Jaki wałek do malowania farbą lateksową?

Wałek do farby lateksowej – czym powinien się charakteryzować? Lepsze będzie krótkie czy długie włosie? Czy wszystkie wałki nadają się do malowania farbami lateksowymi? Odpowiadamy!

Na jakość wymalowania wpływa nie tylko rodzaj zastosowanej farby, jej krycie, przyczepność oraz głębia koloru. Prawidłowe i dokładne przygotowanie podłoża również nie gwarantuje stuprocentowego sukcesu. Nie możemy zapomnieć o doborze odpowiednich narzędzi do malowania, dzięki którym uzyskamy powłokę o jak najlepszych parametrach technicznych. Jakie akcesoria do malowania zdadzą egzamin, jeśli malujemy wyrobem lateksowym? Jaki wałek do malowania farby lateksowej będzie najlepszy?

Czy wałek do farb lateksowych można zastąpić innym?

Zacznijmy od podstaw: czy do malowania zawsze należy stosować danych, dopasowanych do rodzaju farby narzędzi? Dokładnie tak! Przyczyna tkwi w specyfice każdego, poszczególnego rodzaju farby. Produkty lateksowe mają specyficzną konsystencję, co wpływa na sposób ich rozprowadzania oraz dokładność krycia. Jeśli wałek do farby lateksowej zastąpimy innym, o innej strukturze czy długości runa, możemy nie osiągnąć tak dobrych efektów, czyli równomiernego, dokładnego wymalowania przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia wyrobu. Jeżeli jednak do malowania farbą lateksową zastosujemy specjalny wałek do lateksu, a poza tym będziemy pamiętali o prawidłowej technice nakładania farby (np. malowanie we wzór litery „V”, metodą mokro na mokro, z góry do dołu, pewnymi ruchami), na pewno uda nam się uniknąć szpecących powierzchnię smug.

Wybieramy wałki do malowania farbami lateksowymi 

Możemy spotkać się z opinią, że najlepsze do farb rozpuszczalnikowych są wałki welurowe, akrylowe, wełniane, z kolei do lateksowych i akrylowych sznurkowe, do tego koniecznie o krótkim, kilkumilimetrowym włosiu. Takie ogólne zalecenia możemy jednak włożyć między bajki.

Malowanie wałkiem

Zatem jaki wałek do malowania farbą lateksową zda egzamin? Okazuje się, że jednoznaczna i obowiązująca we wszystkich sytuacjach odpowiedź nie istnieje. Informacji na ten temat każdorazowo należy szukać w karcie technicznej produktu. Obowiązuje zatem konkretna kolejność: najpierw wybieramy farbę, a dopiero potem dobieramy do niej narzędzia do malowania.

O tym, jaka metoda malowania da oczekiwane rezultaty, informuje nas więc producent. Przykładowo do malowania farbą lateksową Nobiles Pory Roku najlepiej użyć wałka z runa naturalnego o długości runa od 10 do 18 mm, podobnie w przypadku farby Nobiles Latex Mix.

Jaki wałek do farby lateksowej kupić?

Poza tym pamiętajmy, że narzędzia do malowania powinny być dopasowane do naszych potrzeb. Sięgajmy po wygodne akcesoria o ergonomicznej budowie, które pozwolą nam na komfortową, wygodną i możliwie szybką oraz dokładną pracę. Lepiej kupić droższy wałek renomowanego producenta – będziemy mogli go użyć kilkukrotnie.

Jakim wałkiem malować farbą lateksową? Nie warto przeglądać internetowych poradników czy wpisywać zapytanie do wyszukiwarki. Wiążącą i jednoznaczną odpowiedź daje nam producent – wystarczy, że zasugerujemy się kartą techniczną wybranego produktu.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok