy akrylowej Super Akryl, jak i – jeśli stawiamy na wersję ekonomiczną – akrylowej Farby Inwestycyjnej Nobimal czy emulsyjnej Białej Akrylowej. Jest więc wyjątkowo uniwersalna.

Malowanie kompresorem: krok po kroku

Malowanie agregatem malarskim należy rozpocząć od zabezpieczenia pomieszczenia. Przykryjmy wszelkie przedmioty oraz powierzchnie, które nie są przeznaczone do malowania. Tyczy się to m.in. okien, ścian i podłóg – osłońmy je folią, a włączniki czy framugi zaklejmy taśmą malarską. Z kolei prace na zewnątrz zaplanujmy na słoneczny dzień, najlepiej wczesny poranek.

Jeśli zdecydowaliśmy się na malowanie metodą natryskową, musimy również odpowiednio przygotować sam preparat. Najczęściej wystarczy dokładne wstrząśnięcie oraz wymieszanie farby, co ma na celu uzyskanie jednolitej konsystencji. Konieczne jest ponadto precyzyjne dobranie parametrów urządzenia natryskowego do danego rodzaju farby – każdorazowo kierujmy się informacjami zawartymi na opakowaniu lub dostępnymi w kartach technicznych danego produktu.

Teraz przygotujmy narzędzie pracy. Połączmy pistolet z kompresorem – służy temu przewód ciśnieniowy wraz z regulatorem ciśnienia – oraz napełnijmy zbiorniczek farbą lub pod końcówkę z pompą podstawmy opakowanie z farbą (w zależności od rodzaju urządzenia). Doskonale, jeśli pojemność zbiornika pozwala na pomalowanie większej powierzchni lub nawet całej ściany czy pomieszczenia bez przerywania prac. Przed rozpoczęciem malowania natryskowego ścian wyregulujmy pistolet, tzn. sprawdźmy (np. na kawałku papieru), czy ustawione ciśnienie nie jest za mocne.

Agregat do malowania natryskowego w gotowości? Przystępujemy do głównego etapu prac! Malujemy, trzymając pistolet w odległości około 20 cm od powierzchni ściany, wodząc dłonią w linii prostej. Kiedy spróbujemy po raz pierwszy, nie będziemy chcieli zamieć tej metody na żadną inną!

Malowanie natryskowe ścian stanowi doskonałą alternatywę dla malowania tradycyjnego. Choć pracom z wałkiem lub pędzlem nie można odmówić uroku, pistolet natryskowy wygrywa, jeśli chodzi o szybkość i precyzję.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok