Wydajność farby inwestycyjnej – wybór między jakością a ceną?

Farba inwestycyjna cechuje się dobrą wydajnością przy jednocześnie niewygórowanej cenie. Gdzie tkwi haczyk? Czy musi to oznaczać jej niższą jakość?

Są dwa typy remontów: zaplanowany w najmniejszych szczegółach, racjonalnie rozłożony na pomniejsze etapy i na który mamy odłożone – zwykle niemałe – fundusze oraz taki, który chcemy przeprowadzić szybko, prosto i możliwie niskim kosztem. Jeśli mamy ograniczony budżet, zwykle wiele z zadań wykonujemy sami, poza tym sięgamy po niedrogie produkty. Z pewnością zainteresują nas więc m.in. farby inwestycyjne.

Farba inwestycyjna: co to takiego?

Farbą inwestycyjna to inne określenie farby ekonomicznej. Producenci zwracają naszą uwagę na bardzo dobry stosunek jakości takiego produktu do jego ceny. Czy to możliwe, że wyrób, który kosztuje znacznie mniej niż „standardowy” pozwoli nam na stworzenie równie dobrej i estetycznej powłoki – wyróżniającej się ponadprzeciętnym kryciem oraz przepuszczalnością pary wodnej zapewniającą oddychanie ścian?

Posłużmy się przykładem Nobiles Nobimal Farby Inwestycyjnej. To akrylowa, biała farba do wnętrz o matowym wykończeniu. Zapewnia dobre krycie, jest ponadto zalecana przy malowaniu metodą natryskową. Dla uzyskania pożądanego efektu powinny wystarczyć nam dwie warstwy farby. Co powoduje więc, że farba jest sprzedawana po niższej cenie?

Wydajność farby wynosi do 10 m2/l, co nadal jest bardzo dobrym wynikiem, jednak nieco niższym niż w przypadku np. Nobiles Pory Roku (12 m2/l). W związku z tym Nobiles Nobimal Farba Inwestycyjna doskonale poradzi sobie w przypadku błyskawicznego remontu oraz w przypadku, gdy zależy nam na niższych kosztach. Farba inwestycyjna polecana jest ponadto do malowania dużych powierzchni, czyli np. wtedy, gdy planujemy renowację ścian w całym domu lub mieszkaniu, a nie tylko w jednym pokoju.

Ile powinna wynosić wydajność farby?

Wspomniana wydajność farby jest jednym z kluczowych kryteriów, którymi należy się kierować podczas wyboru produktu. Często zastanawiamy się, jaka powinna być wydajność farby emulsyjnej. Oczywiście im wyższa, tym lepiej. Należy jednocześnie pamiętać, iż ten parametr nie jest uzależniony od rodzaju farby. Oznacza to, że wydajność farby akrylowej wcale nie musi być wyższa od lateksowej i odwrotnie. To kwestia właściwa dla danego, konkretnego produktu. I tak np. wydajność funkcjonalnej, akrylowej farby Nobiles Super Akryl wynosi 14 m2/l, z kolei lateksowej, dostępnej w 360 wariantach kolorystycznych, Nobiles Latex Mix – aż 18 m2/l.

Wybierając farbę, należy zwrócić uwagę m.in. na jej wydajność. Z drugiej strony, jeśli priorytetem jest atrakcyjna cena, warto postawić na niedrogi produkt, charakteryzujący się dobrym kryciem i paroprzepuszczalnością, jednak o odrobinie niższej wydajności. Dzięki temu nieco zaoszczędzimy na remoncie.

Lista zakupów Ładowanie listy...
0
Zamknij
Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. ok